K poněkud bizarní situaci došlo včera při obchodování s elektřinou. Cena elektřiny na spotovém vnitrodenním trhu včera dosáhla závratných výšin. Asi na hodinu dosáhla maximální cena za megawatthodinu (MWh) bezprecedentních 10 tisíc eur. Na vnitrodenním trhu se prodává elektřina v reálném čase, s dodáním v ten samý den nebo okamžitě.
Cena vystřelila kolem dvanácté hodiny na úroveň 9 998,98 eura za MWh, kde se udržela více než hodinu. Jde o bezprecedentní navýšení, k jakému by mohlo dojít v případě vážné pohromy, např. kolapsu Temelína nebo Dukovan.
Ve skutečnosti vyšlo později najevo, že exploze ceny byla způsobena „vlivem chybně uzavřeného obchodu ze strany jednoho obchodníka“, uvedla pro Epoch Times, který pátral po příčinách mimořádného výkyvu, Zuzana Váchalová z kanceláře představenstva Operátora trhu s elektřinou (OTE).
OTE, který u nás obchodování s energetickými komoditami zajišťuje, uvedl, že se „jedná o ojedinělý případ bez dopadu na trh a účastníci trhu byli opětovně upozorněni na možnosti, která poskytuje obchodní systém OTE, aby se obdobně chybně uzavřeným obchodům dalo zabránit“.
Operátor zároveň poznamenal, že chybně uzavřený obchod „byl podroben zkoumání, zda nešlo o snahu o ovlivnění trhu“.
Počasí přeje cenám
Ceny elektrické energie se již několik dní pohybují na vysoké hladině kvůli tomu, že v Německu nefouká a nesvítí a tamní větrné a solární elektrárny tak neprodukují dost proudu. Elektrická síť je specifická tím, že dodávky a odběr musejí být vždy v rovnováze, tzn. kolik proudu se do rozvodné sítě dodá, tolik se jí musí odebrat, aby nedocházelo k výpadkům a nestabilitě. Elektrárny, které jsou schopny rychle zareagovat na růst poptávky, si mohou přijít na slušné zisky.
V současné době se cena za MWh elektřiny na krátkodobých trzích, které organizuje OTE, pohybuje kolem 800 eur/MWh pro exponované hodiny (což pro srovnání představuje cca 10násobek obvyklých cen). Denní index pro den dodávky 12. 12. 2024 činil včera 360,48 eura.
Nedostatek elektřiny v Německu je dobrá zpráva pro naše uhelné elektrárny, které si tak mají možnost přivydělat. Jejich zisky totiž jinak silně limituje cena emisní povolenky, která se momentálně blíží k 70 eurům.