Olomoučtí vědci ve spolupráci se zahraničními kolegy vyvinuli novou nanoplatformu na bázi grafenu, která dokáže navazovat hned několik léčiv a dopravit je k nádorovým buňkám. Pomoci by měla především při diagnostice a léčbě nádorů kostí u dospívajících a mladých dospělých, vědci se zaměřili i na využití tohoto projektu u rakoviny prsu a nádoru mozku. Účinnost nanoplatformy ověřili na živých buňkách a 3D modelech, jejímu případnému využití v praxi ale ještě musí předcházet další výzkum, informovali dnes ČTK zástupci ústavu CATRIN Univerzity Palackého (UP).
Odborníci na projektu s názvem Nano4Tarmed z prestižního programu Horizont 2020 spolupracovali s kolegy z Irska a Itálie. „Díky propojení vědců v rámci vzniklého česko-irsko-italského konsorcia se nám během tří a půl let trvání projektu podařilo vyvinout účinný nanosystém pro přepravu protinádorových léčiv u tří typů onemocnění. Projekt tak pomohl zlepšit současné přístupy i vytvořit nové, které budou použitelné v diagnostice a léčbě a pozitivně by tak v budoucnu mohly ovlivnit zdraví evropské i celosvětové populace,“ uvedl hlavní koordinátor projektu Václav Ranc z CATRIN.
Platforma je je založena na grafen oxidu, který je schopen přes připojené funkční skupiny vázat na svém povrchu komplexní cisplatinu nově vyvinutou kolegy z Irska i další léčiva, bezpečně je dopravit do nádorové buňky a tam splnit svůj účel. „Vše jsme testovali v laboratoři nejen na buňkách, ale i na 3D modelech, které mnohem lépe simulují prostředí reálných nádorů. Při těchto testech se také ukázalo, že platforma znemožňuje migraci nádorových buněk, tedy snižuje riziko zvětšování nádoru a jeho metastázování,“ uvedl Ranc.
Platforma dokáže navázat až tři léčiva najednou, z nichž každé má jinou funkci. Tím se zvyšuje účinnost léků. Podle odborníků rovněž existuje určitá synergie mezi dopravou léčiva a zvýšeným terapeutickým efektem podaného léčiva. Dosavadní testy na 2D modelech rovněž prokázaly, že nanoplatforma nezasahuje nenádorové buňky. Výzkum bude ještě pokračovat, vytvořit bude pro něj potřeba speciální hybridní 3D model pro zdravé i nádorové buňky.