Výzkum stále častěji odhaluje trojúhelník spánek-střeva-mozek, který nabízí snadné způsoby, jak se o sebe již od raného věku starat, abychom zlepšili zdraví.
Mechanismy spánku jsou stále poněkud záhadou. Víme však, že spánek je klíčem k růstu, vývoji a procesu odstraňování toxinů z našeho mozku.
Přesto dobrý spánek není pro každého snadný. Z různých důvodů může být pro některé dospělé a děti obtížné usnout a vydržet spát noc co noc.
Výzkum střevního mikrobiomu může poskytnout informace o příčinách. Spánek a střevní mikrobiom – bakterie, houby a další mikroorganismy v tlustém střevě – jsou propojeny obousměrným vztahem příčiny a následku. Zdravé střevní mikroby nám pomáhají odpočívat hlouběji a déle, zatímco nezdravý mikrobiom je spojen se špatným spánkem.
Spojení mezi spánkem a střevy znamená, že by bylo možné řešit různé zdravotní potíže z obou stran. To by mohlo být důležité zejména pro kojence trpící kolikami, kteří mají problémy s osvojením si lepších spánkových návyků, nebo pro všechny, kteří potřebují nový přístup ke zlepšení spánku.
Cenné mikroby
Náš střevní mikrobiom se začíná formovat z mikrobů, které nám předávají naše matky. Děti jsou vaginálním porodem obaleny bakteriemi a dalšími mikroby. Kojení je pro vývoj dětského mikrobiomu také prospěšné.
Maminky mohou miminka také vystavit patogenům nebo nerovnováze mezi dobrými a špatnými bakteriemi. Miminka mohou mít také nedostatky v mikrobiomu. Dvěma častými příčinami nedostatků jsou porod císařským řezem a časná expozice antibiotikům.
Studie 162 zdravých kojenců publikovaná v časopise Progress in Neurobiology potvrdila, že existuje spojení mezi spánkem a střevy a že se podílí na motorickém a osobnostně-sociálním vývoji dítěte. Načasování, kdy se dítě poprvé přetočí, plazí, chodí, usmívá se, rozpoznává obličeje a kopíruje chování, je ovlivněno vazbou mezi spánkem a střevními mikroby. Jinými slovy, špatný spánek narušuje střevní mikrobiom, a zvyšuje tak riziko opožděného vývoje.
„Nejvýznamnější souvislosti mezi spánkovými návyky, střevní mikrobiotou a výsledky chování byly zjištěny ve 3 měsících věku, což potenciálně určuje časné citlivé období pro pozdější funkčnost spánkového rytmu a střevní mikrobiální rovnováhy,“ napsali autoři s tím, že pomoc při renormalizaci střevních mikrobů nebo spánkových vzorců by mohla pomoci předcházet vývojovým zpožděním a poruchám.
„Vzhledem k tomu, že řada onemocnění dospělých má kořeny v raném dětství, mohlo by využití ochranných faktorů, jako je dostatečný spánek a věku přiměřená střevní mikroflóra v kojeneckém věku, představovat faktor podporující zdraví po celý lidský život,“ napsali.
Časné uléhání do postele vede k lepšímu zdraví střev
Děti s lepším spánkovým režimem se těší lepší celkové pohodě, ačkoli podle odborníků mohou lepší spánkový režim usnadnit i další zdravé aktivity.
Studie publikovaná v říjnu v časopise Nature prokázala, že děti, které spí podle pravidelného rozvrhu, zejména s časným spaním, mají zdravější střevní flóru. Studie zkoumala střevní flóru 88 dětí spolu se spánkovými deníky vedenými rodiči.
U těch, které chodily spát před půl desátou večer, byly zjištěny významné rozdíly v počtu druhů střevních bakterií, včetně rozmanitějších a prospěšnějších mikrobů, které souvisejí se zdravím. Jedna z takových bakterií, Akkermansia muciniphila (A. muciniphila), měla nepřímou roli v tom, že pomáhala tělu odstraňovat poškozené buňky a zlepšovat poznávání.
A. muciniphila může také posilovat imunitu a zlepšovat příznaky spojené s obezitou, cukrovkou, zánětlivým onemocněním střev, rakovinou a neuropsychiatrickými stavy. Tyto stavy mohou ještě více ztížit spánek.
Podle údajů shromážděných v rámci Národního průzkumu zdraví dětí 57 % dětí ve věku od 3 do 17 let nechodí spát v pravidelnou dobu. Zvláště postiženy jsou rasové a etnické menšiny.
Podle autorů studie Nature lze problémy se spánkem u dětí řešit pomocí výživy, cvičení, akupresury a kognitivně-behaviorální terapie. Věří, že jejich poznatky mohou vést k novým lékům pro děti s poruchami spánku.
Úloha nervového systému
Děti, které chodí brzy spát, mají také obvykle lépe regulovaný autonomní nervový systém, který je spojen se zdravějším mikrobiomem, uvedl pro Epoch Times Dr. Armen Nikogosian, internista a specialista na funkční medicínu.
Náš autonomní nervový systém udržuje naše tělo v chodu i během spánku a reguluje tělesné procesy, jako je srdeční frekvence, krevní tlak, dýchání a trávení. Poruchy autonomního nervového systému mohou být způsobeny bakteriemi, viry, léky, základními chorobami a genetikou.
