ČTK

17. 12. 2024

Polská vláda se chce pokusit zastavit prudký růst ceny másla. Uvolní na trh 1000 tun tohoto tuku ze státních strategických rezerv. Kilogram se bude prodávat za 28,38 zlotého (zhruba 167 Kč). Informuje o tom polský vládní web. Na drahé máslo si stěžují i zákazníci v České republice.

Dražší máslo se v Polsku stalo tématem společenské a politické diskuse. Velká část voličů viní z vyšších cen vládu, připomíná zpravodajský server Business Insider. Příčinou je ale především situace na světovém trhu s mlékem, který trpí nedostatkem nabídky. A pak také fakt, že zpracovatelé mléka upřednostňují ziskovější výrobky, jako je sýr. Ceny másla tak dosahují rekordních hodnot v celé Evropě, což je špatná zpráva pro kuchaře a pekaře před vánočními svátky.

Zatímco meziroční míra inflace v Polsku činila v říjnu pět procent, ceny másla vzrostly o 22 procent, píše agentura Reuters.

„Máslo prodávané Agenturou pro strategické rezervy (RARS) pochází z potravinových rezerv agentury…. Intervence RARS by měla přispět ke stabilizaci cen másla na trhu,“ uvedla polská vládní agentura s tím, že uvolní mražené máslo v blocích po 25 kilogramech.

Podle analytika společnosti Crédit Agricole Bank Polska Jakuba Olipry bude dopad oznámeného opatření na trh velmi omezený. Dalších 1000 tun másla od RARS totiž představuje jen 0,5 procenta roční spotřeby v zemi. Pokud se ale zvýšená nabídka soustředí do krátkého období, mohlo by to podle Olipry trh přesto ovlivnit a přispět k poklesu ceny.

Strategické zásoby másla má i Česká republika. Správa státních hmotných rezerv, která zajišťuje pro stát zásoby pro případ krizí, uchovává máslo podobně jako maso, konzervy, sušené mléko, obilí, sýr, cukr nebo sůl.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.