Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes podepsala za EU dohodu se zeměmi Mercosur, která polarizuje nejenom členské státy, ale i politiky a instituce v jednotlivých zemích. Zemědělci se cítí ohroženi, vyzvali politiky k odmítnutí ratifikace.
Obchodní smlouva, která se připravovala víc než 20 let, má vytvořit největší zónu volného obchodu na světě, zahrnující 780 milionů lidí a čtvrtinu celosvětového HDP. Unie si od ní slibuje větší obchodní příležitosti pro evropské firmy a přístup ke kritickým minerálům, zatímco Mercosuru umožní dostat své komodity a zboží na evropský trh. Mezi země Mercosuru patří Brazílie, Argentina, Uruguay a Paraguay. Další jihoamerické státy mají status přidružených zemí.
Zemědělci jsou proti
Evropští zemědělci s dohodou nesouhlasí. Odmítavé stanovisko k dohodě již projevila organizace COPA COGECA zastupující evropské zemědělce a zemědělská družstva. Varuje, že dohoda by ve své současné podobě mohla vážně poškodit citlivé sektory, jako je produkce hovězího a drůbežího masa, cukru či etanolu.
Nelíbí se ani našim agrárníkům. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy se smlouva dotkne českých zemědělců zprostředkovaně tím, že levné dovozy zatlačí cenu na evropském trhu dolů a to zasáhne i naše farmáře.
Produkty ze zemí Mercosuru jsou podle něj navíc zvýhodněny, protože nemusí dodržovat přísné bezpečnostní a enviromentální standardy a omezení platná pro produkci v EU. To je podle něj nespravedlivé.
„U nás se nemůžou používat některá antibiotika, růstové hormony, některé pesticidy, ale u výrobků z Mercosur to nevadí? Pro nás je to neférová konkurence,“ řekl pro Epoch Times.
„Je to, jako když prodáváme zemědělství za to, abychom mohli vyvážet průmyslovou produkci,“ poznamenal Pýcha. Podobně se vyjádřil i Jiří Felčárek z Agrární komory.
Dohoda EU-Mercosur může mít podle svazu zásadní dopady na evropské spotřebitele, zejména pokud jde o kvalitu a bezpečnost potravin. Produkce v jihoamerických zemích podle něj často nesplňuje přísná evropská nařízení týkající se používání léků, pesticidů a dalších látek, což představuje potenciální riziko pro zdraví občanů.
„Čerstvým příkladem rizik spojených s uzavřením dohody o volném obchodu se zeměmi Mercosur je zastavení dovozu hovězího masa z Brazílie do EU. Dovoz musel být v listopadu letošního roku zastaven, protože nelze zaručit, že maso nebylo ošetřeno karcinogenním růstovým hormonem, který je v Evropě zakázán už od roku 1981,“ uvádí včerejší tisková zpráva Zemědělského svazu.
Proti je i další velké zemědělské uskupení, Agrární komora. Obdobně namítá, že dohoda „otevře dovozy komodit a potravin vyrobených za naprosto odlišných, resp. výrazně nižších standardů, než jsou nastaveny pro zemědělce a potravináře v EU“, jak uvedl pro Epoch Times Felčárek. Dovozům přes půl světa agrárníci vyčítají i obrovskou uhlíkovou stopu.
Nadšený z dohody není ani ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). „Rozumím obavám našich zemědělců, že by import mohl vést ke snížení konkurenceschopnosti českých i dalších evropských zemědělců, koneckonců to jsou i důvody, proč se k dohodě negativně staví i silné agrární země jako Francie nebo Polsko,“ uvedl v tiskovém prohlášení s tím, že je třeba garantovat, že dovážené zemědělské produkty budou splňovat bezpečnostní a kvalitativní požadavky EU.
Hospodářská komora: Mercosur může nahradit Čínu
Pro podnikatele je dohoda s uskupením Mercosur dle Hospodářské komory ČR naopak příležitostí.
„Dohoda se zeměmi Mercosur otevře nové obchodní příležitosti pro EU a umožní diverzifikaci zdrojů klíčových strategický nerostů pro evropskou ekonomiku,“ uvedl v tiskovém prohlášení Zdeněk Zajíček, prezident Hospodářské komory České republiky.
Země Mercosuru, bohaté na suroviny jako lithium, grafit, nikl či mangan, mohou podle něj částečně nahradit dodávky z Číny.
„Situace evropsko-čínských vztahů, které se kvůli clům na dovoz čínských elektromobilů zhoršují, zvyšuje potřebu zajistit nové, stabilní trhy. Tato dohoda pomůže garantovat plynulé a stabilní dodávky životně důležitých surovin a zároveň může sloužit jako pojistka proti narušení dodávek z dalších zdrojů,“ dodal Zajíček.
Protesty zemědělců vnímá a chápe a podotýká, že poukazují na potřebu posílit konkurenceschopnost EU a razantně a urychleně „odstranit zbytečné bariéry pro podnikání, a to nejen v agrárním sektoru“.
Schválení bude boj
Podpisem von der Leyenové teprve začne „boj“ o ratifikaci dohody v EU, jak v Evropském parlamentu, tak v Radě EU, kde musí získat podporu 15 z 27 členských zemí, které představují alespoň 65 procent celkové populace bloku.
Deník Epoch Times oslovil ministerstvo průmyslu a obchodu s žádostí o jejich stanovisko k dohodě s Mercosurem a zda budou za Česko prosazovat schválení, či ne. Do doby publikace článku jsme nedostali odpověď.
Francie dohodu označila za „neakceptovatelnou“, svůj odpor vyslovila i Itálie a Polsko. Proti jsou i někteří ekologičtí aktivisté. Podle Friends of the Earth Europe povede obchodní dohoda k většímu ničení životního prostředí a je porušením závazků plynoucích z Pařížské dohody o klimatu.
Von der Leyenová při dnešní tiskové konferenci v úvodu svého proslovu sdělila, že „pouto mezi Evropou a zeměmi Mercosuru je skutečně jedno z nejsilnějších na světě“.
Zemědělský svaz ČR již vyzval české politiky, aby dohodu při ratifikaci odmítli. Pýcha podotýká, že chápe průmysl, pro který je vývoz výrobků a služeb výhodný, na druhou stranu podle něj staví dohoda zemědělství do neférového postavení.
Felčárek namítá, že dohoda „jednostranně zvýhodňuje unijní automotive“, přičemž „obětuje vlastní zemědělství“. Podotýká také, že vývozy do těchto teritorií nejsou tak silné, aby našim producentům přinesly zásadní ekonomický nebo hospodářský efekt.