Ondřej Horecký

10. 12. 2024

V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce z 8. prosince se k debatě o energetice sešli současný ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) a bývalý ministr Karel Havlíček (ANO).

Jedním z témat byla i cena elektřiny. Moravec odvolávající se na data Eurostatu z 27. října 2024 poukázal na to, že Češi mají čtvrtou nejdražší elektřinu v EU.

Vlček uznal, že Česko mělo v uplynulých letech „jedny z nejdražších cen energií v Evropě“. A na otázku, zda dojde k poklesu cen elektřiny pro domácnosti, odvětil pouze, že „musíme dělat všechny kroky tak, aby to tak bylo,“ aniž by specifikoval, kdy to bude.

„Nedokážu dnes říct přesně, ale směřujeme k tomu,“ sdělil Vlček.

Kroky vlády nás k levnějším energiím mohou podle Havlíčka přiblížit „částečně, ale jen málo“. Problém podle něj je v tom, že jsme měli v letech 2022-2023 „takřka nejvyšší ceny v celé Evropě“ díky tomu, že „jsme pozdě reagovali na energetickou krizi“ a „nedokázali se vyrovnat se silovou složkou energie“, tedy tzv. neregulovanou složkou energie, za kterou ji nakupují obchodníci. Ta tvoří asi polovinu celkové ceny elektřiny.

Související

V té době jsme měli „rychle regulovat“, např. prostřednictvím zastropování cen, domnívá se Havlíček. „To jsme prošvihli,“ pronesl. Dnes už je situace jiná, tržní ceny elektřiny spadly, ale trápí nás na oplátku regulovaná část, poznamenal. Regulovanou část energie tvoří různé poplatky, které stanovuje stát, včetně příspěvku na obnovitelné zdroje.

Sleva pro babičky

Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil minulý týden cenové rozhodnutí, podle kterého regulovaná cena složky elektřiny poroste o 1,4 % a plyn o 8,6 %. Zároveň pronesl predikci cen neregulované (obchodní) složky, které podle něj klesnou o víc než 10 % u obou komodit. Havlíček však namítá, že úřad překročil své kompetence a tvrzení o zlevňování považuje za „neuvěřitelnou“ spekulaci.

„Kdybych byl ministr, nikdy bych nechtěl, aby ERÚ komentoval ceny na trhu, které nemá šanci ovlivnit,“ řekl v pořadu. Jak jsme nedávno napsali, prohlášení ERÚ o zlevňování vyvolalo kritickou odezvu z vícero stran.

Vlček naopak bránil ředitele ERÚ tím, že i u zafixovaných cen obchodníci často sami nabízejí odběratelům nižší sazbu, vidí-li, že ceny komodity na trhu klesají. Jako příklad uvedl sebe s tím, že zavolal svému dodavateli a ten mu cenu snížil. Údajně jde o běžnou praxi, kterou obchodníci používají, aby si své odběratele udrželi.

Havlíček kontroval, že ne každý má takový přehled o dění v energetice a je připraven smlouvat. „Nějaká babička, která má zafixováno na dva, tři roky, ona opravdu nepřemýšlí tak, že má začít vyjednávat se svým dodavatelem.“

Obnovitelné zdroje elektřinu prodražují

Havlíček příští rok očekává skokové zvýšení regulované složky. Toto oznámení o cenách na rok 2026 bude muset učinit ještě současná vláda, a to „do poloviny roku“, míní.

Vlček to nekomentoval s tím, že o tom rozhoduje ERÚ, ne on. Je však přesvědčen, že celková cena plynu i elektřiny (tj. regulovaná + neregulovaná složka) bude klesat. U regulované složky vidí nutnost zvyšování objemu vynaložených prostředků.

„To, že jsme se v minulosti vykašlali na investice do energetiky, tak je logické, že teď je doháníme. A když je doháníme, logicky se propisují do regulované složky,“ řekl v pořadu.

Související

Havlíček však upozornil na to, že velké investice do přenosových a distribučních sítí jsou způsobeny rostoucím podílem obnovitelných zdrojů, které vyrábějí elektřinu nárazově a vyvolávají v síti výkyvy a nestabilitu.

