Redakce Epoch Times

18. 11. 2024

Přední americké noviny se podle všeho opět uchylují k překrucování faktů v útoku, který odráží nejnovější strategii Pekingu.

Deník Epoch Times zjistil, že druhý největší americký deník New York Times se znovu chystá zaútočit na newyorskou uměleckou společnost Shen Yun a duchovní disciplínu Falun Gong.

Již téměř dvě desetiletí Komunistická strana Číny (KS Číny) cílí na soubor Shen Yun, jehož posláním je oživit tradiční čínskou kulturu. Společnost byla založena v roce 2006 praktikujícími Falun Gongu, což je poklidná meditační praxe, jejíž následovníci čelí ze strany KS Číny tvrdému pronásledování.

Praktikující Falun Gongu již 25 let upozorňují na zneužívání, kterému v Číně čelí, včetně únosů, mučení a vraždění režimem, který často profituje z prodeje jejich orgánů. Shen Yun ve svých vystoupeních zobrazuje některé z těchto ukrutností. 

Mimo Čínu používá KS Číny jak agresivní, tak nenápadné taktiky k potlačení Falun Gongu – od fyzických útoků přes diplomatický tlak až po infiltraci a využívání západních médií k prosazování své agendy.

Snaha New York Times, které od srpna publikovaly čtyři články útočící na Shen Yun a Falun Gong a nyní připravuje další, se zdá být v souladu s úsilím Pekingu. Premisa těchto článků navíc odpovídá nově implementované strategii čínské komunistické strany.

Začátkem tohoto roku tři informátoři z řad KS Číny odhalili podrobnosti o stupňování snah režimu zaměřených na pronásledování Falun Gongu v zahraničí.

Základem této kampaně je vytváření takových obvinění, která by pravděpodobně vyvolala vyšetřování americkými úřady, uvádějí informátoři, kteří poskytli podrobnosti Informačnímu centru Falun Dafa (FDIC), neziskové organizaci sledující pronásledování Falun Gongu.

Čínsko-americký muž, který se přihlásil k zahájení poslední kampaně New York Times proti Falun Gongu, byl loni sledován policií poblíž kampusu Shen Yunu. Brzy poté FBI vydala varování místním úřadům, že muž může být „potenciálně ozbrojený a nebezpečný“.

Tento muž, který provozuje kanál na YouTube, byl zatčen a nyní čelí obvinění z držení nelegálních střelných zbraní.

„Byl jsem to já, kdo představil lidi [bývalé účinkující Shen Yunu] New York Times, zejména pro úvodní rozhovory. Díky tomu našli další osoby,“ chlubil se na platformě X po publikaci útočného článku The New York Times o Shen Yun začátkem tohoto roku.

V jednom z příspěvků na X popsal manažery Shen Yun jako své „nepřátele“, které se snaží dostat do vězení.

V několika dalších příspěvcích vyzdvihoval, že podal stížnosti na Shen Yun u úřadů státu New York s cílem vyvolat právní kroky proti této umělecké společnosti. Ostatní vyzval, aby učinili totéž.

Na otázku ohledně souladu pokrytí New York Times s cíli čínského komunistického režimu mluvčí novin uvedl, že reportáže o Shen Yun byly „zcela pod naší vlastní redakční kontrolou“.

Od zahájení pronásledování Falun Gongu v roce 1999 vytvořila KS Číny přístup, který zahrnuje celou společnost a globálně se zaměřuje na tuto praxi. Používání čínských agentů představuje stále větší problém pro Spojené státy.

Ostraha u vchodu do Velkého sálu lidu během šestého plenárního zasedání Národního lidového kongresu v Pekingu, 18. března 2018. (Greg Baker / AFP prostřednictvím Getty Images)

V roce 2020 ředitel FBI Christopher Wray prohlásil, že čínští disidenti a „kritici usilující o odhalení rozsáhlého porušování lidských práv v Číně“ jsou cílem operací čínského režimu v zahraničí. Letos FBI v rámci tajné operace zatkla dva čínské občany, kteří se pokusili podplatit úředníka IRS, amerického federálního daňového úřadu, ve snaze zrušit neziskový status Shen Yunu.

