Výroční zpráva o svobodě náboženského vyznání ministerstva zahraničí USA dokumentuje taktiku čínského režimu, který tlačí na divadla, aby zrušila vystoupení této skupiny.
Ministerstvo zahraničí USA se zaměřilo na přetrvávající snahy Pekingu cenzurovat newyorskou uměleckou skupinu Shen Yun Performing Arts, která vystupuje po celém světě a prezentuje tradiční čínskou kulturu, přičemž zároveň upozorňuje na současné porušování lidských práv v Číně.
Výroční zpráva ministerstva o svobodě náboženského vyznání, která byla zveřejněna dne 26. června, dokumentuje taktiku Komunistické strany Číny (KS Číny), která vyvíjí nátlak na místa konání představení v mnoha zemích, aby posléze „odmítla hostit nebo zrušila již naplánovaná představení“ souboru Shen Yun.
„Mnozí z účinkujících souboru jsou praktikující Falun Gongu,“ uvádí zpráva při popisu Shen Yun, a „kromě tradičních čínských tanců některé tance zobrazují i současné náboženské pronásledování praktikujících Falun Gongu v Číně“.
Falun Gong je duchovní praxe zahrnující meditační cvičení i učení založené na principech pravdivosti, soucitu a tolerance. V roce 1999 prohlásila KS Číny praktikující Falun Gongu za svého „úhlavního nepřítele“ a ve snaze vymýtit tuto víru nasadila po celé Číně rozsáhlou kampaň zaměřenou na zatýkání a mučení jejích příznivců.
Shen Yun, jehož posláním je prezentovat „Čínu před komunismem“, je terčem režimu již od svého založení v roce 2006. Během svých celosvětových turné ve více než 20 zemích na pěti kontinentech se společnost několikrát stala obětí sabotáže svých cestovních autobusů a na poslední chvíli se jí také stalo, že některá místa konání vystoupení odřekla poté, co obdržela dopisy od čínských úředníků, kteří vyhrožovali ekonomickým zájmům jejich země.
Tento nátlak byl relativně účinný v Jižní Koreji, která počítá Čínu jako jednoho ze svým největších obchodních partnerů.
Ministerstvo zahraničí se odvolává na vyšetřování Epoch Times, které získalo záznam, v němž úředník čínského velvyslanectví v Jižní Koreji uvedl, že „čínské velvyslanectví informovalo korejskou stranu o čínském postoji vůči představení Shen Yun“.
Američtí představitelé vyjádřili znepokojení nad takovými silovými kampaněmi při několika příležitostech od doby, kdy vyšly najevo.
Před americko-čínským summitem, který se uskutečnil v listopadu roku 2023 v San Francisku, označil vysoký představitel Bidenovy administrativy „ekonomický nátlak“ ze strany KS Číny za „velmi škodlivý“.
„Myslím, že je to znepokojivý rys čínské diplomacie,“ uvedl pro NTD, sesterskou redakci Epoch Times.
Zpráva o náboženské svobodě přišla jen den poté, co Sněmovna reprezentantů schválila zákon na ochranu Falun Gongu, jehož cílem je potrestat pachatele zločinů násilného odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu ze strany čínského komunistického režimu.
Akce k představení zprávy se zúčastnila praktikující Falun Gongu Zhang Yuhua, bývalá děkanka katedry ruského jazyka na jedné z klíčových čínských univerzit, která strávila celkem sedm a půl roku v čínských věznicích a prošla opakovaným policejním pronásledováním kvůli své víře, dokud z komunistické země neutekla. Vězeňští dozorci ji nutili stát celé dny a týdny a odpírali jí spánek, dokud se jí nohy – a pak i zbytek těla – neosypaly a neměla problémy s dýcháním.
Rashad Hussain, velvyslanec pro mezinárodní náboženskou svobodu, označil paní Zhang za „odvážnou vůdkyni“, když oznamovali zveřejnění zprávy.
Manžel paní Zhang je stále v Číně a pod přísným dohledem čínské policie; od zahájení kampaně pronásledování této duchovní praxe ze strany KS Číny byl odsouzen k více než deseti letům vězení.
Zhang řekla, že je vděčná za přijetí zákona a za podporu úředníků.
Pro lidi v Číně je takovéto úsilí „jako světlo“, řekla NTD. „KS Číny říká, že ji kroky americké vlády nezajímají. Ale ve skutečnosti se jich bojí.“
Republikánský kongresman Scott Perry, hlavní předkladatel dvoustranného návrhu zákona, uvedl, že doufá, že ti, kteří v Číně stále čelí pronásledování, se budou držet naděje.
„Naděje musí být živá,“ řekl NTD. „Neděje se to dostatečně rychle, ale časem se to stane.“
–ete–