„Obnovitelné zdroje, jakkoliv jsou klimaticky šetrné, s čímž souhlasím, jsou poměrně drahé, protože díky tomu roste regulovaná složka. Protože se musí investovat do sítí a přenosové soustavy,“ pronesl Havlíček.

Kvůli tomu je podle něj důležité udržet v síti daleko větší podíl stabilních zdrojů jako uhlí, plyn a jádro vůči zdrojům nestabilním, jako jsou solární či větrné elektrárny.

LEX Plyn je na stole

Vlček v pořadu uvedl, že jeho rezort má připravenou novou legislativu (pracovně nazvanou LEX Plyn), která má usnadnit výstavbu/přestavbu paroplynových elektráren. Ty mají zajistit dostatečnou výrobní kapacitu při odchodu od uhlí. V současnosti o ní jedná na úrovni koalice, text je v paragrafovém znění.

Ministr prohlásil, že nyní chce s návrhem legislativy, která se dotkne čtyřech zákonů, jít za vládou a opozicí, „abychom se na téhle zásadní věci pro české hospodářství shodli“. Havlíček uvedl, že takový návrh mu dává smysl a podporuje ho.

Podotkl ale, že urychlit výstavbu paroplynových elektráren nestačí, zároveň je třeba „udržet uhlí nad vodou“, než budeme mít náhradu v podobě plynu. S tím souvisí i nutnost zachovat prozatím domácí těžbu uhlí a to nejenom kvůli elektrárnám, ale také kvůli teplárnám, které jsou stále na této komoditě většinově závislé.

Dvojka hnutí ANO také uvedla, že pokud uspěcháme odchod od uhlí, hrozí nám reálný nedostatek elektřiny. I proto jsou za zavedení podpory pro udržení uhelných elektráren v chodu, aby nezavřeli provoz ještě předtím, než za ně bude hotová alternativa.

S tím Vlček souhlasil, nicméně poznamenal, že zároveň „nesmíme přibržďovat investice do obnovitelných zdrojů, přenosových a distribučních soustav a dotáhnout LEX OZE III“. Třetí novela energetického zákona se má ve sněmovně už poněkolikáté projednávat tento týden.

Co se týče OZE Plyn, ministr ji chce představit v poslanecké sněmovně „ideálně v lednu“.

Související články

Přečtěte si také

Promrhali jsme 20 let nesprávným čerpáním evropských dotací, říká šéf NKÚ

Peníze z evropských dotací se v České republice utrácejí za zbytečnosti, spousta jich končí v projektech s nízkou přidanou hodnotou, říká prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Za dvacet let našeho členství v Evropské unii jsme se podle něj Západu nepřiblížili a tento čas jsme promrhali tím, že jsme nevyužili fondy na lepší investice.

Lipavský se těší na spolupráci s Rubiem při boji proti nové ose zla

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se těší na spolupráci s novým šéfem americké diplomacie Marcem Rubiem při upevňování vzájemných vztahů a při boji proti nové ose zla. Napsal to dnes na síti X. Od Rubia očekává také pevný postoj vůči autoritářským vlivům.

Stagnace v Německu, recese ve Francii: Největší evropské ekonomiky se potácejí

Německo a Francie, dvě největší evropské ekonomiky, se potýkají se stagnací růstu a politickými a hospodářskými problémy.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

putin trump
Trump vyzývá Putina k dohodě o ukončení války na Ukrajině, sankce zůstávají

Putin gratuloval Trumpovi k nástupu do úřadu a vyjádřil ochotu jednat o dlouhodobém míru na Ukrajině. Trump slibuje rychlé ukončení války a zvažuje schůzku s Putinem, kterou by mohly hostit Švýcarsko nebo Srbsko.

Biden preventivně omilostnil příbuzné a další lidi, aby prý zabránil Trumpově pomstě

Americký prezident Joe Biden dnes krátce před koncem svého mandátu udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něho mohla hrozit "pomsta" od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Dokument Pachová stopa jde do kin

Dokument režisérky Zuzany Piussi nazvaný Pachová stopa poukazuje na problém pachové identifikace osob používaný v české justici a vedoucí k odsouzení nevinných.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.