Americké banky Citigroup a Bank of America oznámily poslední den roku 2024, že opouštějí Net-Zero Banking Alliance, aktivistickou skupinu předních světových bank, které se zavázaly omezit emise skleníkových plynů. Ve čtvrtek 2. ledna stejné oznámení učinila podle agentury Bloomberg i banka Morgan Stanley.
Tyto přední bankovní ústavy se tak přidávají k dalším finančním velikánům Wells Fargo a Goldman Sachs, kteří oba opustili alianci začátkem prosince loňského roku.
Cílem aliance je snížit do roku 2050 emise uhlíku u úvěrových, investičních a kapitálových portfolií svých členů na nulu.
Finanční společnosti se kvůli zapojení do aliance snaží začlenit do svých operací více klimatických cílů, ale zároveň se snaží vyhnout tomu, aby si pohněvaly republikánské politiky, kteří jsou proti odmítání financování fosilních paliv, poznamenává Reuters ve své zprávě.
Citigroup dle agentury uvedla, že dělá pokroky směrem k dosažení svých vlastních klimatických cílů, a rozhodla se proto alianci opustit. Bank of America v e-mailovém prohlášení pro Reuters uvedla: „Budeme pokračovat ve spolupráci s klienty na tomto problému a naplňovat jejich potřeby.“
Orientace konglomerátů na ESG (tzv. environmentální, sociální a správní skóre), v tomto případě na čisté energie, s sebou ale může nést jak ekonomickou nevýhodnost pro akcionáře, tak rozpor se zákony. Investiční skupiny BlackRock, Vanguard a State Street byly v listopadu zažalovány Texasem a deseti dalšími republikánskými státy, které uvedly, že tito velcí správci aktiv porušili antimonopolní zákon prostřednictvím klimatického aktivismu, který snížil produkci uhlí a zvýšil ceny energií.
S nástupem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa se očekává, že fosilní paliva jako ropa nebo plyn budou opět v kurzu. Proti ESG republikáni již několik let brojí jak na úrovni států s republikánským vedením, tak na půdě Kongresu USA. Komentátoři tak mají za to, že odklon bank od Net-Zero Banking Alliance se změnou kabinetu souvisí.
Pokud jde o ESG, také v České republice, jak jsme o tom informovali v našem exkluzivním článku, čelí uhelné společnosti odmítání poskytování finančních služeb (de-banking) ze strany nadnárodních bank či pojišťoven, jejichž akcionáři jsou investiční giganti typu BlackRock.
„Dnes banky nechtějí uhelné zdroje financovat, dokonce jim i odmítají jen vést běžný účet,“ uvedl pro Epoch Times Vladimír Budinský, tehdejší prezident Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu (ZSDNP).