Americký podnikatel Elon Musk, který v minulosti kritizoval otevřenou encyklopedii Wikipedia, že je „nadměrně ovládána mainstreamovými médii“, nyní vyzývá své příznivce, aby Wikipedii nepřispívali poté, co utratila 50 milionů dolarů za podporu programu DEI.
DEI je levicová politická iniciativa propagující „rozmanitost, rovnost a začleňování“, je zkratkou anglických termínů diversity, equity a inclusion.
V souvislosti s implementací programu nazval encyklopedii „Wokepedií“. Změnou druhého písmena v názvu vzniklo slovo „woke“, což je narážka na takzvaný „wokeismus“, tedy snahu o „uvědomělost“ či „probuzenost“ v sociálních otázkách. Podle některých kritiků se jedná o novodobou formu marxismu.
„Přestaňte přispívat Wokepedii, dokud neobnoví rovnováhu ve své editační autoritě,“ napsal Musk na svém účtu na síti X (dříve Twitter), kde má téměř 210 milionů příznivců.
Zakladatel společnosti Tesla a klíčový poradce nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa tím reagoval na příspěvek pravicově orientovaného komentátora „Libs of TikTok“, který sdílel koláčový graf, z něhož vyplývá, že 29 % z rozpočtu Wikipedie ve výši 177 milionů dolarů na roky 2023–24 je určeno na „rovnost“ a „bezpečnost a inkluzi“ (DEI).
V roce 2022 se na Wikipedii hlasovalo o smazání záznamu o takzvaných Twitter Files, dokumentech o interní komunikaci vedení společnosti Twitter, které zveřejnil Elon Musk poté, co společnost odkoupil. Záznamy odhalily potlačování příběhu o laptopu Huntera Bidena, čilou komunikaci FBI s bývalým šéfem Twitteru nebo pozadí pozastavení účtu Donalda Trumpa a řadu zásahů do účtů a komunikace na síti.
„Redaktoři Wikipedie záznam považují za ,nic neříkající burger‘, který ,není pozoruhodný‘, protože mu média nevěnovala dostatečnou pozornost. Tito lidé pracují ruku v ruce s mainstreamovými médii na utváření narativu,“ napsal 6. prosince 2022 na Twitteru politický komentátor Ian Miles Cheong.
V reakci na Cheongův tweet Musk na Twitteru zavtipkoval o redakčních praktikách Wikipedie. „Wikipedie je netriviálně levicově zaujatá,“ dodal Musk, načež označil v příspěvku Jimma Walese, zakladatele Wikipedie, a zeptal se ho: „Co si o tom myslíte?“
Již v roce 2021 upozorňoval Larry Sanger, spoluzakladatel Wikipedie, že se tato otevřená internetová encyklopedie stala „jednostrannější než kdy předtím“. Vyjadřoval se tak k heslům na Wikipedii, která se týkají hnutí Black Lives Matter, voleb v USA 2020, impeachmentů vedených vůči Donaldu Trumpovi a dalších oblastí.
Sanger obzvláště upozorňoval na zdroje informací, které jsou vkládány na Wikipedii.
„Ve zkratce: až na několik výjimek jsou povoleny pouze zdroje globalistů, mainstreamového progresivismu a zdroje blízké globalistickému progresivismu,“ napsal v článku na svém webu.
Sanger dále zmínil, že někdy se lze odkazovat i na několik středových mediálních domů jako The Daily Telegraph, The Wall Street Journal a The Weekly Standard, ale editoři Wikipedie „jsou opatrní, aby nikdy nepřekročili Overtonovo okno* progresivního myšlení“. Více…
* Overtonovo okno je oblast myšlenek, které lze tolerovat ve veřejné diskusi. Používání tohoto „nástroje“ může postupně vést k prosazení různých záměrů. Zajímavý článek na toto téma nabízí například publicista Marian Kechlibar.