Nejnovější útok

V nejnovějším útoku na Shen Yun se autoři New York Times Nicole Hongová a Michael Rothfeld snaží zkreslit program umělecké společnosti, který umožňuje studentům Fei Tian College a Fei Tian Academy of the Arts účinkovat se souborem jako součást jejich studijní praxe, zjistil deník Epoch Times.

Ying Chenová, viceprezidentka společnosti Shen Yun, uvedla, že New York Times zaměňuje profesionální zaměstnance Shen Yunu se studenty z Fei Tian škol.

„A to zřejmě s cílem vytvořit falešný narativ o údajných problémech dětské práce,“ rozvádí dále Chenová pro Epoch Times.

„Pravda je tato: talentovaní studenti performativního umění se účastní vystoupení Shen Yun jako součást své studijní praxe, což je zavedený program, který je legální, transparentní a velmi žádanou příležitostí pro začínající umělce.”

Ve skutečnosti hlavním důvodem, proč se studenti hlásí na tyto školy, je právě možnost účinkovat se souborem Shen Yun, jak říkají desítky současných i bývalých umělců Shen Yun, studentů Fei Tian a jejich rodičů, kteří byli během posledních měsíců dotazováni.

„Co vám neřeknou, je, že klasický čínský tanec je disciplínou mladých – někteří z nejlepších tanečníků na světě jsou ve věku teenagerů,” dodává Chenová.

„Představte si, že by nezletilí nemohli soutěžit na olympiádě. Jistě, mohli bychom to udělat, ale někteří z nejlepších na světě by nikdy neměli šanci splnit si své sny. Totéž platí pro jeviště Shen Yun.”

shen yun
shen yun
Tanečníci Shen Yun vystupují na jevišti během představení. (S laskavým svolením společnosti Shen Yun)

Pokud jde o odměnu, studenti Fei Tian nejsou zaměstnanci, a proto nemohou dostávat mzdu. Pokud se kvalifikují na turné se souborem Shen Yun, často obdrží stipendium, přičemž náklady na turné jsou plně hrazeny, včetně ubytování ve špičkových hotelech, dopravy, stravy, oblečení a dokonce většiny rekreačních aktivit, vysvětlují zástupci souboru pro Epoch Times.

Yung Yung Tsuaiová, která tančila s mnoha významnými tanečními soubory a vyučovala na Martha Graham School of Contemporary Dance i na dalších vysokých školách, poznamenává pro Epoch Times, že stát se profesionálním tanečníkem vyžaduje začít již v raném věku, „nejlépe na začátku dospívání“.

A je to náročná cesta. Aby člověk zvládl například balet, musí své tělo trénovat každý den šest hodin. „Dostat se na profesionální úroveň vyžaduje roky tvrdé práce,“ podotýká.

Na vrcholu běžné technické přípravy mnoho umělců Shen Yun pracuje ještě usilovněji, protože svou práci vnímají jako osobní misi. Ti, kteří hovořili s Epoch Times, namítají, že je zarážející, že toto New York Times používá proti nim.

Ve svých článcích se Hongová a Rothfeld výrazně opírají o malou skupinu nespokojených bývalých umělců Shen Yun.

Obě školy Fei Tian Academy a Fei Tian College jsou náboženské soukromé školy. Současní i bývalí studenti zdůrazňují, že čelit pronásledování Falun Gongu bylo motivačním faktorem pro jejich rozhodnutí připojit se ke školám s nadějí na účinkování se souborem Shen Yun.

„Jsme součástí velké mise oživit tradiční kulturu. A pro mě, jako praktikující Falun Gongu, je to také možnost prostřednictvím svého umění lidem sdělit pravdu o tom, co se děje v Číně,“ jak zmiňuje perkusionistka Shen Yun Alice Liuová pro Epoch Times.

Nicméně autoři New York Times Hongová a Rothfeld záměrně vykreslují duchovní přesvědčení umělců jako vymývání mozků ve svém článku z tohoto roku. Informační centrum Falun Dafa to v srpnové zprávě označilo za projev „náboženské nevědomosti, intolerance a zjevné zaujatosti“.

