Ondřej Horecký

18. 11. 2024

Prohlášení předsedy vlády Petra Fialy, že pokud ho lidé zvolí na další čtyři roky, „budeme mít platy jak v Německu“, vyvolalo mezi odborníky i laiky silné reakce. Tvrzení premiéra označují přinejmenším za nereálné.

Fiala svůj výrok pronesl 17. listopadu v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

„Ale to je málo na to, já potřebuji osm let,“ obhajoval premiér potřebu delšího mandátu pro dotažení vize, přičemž dodal: „A bude to, a budeme mít platy jak v Německu, a budeme mít univerzity v té špičce a budeme tu mít špičkové firmy a nebudeme žádná montovna. To všechno bude.“

Ekonom Lukáš Kovanda na svém profilu na sociální síti reagoval, že „by se musel stát zázrak“, abychom Rakušany a Němce ve výdělcích do pěti let dohnali. „Úspěchem bude, pokud to stihnou za desetinásobek toho času, tedy do roku 2075,“ napsal s odkazem na trend dat z Eurostatu.

Podle jeho pozorování pobíral bezdětný průměrně vydělávající Čech v roce 2000 v čistém v eurech 17 % sumy, kterou tehdy vydělávali Němci a Rakušané se stejnou charakteristikou. Loni to bylo 44,9 %.

Z toho vyplývá, že za 23 let jsme „stáhli“ náskok Němců a Rakušanů o cca 28 %. S tímto tempem bychom dle něj dohnali naše západní sousedy za přibližně 50 let.

Srovnání ročních platů v Německu, Rakousku a ČR. (Lukáš Kovanda / Eurostat)

Ekonomická poradkyně premiéra a hlavní ekonomka Raiffeisen Bank se k dorovnání našich platů k německým vyjádřila na X šalamounsky.

„Zdvojnásobení české průměrné mzdy v eurech za poslední dekádu snížilo náskok průměrné německé mzdy z 3,8 násobku na 2,5 násobek,“ poukázala ekonomka na trend.

A poté vyjmenovala sadu nutných předpokladů: „Dorovnat rozdíl nepůjde bez dalších reforem (trhu práce, debyrokratizace, digitalizace, 3. pilíře, regionální státní správy…), bez změny modelu růstu ekonomiky, posunu v globálním výrobním řetězci směrem k finální produkci a zákazníkovi, zvýšení podílu služeb, budování znalostní ekonomiky, podpory excelence a bez boje proti průměrnosti, zapojení bohaté zásoby domácích úspor do rozvoje ekonomiky, bez chytrých investic…“

Dodala, že spoléhat z druhé strany na pokles německých mezd by pro nás nedopadlo dobře. Zřejmě tím myslela, že náš nejdůležitější exportní trh by pak zbrzdil i náš růst.

V navazujícím postu pak na základě trendů a předpokladů odhaduje ekonomka dorovnání platů jako teoreticky možné v horizontu 11-20 let.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek na X k Fialově výroku uvedl: „Tohle je silný výrok a silný slib, který má potenciál vzbudit různé emoce. Kromě důvěry,“ řekl a dodal: „Bohužel to není reálné ani teoreticky.“

Se svou troškou kritiky se přidal i ekonom a datový analytik Datarun Petr Bartoň. „Představa, že by jakákoli ekonomika byla schopna svoji zaostalost dohnat za čtyři roky, je ještě méně naplnitelná než plán ministerstva průmyslu a obchodu dostat se mezi top deset evropských ekonomik do roku 2040,“ řekl Novinkám.

„Zbohatnutí svých pracujících na dvojnásobek za čtyři roky nedokáže žádná vláda. Možná kdyby padl režim v Severní Koreji, bylo by něco takového možné,“ uvedl Bartoň.

Několik představitelů opozičního hnutí ANO označilo premiérova slova za populismus, včetně Andreje Babiše, kterého Fiala a další politici z koalice často obviňují právě z populismu.

„Myslím, že obsah slova populismus se dnes posunul o několik světelných let. A i ten populismus, kterým nás zrovna premiér Fiala často nálepkuje, by měl být alespoň trochu uvěřitelný,“ napsal k tomu poslanec Patrik Nacher z ANO.

Premiér později na kritiku reagoval na platformě X: „Je typické, že každá odvážná pozitivní vize u nás hned narazí na zasmušilé kritiky a nesebevědomé pochybovače. A přitom všichni víme, že Češi si nejsou ochotni říkat o přidání peněz a často i mají strach vůbec přemýšlet o změně práce. Je to jednoduché: když nebudeme mít velké cíle, zůstanou nám tu mzdy jako v Agrofertu. To se možná některým líbí, ale nikam to nevede.“

Vysvětlil, že cesty k vyšším platům bude možné dosáhnout díky investicím, infrastruktuře a jaderné energetice.

Související témata

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.