Milton Ezrati

11. 11. 2024

Peking opět vyslal svou námořní flotilu, aby zastrašil Taiwan, zatímco nadace Foundation for the Defense of Democracies (FDD) varuje před jinými formami útoku.

Komentář

Zatímco Taiwan a svět sledují další čínskou vojenskou demonstraci v okolí ostrova, prestižní nadace Foundation for the Defense of Democracies (FDD) varuje před jinou formou útoku. FDD vydala zprávu, která popisuje řadu nemilitárních způsobů, jak by komunistická Čína mohla poškodit Taiwan, ať už za účelem donutit Taipej k podvolení se Pekingu, nebo jako přípravu na vojenskou akci.

Zpráva doporučuje, aby se Washington a Taipej připravily na různé způsoby, jak by Peking mohl zasít ekonomický a sociální rozvrat a chaos. Tato informace pravděpodobně nebude překvapením ani pro Američany, ani pro Taiwance. Každopádně bude čínské převzetí ostrova mnohem složitější a rizikovější, než tato zpráva nebo mnoho mediálních komentářů na toto téma předpokládá.

Ve zprávě FDD se uvádí, že zranitelnost Taiwanu pramení z nevyhnutelného propojení, které je součástí současné digitální ekonomiky a financí. Každý bod tohoto propojení by se mohl stát cestou pro čínský nátlak. Kromě zřejmé zranitelnosti vyplývající z přibližně jednoho milionu Taiwanců žijících a pracujících v Číně zpráva upozorňuje na možnosti šíření dezinformací mezi obyvateli ostrova, což by podkopalo důvěru veřejnosti a učinilo by pro vládu v Taipeji obtížným, ne-li nemožným, odolat jakékoli čínské invazi, ať už vojenské, či jiné. Kybernetické útoky na kritickou infrastrukturu, stejně jako na taiwanské obchodní a finanční vztahy, by mohly způsobit ještě větší škody na ekonomice a společnosti ostrova. Podle FDD má Peking k dispozici i další možnosti, včetně zavedení cel, bojkotů, blokád, spekulací na pokles taiwanských akcií, zmrazení mezistranových bankovních převodů, přerušení optických kabelů a narušení dodávek energie.

Pokud jsou specifika této zprávy znepokojivá, je také zřejmé, že vláda i podnikatelská sféra na Taiwanu již (úmyslně nebo náhodou) podnikly kroky ke snížení mnoha těchto zranitelností. Hlavním důvodem je, že taiwanské firmy již podnikly působivé kroky k omezení obchodních vztahů s pevninskou Čínou.

Ačkoli Čína zůstává největším obchodním partnerem Taiwanu, její podíl na taiwanském obchodu od roku 2021 neustále klesá. V tomto roce dosáhl čínský prodej na Taiwan a čínské nákupy od taiwanských producentů hodnoty ekvivalentní 208,4 miliardám dolarů, což představuje přibližně čtvrtinu celkového obchodu ostrova. Do roku 2023, což je nejnovější období s dostupnými úplnými daty, tato částka klesla o téměř 20 procent na zhruba 166 miliard dolarů, což tvoří sotva více než pětinu celkového taiwanského obchodu. Zároveň celkový obchod Taiwanu s jihovýchodní Asií vzrostl ze 117,5 miliardy dolarů v roce 2021 na 134,6 miliardy v roce 2022, což představuje téměř 10procentní nárůst během jediného roku. Taiwanská exportní závislost na Číně se také snížila. Dokonce i při započítání Hongkongu nedávná čísla ukazují, že je na nejnižší úrovni od roku 2018. Většina rozdílu směřovala do jihovýchodní Asie.

Pokud by tento trend sám o sobě nestačil na přerušení některých prostředků pro pekingské akce, údaje rovněž ukazují dramatické přesměrování taiwanských investic do Číny. Tyto investice klesají od roku 2010 a jen v roce 2023 poklesly o téměř 40 procent. V roce 2023 dosáhly ekvivalentu 4,17 miliardy dolarů, což je méně než třetina jejich úrovně z roku 2018. Rozdíl v těchto tocích směřoval zejména do jihovýchodní Asie, zejména do Singapuru, Vietnamu, Indonésie, Malajsie a Thajska. Tyto země nyní získávají přibližně 40 procent taiwanských investičních odlivů, což přesahuje investiční toky směřující do Číny.