„Je třeba si ujasnit, o co tu jde: jsme náboženská skupina, která se věnuje projektu založenému na naší víře,“ konstatuje Chen.

„Jsme úzce propojená komunita, která miluje to, co dělá, a jsme hluboce naplněni životem tvrdé práce a neustálého úsilí o duchovní růst. A přesto nás New York Times napadají a démonizují.

„Proč? Jediná jasná odpověď je tato: Peking vnímá náš program, který představuje Čínu před komunismem, jako existenční hrozbu. To je skutečný důvod.“

Nejméně tři ze šesti bývalých umělců Shen Yun, kteří byli vyfotografováni a citováni několikrát v článku Timesů, mají neodhalené vazby na Pekingskou taneční akademii.

Informační centrum Falun Dafa

Ve svých dřívějších článcích se Hongová a Rothfeld výrazně opírají o malou skupinu nespokojených bývalých umělců Shen Yunu. A autoři nedokázali zveřejnit klíčové informace o svých respondentech.

„Nejméně tři ze šesti bývalých umělců Shen Yunu, kteří byli vyfotografováni a citováni několikrát v článku Timesů, mají neodhalené vazby na Pekingskou taneční akademii (BDA) – čínskou státní organizaci, která je nástrojem globální kampaně KS Číny proti společnosti Shen Yun,“ uvádí zpráva FDIC.

Několik bývalých umělců Shen Yunu, které Hongová oslovila pro rozhovor, prozradilo, že na ně působila dojmem, že už byla rozhodnutá napsat negativní článek, ještě než slyšela jejich vyjádření. Někteří rozhovory odmítli a místo toho jí své odpovědi zaslali e-mailem, které byly následně zveřejněny FDIC. Hongová a spoluautor Rothfeld však většinu odpovědí do svých článků nezahrnuli.

Otázky ohledně vazeb na Čínu

Otec Nicole Hongové, jedné z hlavních autorek útočných článků New York Times proti Falun Gongu, se podle veřejně dostupných informací zdá mít vazby na skupiny spojené s čínským režimem. Tyto vazby však popírá.

Podle online profilu byl George Hong v roce 2006 nominován provincií Zhejiang jako jeden z „Deseti vynikajících zámořských vědců“, kteří slouží Číně.

Profil z roku 2008 byl publikován (archivovaný link) Zhejiangskou federací navrátilců z Číny žijících v zahraničí (ZFROC), která spadá pod Všečínskou federaci navrátilců z Číny žijících v zahraničí. Podle jejího stanoviska tato organizace „funguje jako klíčové spojení mezi stranou, vládou a rozsáhlou komunitou navrátilců, jejich příbuzných a krajanů v zahraničí“. Profil přitáhl online pozornost po publikaci článků jeho dcery zaměřených na Shen Yun a Falun Gong. Poté byl smazán. 

Profil také uváděl, že byl čestným zámořským ředitelem Asociace učenců vracejících se ze Západu (WRSA).

Když byl dotázán na tyto vazby, George Hong je důrazně popřel. Zejména byl neoblomný ohledně WRSA.

„Nikdy jsem nebyl členem této organizace a nikdy jsem s ní nebyl nijak spojen,“ tvrdí George Hong v e-mailu pro Epoch Times.

Do uzávěrky článku však neodpověděl na doplňující otázky týkající se rozporů mezi jeho popřením a informacemi o jeho minulosti dostupnými online.

Screenshot profilu George Honga na webu ZFROC. Zvýrazněná část textu profilu uvádí, že Hong byl čestným zámořským ředitelem Asociace učenců vracejících se ze Západu. (ZFROC, screenshot prostřednictvím Epoch Times)

WRSA je přímo vedena Sekretariátem ústředního výboru KS Číny a spadá pod „vedení Oddělení jednotné fronty ústředního výboru KS Číny“, jak informuje čínská síť think-tanků Číny a zemí střední a východní Evropy.

Oddělení jednotné fronty je hlavní orgán zodpovědný za řízení zahraničních vlivových operací režimu ve spolupráci s Ministerstvem státní bezpečnosti ČLR.

