Vysílačka na hřbetě vzácného dravce na Hodonínsku signalizovala, že se pták nepohybuje. Když se ornitologové vydali hledat osmiletou samici ohroženého luňáka červeného, zjistili, že byla zastřelena neznámým pachatelem.
„Patřila mezi nejstarší a nejproduktivnější označené luňáky červené v Česku, za svůj život vyvedla 18 mláďat. Pro populaci luňáků červených je to obrovská ztráta,“ uvedli ornitologové.
Střelec ji usmrtil několika broky do hlavy, křídel i ocasu.
Kriminální policie případ šetří jako trestný čin neoprávněného nakládání s chráněnými druhy volně žijících živočichů. Česká společnost ornitologická (ČSO) letos eviduje již tři luňáky červené zabité pytláky či traviči, loni to bylo osm.
„Samice byla úspěšnou matkou. Vyvedla 18 mláďat, včetně jednoho adoptivního, což z ní činilo jednoho z našich nejproduktivnějších známých luňáků,“ uvedl Hynek Matušík, ornitolog, který se dlouhodobě zabývá monitoringem jihomoravské populace luňáků červených a hnědých.
Díky značení kroužky a vysílačkou s označením AUKI27 mohli ornitologové určit, o kterého jedince se konkrétně jednalo. Zastřelená osmiletá samice byla podle ornitologů jedním z nejstarších značených luňáků v Česku.
„Tři její mláďata rovněž dostala vysílačky. Samec narozený v roce 2019 hnízdí v posledních dvou letech na Hodonínsku. Jedno ze dvou mláďat z roku 2018 označené jako AUKI51 bohužel zabil v březnu 2021 travič,“ dodal Matušík.
„V Česku prozatím za zastřelení dravců nebyl nikdo odsouzen,” informuje Hlubocká. „Případy, o kterých víme, jsou jen špičkou ledovce. O většině zastřelených ptáků se vůbec nedozvíme, a tak můžeme jen odhadovat, jaké jsou jejich skutečné počty.“
V Česku byli za úmyslné zabití dravců odsouzeni prozatím tři lidé, všechny případy se týkaly otrav.
Mrchožrouti a jejich role v ekosystému
Přestože mrchožrouti sklízejí od některých jedinců pohrdání, jejich role v koloběhu života je nezastupitelná.
Ornitologové na svém Meta profilu zveřejnili zajímavou ilustraci od Rewilding Europe, jež názorně ukazuje, kdo všechno se podílí na odstraňování mršin a plní tak v přírodě důležitou sanitární funkci.
„Přestože je tento řetězec důležitý, člověk ho mnohdy násilně narušuje. … Právě luňáci patří mezi ptáky, kteří často požírají mršiny. Nedělají hospodářské škody, přesto se najdou lidé, kteří luňáky (a další dravce a savce) cíleně tráví a střílí,“ dodávají ornitologové.