5. 11. 2024

Od včerejšího dne zasedá mezivládní vyjednávací výbor, jehož cílem je podepsat pandemickou úmluvu 15. listopadu. Lauterbach již nevěří, že dohoda bude dokončena v letošním roce.

Světová zdravotnická organizace pokračuje v jednáních o podpisu kontroverzní pandemické úmluvy. Mezivládní vyjednávací orgán (INB) zasedá od pondělí 4. listopadu 2024. Úkolem tohoto orgánu, který byl zřízen v prosinci 2021, je dosáhnout dohody o pandemické úmluvě. Zasedání má být ukončeno 15. listopadu. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus pak chce svolat mimořádné zasedání, na kterém předloží smlouvu k podpisu.

Některé státy se obávají o svou suverenitu

Zdá se, že dosažení dohody je spíše nepravděpodobné. Dokonce ani spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, který je dohodě vždy nakloněn, již nevěří, že se letos podaří dosáhnout verze připravené k podpisu. Jak však píše list Ärzteblatt, politik SPD věří, že by to bylo možné do května 2025. Lauterbach k tomuto závěru dospěl minulý měsíc na Světovém zdravotnickém summitu (WHS) v Berlíně.

V pozadí stojí neshody některých zemí ohledně obsahu, které vedly k prozatímnímu neúspěchu úmluvy v květnu 2024. Například Spojené království se obává o svou suverenitu. Jak informoval deník Epoch Times, země se pohoršuje nad povinností vzdát se pětiny vakcín.

Současný návrh úmluvy stanoví, že všech 194 členských států musí poskytnout 20 % „zdravotnických produktů souvisejících s pandemií“ jiným zemím, které je naléhavě potřebují. Země by rovněž nesměly vytvářet zásoby. To by se mimo jiné týkalo i vakcín.

Nizozemsko se tehdy rovněž vyslovilo pro odložení data podpisu.

Američané jsou k návrhu smlouvy rovněž skeptičtí. Týká se to především republikánů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů. Jejich prezidentský kandidát Donald Trump dokonce oznámil nové odstoupení od WHO, pokud 5. listopadu vyhraje volby.

Ve Švýcarsku varuje bývalý spolkový radní za Švýcarskou lidovou stranu (SVP) Ueli Maurer před pandemickou úmluvou a zdravotnickými předpisy. Třiasedmdesátiletý Maurer považuje obě smlouvy za „nebezpečné“. Švýcaři by v případě pandemie měli jen malý manévrovací prostor, pokud jde o provádění pokynů WHO. Maurer proto požaduje: „Je třeba udělat vše pro to, aby Švýcarsko tyto úmluvy nepodepsalo.“ Země se obávají o svou suverenitu. Proti globální dohodě v její současné podobě se postavilo i Slovensko.

Německo je největším dárcem WHO

Jiná situace je v Německu, kde má úmluva širokou politickou podporu. Pouze AfD a jeden poslanec CDU v Bundestagu úmluvu loni odmítli. Německo je také v čele dárců. Podle Scholze vláda přislíbila WHO v příštích čtyřech letech téměř 400 milionů dolarů z německé daňové pokladny. Z toho více než 260 milionů dolarů (240 milionů eur) v rámci nového dobrovolného financování.

Jelikož pravidelné příspěvky členských států WHO nejsou dostatečné, byla na Světovém zdravotnickém summitu uspořádána kampaň na získání finančních prostředků. Země se zavázaly k dodatečným platbám. Nakonec měla WHO k dispozici celkem jednu miliardu dolarů. Tato částka zahrnuje již oznámené příspěvky v celkové výši 300 milionů dolarů.

Petici proti pandemické úmluvě, která byla spuštěna na platformě Citizengo v dubnu 2023, podepsalo téměř 574 000 lidí.

Pokud nebude pandemická úmluva v příštích měsících všeobecně uznána, obává se Lauterbach „strašlivých diskusí“, píše Ärzteblatt. Hrozí pak riziko, že se bude „točit v kruhu“. Kromě zdlouhavých diskusí se ministr zdravotnictví obává také rizika ztráty důvěry.

etg

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Median: Sněmovní volby by vyhrálo ANO, druzí STAN by předstihli ODS

Sněmovní volby by v prosinci vyhrálo ANO s 33,5 procenta hlasů. Podle Medianu by hnutí STAN s 13 procenty předstihlo ODS, která by získala 11,5 procenta hlasů.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Chronické hemoroidy? Tradiční čínská medicína vám může pomoci zmírnit bolest

Tradiční čínská medicína a úprava životního stylu pomáhají při léčbě hemoroidů a prevenci jejich opakovaného výskytu.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasiči dostávají pod kontrolu požáry u Los Angeles, pomáhá jim uklidnění větru

Více než týden poté, co v okolí Los Angeles vypukla série extrémně ničivých požárů, krize ve druhém nejlidnatějším městě Spojených států dál polevuje.