Vladislava Mašková

19. 12. 2024

Aktualizováno 20. 12. 2024 v 14:02

Páteční start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, který vynese do vesmíru družici českých středoškoláků z týmu LASAR se podle jejich mluvčího Simona Klinga přesunul na sobotu 21. 12. 12:34 (SEČ). Přímý přenost bude možné sledovat zde:

https://youtube.com/live/Y1g9uuPs_5U

Pětice českých středoškoláků: Simon Klinga, Anička Krebsová, Richard Nikel, Boris Brovkin a Viktor Adámek, studujících na gymnáziích v Brně-Bystrci, Ústí nad Orlicí, Plzni a Blansku v dubnu uspěla ve finále prestižní mezinárodní soutěže Conrad Challenge v ústředí NASA v Houstonu. Přišli s nápadem, jak na dálku opravit nefunkční družice, nebo je přimět opustit oběžnou dráhu, aby nevznikal další kosmický odpad. Studenti zvítězili ve dvou ze tří kategorií.

Nancy Conrad, zakladatelka soutěže a manželka zesnulého astronauta Peta Conrada, který jako třetí člověk stanul na Měsíci, po prezentaci dle kosmonautix.cz řekla: „V historii celé soutěže Conrad Challenge byla prezentace týmu LASAR jednou z nejlepších, jakou jsem kdy viděla.”

Jakým způsobem bude jejich satelit fungovat, vysvětlil pro iDNES fyzik Viktor Adámek: „Laserovým paprskem zasáhneme solární články satelitu. Ty se odpojí od baterií, které se začnou vybíjet. Toto nežádoucí chování systémy družice vyhodnotí jako potřebu pro restart, díky němuž může být chyba vyřešena.“

Úspěch studentů chválil včera na tiskové konferenci týkající se zakončení první fáze astronautského výcviku Aleše Svobody ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Plány SpaceX zatím počítají s tím, že mise nazvaná Bandwagon-2 odstartuje z Vandenbergovy základny amerických vesmírných sil v Kalifornii.

Mluvčího týmu Simona Klinga, který se od dubna z 5 členů rozrostl na 35, jsme se zeptali:

Jaké jsou vaše pocity, že již zítra vaše družice vyletí do vesmíru?

Už když jsme naši družici odevzdávali k přepravě do USA, to byl úžasný pocit. Rozloučit se s výsledkem naší dlouhodobé práce. Trochu smutku bylo na místě, protože LASARsat jsme viděli naposledy. Nadšení z toho, že se družice brzy vydá do vesmíru, ale převládalo. Nemůžu se dočkat pohledu na startující Falcon 9 s naší družicí na palubě. Obzvlášť proto, že pro všechny z nás to bude vůbec první start rakety, který na vlastní oči uvidíme. A na své špičce ponese něco, na čem jsme společně pracovali.

Družice LASARsat bude v podstatě dokonalým terčem na obloze. S její pomocí budeme moct otestovat naši myšlenku laserového restartu družic a zpomalování částeček kosmického smetí.

(S laskavým svolením LASAR / Facebook)

Kde se zrodila hlavní myšlenka?

Původní nápad vznikl společným brainstormingem. Věděli jsme, že chceme pracovat na něčem v kosmonautice, velkou motivací byla soutěž Conrad Challenge ve Space Center Houston. Zároveň jsme ale chtěli něco, na čem by se dalo stavět tady v Česku. Naše laserová centra jsou na špičkové úrovni. A pak se to všechno spojilo dohromady, když přestala komunikovat družice Pražského planetária Planetum-1 z důvodu softwarové chyby. Začali jsme přemýšlet nad tím, zda by ji nešlo opravit pomocí restartu, myšlenku prokonzultovali s výrobcem družice firmou Spacemanic a začali pracovat na prvních výpočtech a testech.

Jak dlouho vám zabrala výroba družice?

Na výrobu jsme měli na kosmické poměry velmi málo času. Od prvního telefonátu, kdy jsme dojednali možnost vyslání vlastní družice, jsme měli pouhých 24 hodin na to se rozhodnout, že do toho doopravdy jdeme. Měli jsme totiž velmi příznivé podmínky na start. Následně pouhých 6 týdnů, abychom odevzdali SpaceX kompletní technické specifikace družice. A za necelých pět měsíců od onoho telefonátu jsme družici odevzdávali v Berlíně pro přepravu do USA.

(S laskavým svolením LASAR / Facebook)

Kde jste sháněli potřebné součástky?

Komponenty jsme sháněli ve spolupráci s českými aerospace firmami a vědeckými institucemi. Laserové centrum HiLASE, Spacemanic, Planetum, SkyFox Labs, nebo Výzkumný a zkušební letecký ústav. Ti všichni nás ohromně podpořili.

(Zdroj: LASAR / Facebook)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.