Desítky let představitelé čínského režimu pravidelně pronášeli hlavní projevy na shromážděních WRSA, včetně Jiang Zemina, Hu Jintaa a Xi Jinpinga.

„Jakákoli narážka nebo tvrzení, že jsem agentem Komunistické strany Číny nebo pracuji pro jednotnou frontu, je falešná a hanlivá,“ pronesl George Hong.

Od roku 2016 George Hong vede výzkumné oddělení Fordham University, kde je zodpovědný za správu výzkumných projektů a grantů. V roce 2019 pronesl řeč na téma „Spolupráce a růst financování výzkumu mezi čínskými a americkými vysokými školami“ na West Chester University v Pensylvánii.

V roce 2020 vystoupil na online fóru na téma „Proč se čínsko-americké vztahy v posledních letech náhle zhoršily?“ a zda „je stále prostor pro lidské úsilí zastavit tento pokles“.

Naznačil, že Čína předčasně opustila taktiku „skrývání síly a vyčkávání“ a doporučuje sledovat průzkumy veřejného mínění o vnímání Číny Američany.

„Můžeme pak zkoumat, jak zabránit výkyvům v americkém veřejném mínění a jak jej zlepšit,“ dodává.

George Hong Epoch Times sdělil, že nehrál žádnou roli v reportážích New York Times o Shen Yun.

Útok na tradiční kulturu

Udržování kontroly nad čínskou kulturou bylo klíčové pro mocenský vliv režimu, jak dokládá více než desetileté období ničení 5 000 let kultury a tradic během Kulturní revoluce v 60. a 70. letech.

Shen Yun je vnímán pro KS Číny jako hrozba, protože prezentuje tradiční čínskou kulturu neovlivněnou komunismem.

S růstem jeho popularity – osm souborů vystupuje ročně na turné pro přibližně milion diváků po celém světě – se nátlaková kampaň čínské komunistické strany zesílila.

Režim považuje kampus Shen Yun v severní části státu New York, známý jako Dračí prameny, za „velitelství“ aktivit praktikujících Falun Gongu proti pronásledování, jak prohlašuje direktiva KS Číny získaná Epoch Times.

Dokument vyzývá k „systematickému strategickému útoku“ na „velitelství“ Falun Gongu.

Jiný dokument nařizuje úředníkům zapojit konkrétní profese do přeshraniční represivní kampaně proti Falun Gongu, přičemž vyzývá k mobilizaci „čínsky spřátelených lidí, jako jsou experti, akademici, novináři … kteří mají větší vliv v USA a západních zemích, aby mluvili v náš prospěch, a usilovali o to, aby zahraniční média publikovala více zpráv příznivých pro nás“.

Podle některých odborníků je představa Shen Yun o inspirující Číně bez komunistické strany pro režim nesnesitelná.

shen yun
Účinkující Shen Yun se seřazují na pódiu během závěrečné děkovačky v Paramount Theatre v Cedar Rapids, Iowa, 24. října 2021. (Hu Chen / Epoch Times)

„Jakmile jsou uměle spojované představy ‚Čína‘ a strana odděleny, neústupná tvrzení režimu, že je jediným legitimním strážcem a mluvčím čínské civilizace a kultury, jsou podkopána,“ napsal Yuefeng Wu, výzkumník dějin umění a doktorand na Univerzitě Johnse Hopkinse, v článku pro The Hill začátkem tohoto roku.

Některá taneční čísla Shen Yun přímo zobrazují pronásledování Falun Gongu, čímž zvyšují povědomí o zneužívání ze strany KS Číny mezi diváky po celém světě.

New York Times mohou být ochotny kritizovat porušování lidských práv ze strany čínské komunistické strany v Tibetu nebo Xinjiangu, „ale nikdy by to neudělaly s Falun Gongem, protože by to skutečně urazilo KS Číny“, vysvětluje Trevor Loudon, odborník na komunistické režimy.

Podle některých odborníků je postoj k otázce Falun Gongu lakmusovým papírkem skutečného postoje k čínskému režimu.

