Ondřej Horecký

5. 12. 2024

Zastavení dodávek ropy ropovodem Družba by se projevilo na ceně pohonných hmot až v okamžiku, kdy by šlo o trvalejší situaci, uvedl komentátor a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj budou ceny nafty a benzinu v ČR dále stagnovat.

„Výpadek by ovšem neměl mít dopad na ceny pohonných hmot bezprostředně, ale potenciálně teprve tehdy, nabude-li trvalejšího rázu, což je ovšem málo pravděpodobné,“ poznamenal na sociální síti X Kovanda.

K zatím neobjasněnému výpadku ruské ropy z ropovodu Družba došlo od úterý 3. prosince. Po příčině se stále pátrá. K 5. prosinci skončila Česku výjimka z evropských sankcí na dovoz výrobků z ruské ropy. Provozovatel ropovodu státní podnik Mero však popřel, že by to souviselo s přerušením dodávek. Samotná ruská ropa předmětem zákazu dovozu není, tam má Česko vyjednánu výjimku na neurčito.

Ropa z Ruska stále tvoří 36 % hodnoty celkově dovezené ropy, podotýká ekonom s odvoláním na data Českého statistického úřadu. Od ledna do srpna 2024 dovezla ČR ropu z Ruska v hodnotě 22 miliard korun.

Ceny se zvyšovat nebudou

V Česku v uplynulém týdnu nepatrně zlevnil benzin, naopak nafta mírně zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 35,75 koruny, před týdnem byl o tři haléře dražší. Nafta zdražila o čtyři haléře, za litr teď řidiči dají průměrně 34,99 koruny, napsal Kovanda.

Ceny pohonných hmot budou podle něj kolem nynějších úrovní oscilovat také v následujících sedmi dnech. „Světový trh s ropou nyní postrádá výraznější impuls, který by její cenu zásadněji měnil, ať už směrem vzhůru či dolů,“ uvedl ekonom.

Obavy ze zvyšování cen pohonných hmot vyvrátil včera i vrchní ředitel sekce energetiky ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla. Uvedl, že stát má dostatečné zásoby na několik měsíců a také provozovatelé rafinérií mají vlastní zásoby na několik dnů.

Podle něj by se nic nestalo ani v případě, že by tato situace trvala déle. Jako příklad uvedl pro server Novinky.cz scénář z roku 2019, když Družbou proudila kontaminovaná ropa. Dodávky musely být tehdy zastaveny na dva měsíce a situaci na trhu to neovlivnilo.

Nová trasa k výraznému zdražení nepovede

Kromě ropovodu Družba k nám proudí ropa i ropovodem TAL, který vede z italského Terstu. Tam ji vozí tankery z různých částí světa, v posledním roce velmi významně například z Ázerbájdžánu. Odtamtud se do Česka letos za osm měsíců dovezla ropa za přibližně 27 miliard korun.

V současnosti se pracuje na navýšení kapacity ropovodu TAL tak, aby jím mohlo proudit větší množství cenné komodity. Tuto iniciativu podporuje vláda s cílem nezávislosti dodávek na Rusku.

Vyšší kapacita by měla být připravena do poloviny roku 2025, kdy už nebudeme muset na ruskou ropu spoléhat vůbec. Podle Neděly je vše technicky již připraveno a nyní se pracuje na testování. Kdybychom tedy potřebovali ztrátu ruské ropy při delším výpadku kompenzovat, změna toků by byla možná za nějakých osm týdnů a do té doby by bez problémů vydržely naše zásoby.

A ovlivní přeprava ropy přes TAL a odstřižení Družby ceny pohonných hmot? Podle Neděly je složité předvídat vývoj trhu ve střední Evropě, nicméně očekává, že případný růst cen by byl zanedbatelný.

Související témata

Přečtěte si také

Median: Sněmovní volby by vyhrálo ANO, druzí STAN by předstihli ODS

Sněmovní volby by v prosinci vyhrálo ANO s 33,5 procenta hlasů. Podle Medianu by hnutí STAN s 13 procenty předstihlo ODS, která by získala 11,5 procenta hlasů.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Chronické hemoroidy? Tradiční čínská medicína vám může pomoci zmírnit bolest

Tradiční čínská medicína a úprava životního stylu pomáhají při léčbě hemoroidů a prevenci jejich opakovaného výskytu.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasiči dostávají pod kontrolu požáry u Los Angeles, pomáhá jim uklidnění větru

Více než týden poté, co v okolí Los Angeles vypukla série extrémně ničivých požárů, krize ve druhém nejlidnatějším městě Spojených států dál polevuje.