Aldgra Fredly

31. 10. 2024

TSMC je klíčový dodavatel čipů pro Apple a dosáhl ve třetím čtvrtletí tržeb ve výši 23,5 miliardy dolarů.

Zakladatel společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) Morris Chang uvedl v sobotu, že volný obchod s polovodiči „zemřel“ v důsledku rostoucího geopolitického napětí, což představuje vážné výzvy pro firmu.

Při projevu na sportovní akci TSMC připomněl předpověď společnosti, že se může stát „bojištěm“ pro geopolitické stratégy díky svému úspěchu.

„TSMC je nyní skutečně územím, které chtějí všechny hlavní mocnosti zajistit,“ řekl během každoročního atletického dne společnosti v taiwanském Hsinchu.

TSMC, největší výrobce čipů na světě, rozšířil svou výrobní síť do Spojených států, Německa a Japonska. Společnost se sídlem na Taiwanu je klíčovým dodavatelem čipů pro Apple a Nvidia, přičemž ve třetím čtvrtletí uzavřeném v září dosáhla tržeb ve výši 23,5 miliardy dolarů.

Chang varuje, že konec volného obchodu s polovodiči tváří v tvář geopolitickému napětí kolem Taiwanu, samosprávného ostrova, který Čína považuje za své území, by mohl přinést výzvy pro rozvoj TSMC.

„Volný obchod s polovodiči, zejména těmi nejvyspělejšími, zemřel. V tomto prostředí čelíme výzvě, jak pokračovat v růstu,“ prohlásil.

V roce 2022 zavedly Spojené státy přísné vývozní kontroly čipových technologií do Číny s cílem zbrzdit ambice čínského režimu v posilování své armády nejmodernějšími technologiemi.

Chang loni vyjádřil podporu úsilí Washingtonu zpomalit pokrok Číny v polovodičovém průmyslu, ale kritizoval Spojené státy za politiku tzv. friend-shoringu, tedy přesunu výroby ke spojencům, v oblasti výroby špičkových technologií za to, že vyloučily Taiwan jako jednu z destinací pro tuto politiku.

Americká ministryně obchodu Gina Raimondová uvedla, že závislost USA na Taiwanu ohledně čipů je „neudržitelná a nebezpečná“, přičemž odkázala na zákon o čipech a vědě, který má za cíl zvýšit výrobu čipů v USA.

Administrativa prezidenta Bidena oznámila 8. dubna, že TSMC poskytne až 6,6 miliardy dolarů přímého financování v rámci zákona o čipech a vědě na výstavbu tří továren v americkém Phoenixu. Dohoda zahrnuje i navrhovanou půjčku ve výši 5 miliard dolarů pro TSMC.

Během svého vystoupení v podcastu Joe Rogan Experience dne 26. října republikánský kandidát na prezidenta a bývalý prezident Donald Trump kritizoval tento zákon a sdělil, že Spojené státy by měly uvalit cla na polovodičové společnosti.

„Když vidím, že platíme spoustu peněz, aby lidé sestavovali čipy, to není východisko. Nemusíte investovat ani deset centů, mohli jste to udělat prostřednictvím série cel… tak vysokých, že by přišli a budovali své čipové společnosti zdarma,“ konstatoval Trump.

„Nemusíte jim dávat peníze na výstavbu závodu. Navíc jsou velmi bohaté, tyto čipové společnosti. Ukradli 95 procent našich [čipových] podniků, nyní jsou na Taiwanu.“

Čip TSMC nalezen v produktu Huawei

Závod TSMC minulý týden oznámil, že informoval Spojené státy o tom, že jeden z jeho čipů byl údajně nalezen v produktu čínské společnosti Huawei Technologies Co.

Stalo se tak poté, co technologická výzkumná společnost TechInsights, která rozebrala produkt Huawei Ascend 910B, nejnovější AI akcelerátor společnosti Huawei, upozornila TSMC na tento nález.