The New York Times mohou být ochotny kritizovat porušování lidských práv ze strany čínské komunistické strany v Tibetu nebo Xinjiangu, „ale nikdy by to neudělaly s Falun Gongem, protože by to skutečně urazilo KS Číny“, vysvětluje Trevor Loudon, odborník na komunistické režimy.

„KS Číny by z toho udělala obrovskou aféru,“ jak řekl dříve pro Epoch Times.

Podle zprávy FDIC publikované letos v březnu zveřejnily New York Times mezi lety 2009 a 2023 více než 200 článků o Ujgurech, přes 300 o Tibetu, ale pouze 17 o Falun Gongu.

Zpráva uvádí, že od roku 2016 noviny „nepublikovaly žádný zpravodajský článek zaměřený na porušování práv praktikujících Falun Gongu … přestože tato porušování nadále probíhají ve velkém rozsahu“.

Když New York Times píšou o Falun Gongu, většina článků obsahuje negativní nebo nepřesná vykreslení o Falun Gongu, která se silně opírají o prohlášení čínského komunistického režimu, tedy pronásledovatelů. 

Pozoruhodně New York Times prakticky mlčí o problematice nuceného odebírání orgánů, při kterém jsou vězni svědomí z řad Falun Gongu zabíjeni pro své orgány. Navzdory obrovskému množství mezinárodních důkazů, včetně závěrů nezávislého tribunálu z roku 2019, se New York Times v článku publikovaném začátkem tohoto roku pokusily tuto otázku odmítnout, když tvrdily, že neexistují důkazy, že praktikující Falun Gongu jsou v Číně systematicky zabíjeni kvůli svým orgánům. 

Zpráva FDIC spojuje mnoho problémového zpravodajství se schůzkou z roku 2001 mezi tehdejším vydavatelem New York Times, Arthurem Sulzbergerem Jr., a tehdejším vůdcem KS Číny Jiang Zeminem, který osobně zahájil kampaň na „vyhlazení“ Falun Gongu. Sulzberger Jr. vedl delegaci novinářů a editorů listu a vyjednával s KS Číny o odblokování webu novin v Číně. O několik dní později, poté, co noviny publikovaly lichotivý rozhovor s Jiangem, byl web odblokován.

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Promrhali jsme 20 let nesprávným čerpáním evropských dotací, říká šéf NKÚ

Peníze z evropských dotací se v České republice utrácejí za zbytečnosti, spousta jich končí v projektech s nízkou přidanou hodnotou, říká prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Za dvacet let našeho členství v Evropské unii jsme se podle něj Západu nepřiblížili a tento čas jsme promrhali tím, že jsme nevyužili fondy na lepší investice.

Lipavský se těší na spolupráci s Rubiem při boji proti nové ose zla

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se těší na spolupráci s novým šéfem americké diplomacie Marcem Rubiem při upevňování vzájemných vztahů a při boji proti nové ose zla. Napsal to dnes na síti X. Od Rubia očekává také pevný postoj vůči autoritářským vlivům.

Stagnace v Německu, recese ve Francii: Největší evropské ekonomiky se potácejí

Německo a Francie, dvě největší evropské ekonomiky, se potýkají se stagnací růstu a politickými a hospodářskými problémy.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

putin trump
Trump vyzývá Putina k dohodě o ukončení války na Ukrajině, sankce zůstávají

Putin gratuloval Trumpovi k nástupu do úřadu a vyjádřil ochotu jednat o dlouhodobém míru na Ukrajině. Trump slibuje rychlé ukončení války a zvažuje schůzku s Putinem, kterou by mohly hostit Švýcarsko nebo Srbsko.

Biden preventivně omilostnil příbuzné a další lidi, aby prý zabránil Trumpově pomstě

Americký prezident Joe Biden dnes krátce před koncem svého mandátu udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něho mohla hrozit "pomsta" od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Dokument Pachová stopa jde do kin

Dokument režisérky Zuzany Piussi nazvaný Pachová stopa poukazuje na problém pachové identifikace osob používaný v české justici a vedoucí k odsouzení nevinných.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.