Autonomní nervový systém má dvě složky: sympatikus, který připravuje tělo na stresové situace, a parasympatikus, který obnovuje homeostázu klidovou srdeční frekvencí a pomalejším dýcháním. Náš nervový systém by měl fungovat především v parasympatikus.
„Podle mě to dává smysl,“ říká Nikogosian o spojení spánku a střev. Dodal, že dítě nebo dospělý s lepším parasympatickým tonusem bude mít „klidnější, soustředěnější a klidnější spánek“.
Dodal: „Dokážu si představit, že by takoví pacienti chodili spát dříve.“
Vyvážení střev
Potýkat se s neposednými dětmi, které nemohou usnout může být poněkud obtížné. To byl případ prvorozeného dítěte Cheryl Sew Hoyové, které se také potýkalo s řadou potíží.
„Prvním příznakem byly problémy se spánkem. Nikdy nedokázala usnout na víc než 30 minut,“ řekla Sew Hoyová deníku Epoch Times. „Také trpěla velkými kolikami, hodně plakala, a když pak v šesti měsících začala jíst pevnou stravu, objevil se u ní ekzém.“
Ekzém, který je u kojenců běžný, se často projevuje jako suché, hrbolaté a svědivé skvrny na kůži a může souviset s alergiemi. Dcera Sew Hoyové měla alergii na sezam a nakonec se u ní vyvinula nesnášenlivost lepku a mléčných výrobků.
Domnívala se, že tyto problémy pravděpodobně souvisí se střevním mikrobiomem její dcery. Když Sew Hoyová zjistila, že její dítě je v poloze koncem pánevním a že bude možná nutné rodit císařským řezem, strávila hodiny studiem toho, jaký to může mít dopad.
Chirurgicky narozené děti nedostávají tolik prospěšných bakterií, včetně Bifidobacterium a Bacteroides, jako děti narozené vaginálně. To může podle výzkumu způsobit, že děti po císařském řezu jsou náchylnější k nemocem.
Trvalo však několik let, než Sew Hoyová zjistila, že může otestovat stolici své dcery a zjistit, jaké mikroby jí chybí. Jejich obnovení zlepšilo její alergie.
Mnohokrát oceněná podnikatelka Sew Hoyová založila společnost Tiny Health, která se zaměřuje na zlepšení mikrobiálního zdraví dítěte během prvních 1 000 dnů. Společnost nabízí testování střevního a vaginálního mikrobiomu, které může zajistit, aby ženy předávaly svým dětem správné mikroby, a také koučink, který má napravit případnou nerovnováhu u matek a dětí.
Společnost Tiny Health od roku 2022 spolupracuje s více než 30 000 rodinami. Firemní (nikoli recenzované) údaje ukazují, že přibližně 30 procent dětí narozených vaginálně má mikrobiomový podpis srovnatelný s dětmi narozenými císařským řezem, uvedla Sew Hoyová.
Řešení spánkových návyků
Přínosem může být i řešení spánkových návyků v raném věku. Dr. Sally Ibrahimová, specialistka na spánek a docentka na Case Western Reserve University School of Medicine, řekla Epoch Times, že do její ordinace přichází stále více dětí.
Spánek často není jediným problémem, se kterým se děti potýkají. U mnoha jejích malých pacientů byl diagnostikován autismus, porucha pozornosti s hyperaktivitou nebo poruchy nálady.
„I v dospělosti mají problémy s poruchami spánku všeho druhu,“ řekla.
Podle Ibrahimové existují postupy, které mohou přispět k lepšímu spánku:
- Veďte si spánkový deník – Zaznamenávejte si informace o svém spánku, včetně toho, v kolik hodin chodíte spát, jaké máte problémy s usínáním a v kolik hodin se budíte. Hledejte trendy, které by mohly naznačovat vhodnější dobu, kdy chodit spát, nebo okolnosti, které odhalují, kdy máte větší pravděpodobnost problémů nebo lepšího odpočinku. Rodiče také mohou vést deník pro své děti.
- Přezkoumejte stravu – Vyhněte se jídlu těsně před spaním a zvažte, zda se v rodině nevzdáte kofeinu. Kofein může způsobovat noční neklid.
- Zaveďte si krátký, důsledný a klidný režim před spaním –Včetně hygieny zubů, oblékání do pyžama, knížky a tlumeného světla. Krátká a příjemná rutina dává tělu signál, že je třeba jít spát, což je důležité pro děti i dospělé.
- Odpojte se od obrazovek nebo změňte návyk na elektroniku – Nejméně hodinu před spaním vypněte všechny obrazovky a neberte si je do ložnice. Ibrahimová přitom uznává, že takový drastický krok by pro některé rodiče mohl znamenat „válku na vlastní pěst“. Dobrým kompromisem by mohlo být používat obrazovky výhradně pro aplikace, které uklidňují, jsou pasivní nebo dokonce souvisejí se spánkem.
„Když už nic jiného, tak pravidelnost je klíčová,“ řekla. „Rodiče řeknou, že o víkendu nechali všemu volný průběh. To ale nemůžete udělat. Pokud chcete skutečně zlepšit problémy se spánkem, musíte být důslední – a to i o víkendech. Je to velmi důležité.“
–ete–