Další formou obrany Taiwanu jsou sofistikované ekonomické vztahy, které tamní technologické firmy navázaly se Západem a Japonskem. Zcela jistě, kromě historických důvodů, jsou jedním z velkých lákadel, které Taiwan představuje pro Peking, právě tyto sofistikované obchodní vazby. Mělo by být rovněž jasné, že jakákoli čínská agrese vůči ostrovu — ať již vojenská, nebo jiná — by tyto vztahy efektivně rozvrátila a Peking by připravila o obrovský finanční přínos, který ostrov nyní nabízí.

Jeden z taiwanských technologických manažerů uvedl, že výhody jeho i dalších místních technologických firem spočívají ve schopnosti přizpůsobit jejich polovodiče a další technologie podle požadavků jejich odběratelů. I kdyby Čínská lidová osvobozenecká armáda ovládla továrny, nikdy by nedokázala taková jednání řídit. Hodnota těchto továren a podniků by prostě zmizela.

Peking si tuto potenciální překážku jistě uvědomuje. Možná mu na takových otázkách příliš nezáleží. Čínský vůdce Xi Jinping rozhodně již v minulosti obětoval ekonomické výhody za politické body. Avšak i toto je další náklad, který musí Peking zvážit před tím, než by jakýmkoli způsobem zasáhl proti Taiwanu. Mezitím je zřejmé, že Taiwan alespoň některé zranitelnosti, na které FDD upozornila, výrazně omezuje.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet stanovisko Epoch Times.

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Den v obrazech: „Osobnost roku“, Minuta ticha a Hummery Talibanu
Den v obrazech: „Osobnost roku“, Minuta ticha a Hummery Talibanu

Světové události dne 12. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně
Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně

Tvůrci dokumentárního filmu, který upozorňuje na nucené odebírání orgánů čínským komunistickým režimem, doufají, že by při udílení Oscarů příští rok mohli získat cennou příležitost upozornit širší publikum na toto téma.

Trump nesouhlasí s využíváním amerických raket k ukrajinským úderům v Rusku
Trump nesouhlasí s využíváním amerických raket k ukrajinským úderům v Rusku

Zvolený americký prezident Donald Trump v rozhovoru s časopisem Time, který jej dnes jmenoval osobností roku, kritizoval ukrajinské nasazení amerických raket k úderům v ruském vnitrozemí.

V noci na sobotu 14. prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Nejlepší viditelnost bude po půlnoci
V noci na sobotu 14. prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Nejlepší viditelnost bude po půlnoci

Jejich frekvence by mohla být za těchto podmínek okolo 40 za hodinu, konstatuje astronom.

Vánoční inspirace: Tradice a zvyky z celého světa
Vánoční inspirace: Tradice a zvyky z celého světa

Vánoce se slaví ve více než 160 zemích světa. Objevte s námi ty nejzajímavější tradice některých z nich.

Zahraniční výbor sněmovny podpořil Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do OSN, WHO a Interpolu
Zahraniční výbor sněmovny podpořil Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do OSN, WHO a Interpolu

Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny dnes podpořil demokratický ostrovní stát Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do mezinárodních organizací, jako jsou OSN, WHO, Interpol a dalších.

Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, dvě procenta HDP nestačí
Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, dvě procenta HDP nestačí

Členské státy NATO musí posílit výdaje na obranu, musí být mnohem vyšší než stávající alianční cíl dvě procenta hrubého domácího produktu.

USA: Nálety dronů znepokojují občany i politiky. Úřady netuší, kdo za nimi stojí
USA: Nálety dronů znepokojují občany i politiky. Úřady netuší, kdo za nimi stojí

Některé prý mají velikost SUV, létají ve skupinách a zatím jsou neškodné. Pentagon popřel, že by pocházely z íránské lodi. FBI ani místní úřady netuší, o co se jedná.

Brusel odmítá zmírnit emisní pokuty: eurokomisař Hoekstra říká jasné „ne“ navzdory tlakům automobilového průmyslu
Brusel odmítá zmírnit emisní pokuty: eurokomisař Hoekstra říká jasné „ne“ navzdory tlakům automobilového průmyslu

Evropská komise navzdory sílícím politickým tlakům neuvažuje o změně pravidel u snižování automobilových emisí.