Společnost potvrdila svůj závazek dodržovat veškeré regulační požadavky a zdůraznila, že „od poloviny září 2020 společnost Huawei nezásobovala“, podle zprávy agentury Reuters, zveřejněné Radou pro záležitosti zámořských komunit Taiwanu.

„Aktivně jsme komunikovali s Ministerstvem obchodu USA ohledně této zprávy. V tuto chvíli nemáme informace o tom, že by byla TSMC předmětem jakéhokoli vyšetřování,“ dodává společnost TSMC ve svém prohlášení.

Spojené státy zařadily Huawei na seznam obchodních omezení v roce 2019 kvůli obavám o národní bezpečnost. Americké Ministerstvo obchodu poznamenalo, že o zprávách ví, ale nemůže se vyjádřit, zda je v procesu nějaké další vyšetřování.

Deník Epoch Times se obrátil na Huawei s žádostí o vyjádření, ale do uzávěrky článku jsme neobdrželi odpověď.

Republikánský kongresman John Moolenaar, předseda Zvláštního výboru Sněmovny reprezentantů USA pro čínskou komunistickou stranu, požadoval odpovědi od Ministerstva obchodu a TSMC v reakci na zprávy.

„Zprávy, že špičkové čipy vyráběné TSMC přispěly k vývoji umělé inteligence společnosti Huawei, představují katastrofální selhání politiky vývozních kontrol USA,“ poznamenává Moolenaar v prohlášení.

„Akcelerátory AI, které tyto čipy pohánějí, jsou na špičce naší technologické soutěže s Komunistickou strany Číny a obávám se, že zde způsobené škody budou mít významné důsledky pro naši národní bezpečnost.“

K této zprávě přispěly Mary Hongová a agentura Reuters.

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Začátek účasti KLDR ve válce? Podle ukrajinského ministra obrany došlo k první menší potyčce
Začátek účasti KLDR ve válce? Podle ukrajinského ministra obrany došlo k první menší potyčce

Ukrajinská vojska se poprvé střetla v boji se severokorejskými vojáky, nasazenými na straně Ruska, řekl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov jihokorejské televizi KBS.

Se Zdeňkem Weberem o duševních následcích doby covidové, spiritualitě Čechů a rozklížené společnosti
Se Zdeňkem Weberem o duševních následcích doby covidové, spiritualitě Čechů a rozklížené společnosti

Terapeut Zdeněk Weber vysvětlil, co je kruhová komunikace a jak probíhá. Probrali jsme důsledky doby covidové na duševní zdraví, nakolik si člověk může pomoci s následky traumat sám a na čem může stavět...

Za drobné přestupky jen domluva nebo nižší pokuta. Začal protest policistů
Za drobné přestupky jen domluva nebo nižší pokuta. Začal protest policistů

Za drobné přestupky vám tento týden od některých policistů nehrozí pokuty či sražené body. Pokud to zákon dovolí budou používat formu domluvy či pokárání. Tímto způsobem chtějí poukázat na nízké platy, nedostatečné počty v jejich řadách a vysokou byrokracii, která je odvádí od důležitější práce. Kolik policistů se do protestu zapojí není přesně známo.

Auto na alternativní pohon preferuje o půlku míň Čechů, než je světový průměr
Auto na alternativní pohon preferuje o půlku míň Čechů, než je světový průměr

Češi nadále výrazně méně fandí alternativním pohonům v porovnání s celosvětovým průměrem. Zatímco popularita alternativních pohonů, které Češi deklarovali jako preferované pro svůj budoucí vůz, se v posledních letech drží na hodnotách mezi 25 až 30 procenty.

Asijské země diskutovaly technologie ovlivňování počasí. Mraky osévají již mnohé z nich
Asijské země diskutovaly technologie ovlivňování počasí. Mraky osévají již mnohé z nich

Asijští experti na počasí se sešli na semináři v Thajsku, aby diskutovali technologie pro ovlivňování počasí. Semináře se zúčastnila také Čína či Spojené arabské emiráty, které mají v tomto směru bohaté zkušenosti.