Německá konzervativní opozice vyzývá vládu, aby po pádu syrského prezidenta Bašára Asada urychleně vypracovala plán návratu syrských uprchlíků z Německa do vlasti. Stát by jim měl podle CDU/CSU poskytnou logistickou i finanční pomoc. Kancléř Olaf Scholz, který vede menšinovou vládu sociálních demokratů a zelených, ale varuje, že situace v blízkovýchodní zemi je stále příliš nebezpečná.
Autoritářský vládce Asad stál v čele Sýrie 24 let. K moci nastoupil po smrti svého otce Háfize, který v zemi vládl od roku 1971. Od roku 2011 v Sýrii zuřila občanská válka, která se postupně rozšířila v regionální konflikt s mnoha různými hráči včetně teroristů z organizace Islámský stát (IS). Islamističtí povstalci z uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům ofenzivu a tento víkend se Asadův režim zhroutil a prezident uprchl.
Hned v pondělí začaly z konzervativní unie CDU/CSU zaznívat hlasy, podle kterých by měla německá vláda podpořit Syřany v návratu do vlasti. Například místopředseda parlamentní frakce a bývalý ministr zdravotnictví Jens Spahn uvedl, že každému, kdo se chce vrátit, by Německo mělo zajistit let a 1000 eur (25 000 Kč) do začátku.
Ke Spahnovi se dnes přidala i další místopředsedkyně frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Andrea Lindholzová. Syřani, kteří mají záznam v trestním rejstříku, nebo jsou vedeni jako nebezpeční kvůli své radikalizaci, by podle ní měli být deportováni okamžitě. Přednostně by podle Lindholzové měli být deportováni také ti, „kteří se neintegrovali, tedy například po letech stále nepracují“.
Podobné výzvy jako z opoziční CDU/CSU zaznívají také z levého a pravého okraje německého politického spektra: tedy od politiků Alternativy pro Německo (AfD) a Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW).
Kancléř Scholz se ovšem postavil proti unáhleným opatřením. Situaci v Sýrii stále považuje za nepřehlednou a nebezpečnou. Prvotním zájmem Německa je podle něj nepropásnout šanci a podpořit demokratický vývoj v zemi. „Možná pak, když to bude dobře fungovat, si mnozí z nich řeknou, že se chtějí podílet na rekonstrukci své země,“ dodal Scholz.
Velká část Syřanů má v Německu takzvanou doplňkovou ochranu, kterou německý azylový zákon přiznává osobám, kterým hrozí, že se stanou obětí násilí při ozbrojeném konfliktu. Když občanská válka skončí, skončí i doplňková ochrana, takže uprchlíci musejí odcestovat, případně je může Německo deportovat. Německý migrační a azylový úřad přestal už v pondělí rozhodovat o žádostech Syřanů o azyl. Podobné rozhodnutí učinila i řada dalších evropských zemí včetně Česka. S různým statusem nyní v Německu pobývá 974.000 syrských občanů.