Tom Ozimek

18. 2. 2024

Dceřiná společnost JPMorgan Chase a State Street Global Advisors oznámily, že vystoupily z klimatického paktu vedeného OSN, který se zaměřuje na podněcování společností k plnění tzv. ESG cílů.

Tato rozhodnutí, oznámená v prohlášeních poskytnutých deníku The Epoch Times, představují ránu klimatickému paktu Climate Action 100+, alianci zhruba 700 institucionálních investorů spravujících aktiva v hodnotě 68 bilionů dolarů, která byla založena v roce 2017.

Pakt, vedený globálním výborem, který se řídí zásadami „rovnosti, diverzity a inkluze“, využívá vlivu akcionářů k tomu, aby vyvíjel tlak na společnosti pro větší angažování se v oblasti změny klimatu s cílem snižovat emise skleníkových plynů.

Odpůrci iniciativy Climate Action 100+ tvrdí, že aliance tlačí společnosti k přijetí „woke“ investičních priorit na úkor ziskovosti, ekonomiky a fiduciární povinnosti vůči akcionářům.

„Dnešní rozhodnutí společností JPMorgan a State Street jsou velkým vítězstvím pro svobodu a americkou ekonomiku a doufáme, že další finanční instituce budou následovat jejich příkladu a upustí od koluzních opatření ESG [environmentální, sociální a správní skóre],“ komentoval situaci vysoce postavený republikánský kongresman Jim Jordan na platformě X.

V létě loňského roku vydal Jordan kongresní předvolánku pro Ceres, neziskovou advokátní skupinu, která pomáhá dohlížet na Climate Action 100+. Klimatickou alianci obvinil z toho, že pomáhá společnostem zavádět cíle ESG způsobem, který může porušovat antimonopolní zákony USA.

Řada amerických vrchních státních zástupců, kteří loni varovali 53 správců aktiv, aby neupřednostňovali ideologii před fiduciárními zájmy klientů, ocenila rozhodnutí dceřiné společnosti JPMorgan a společnosti State Street vystoupit z klimatického paktu.

V dopise adresovaném správcům aktiv tehdy uvedli, že „ve všech dokumentech Climate Action 100+ se objevuje potenciální nezákonná koordinace“, a zároveň označili jednání skupiny za „průhledný pokus prosadit ve finančním systému politiku, které nelze dosáhnout u volebních uren“.

Mluvčí Climate Action 100+ sdělil v e-mailovém prohlášení deníku The Epoch Times, že skupina může potvrdit, že oddělení správy aktiv společnosti JPMorgan a State Street Global Advisors „iniciativu opustily“.

Nicméně, poznamenal, že klimatický pakt od svého vzniku zaznamenal „pozoruhodný růst“ a že „očekáváme, že velký zájem bude pokračovat“.

Další podrobnosti

Mluvčí společnosti JPMorgan Asset Management (JPMAM), která spravuje zhruba 3,1 bilionu dolarů, sdělil deníku The Epoch Times v e-mailovém prohlášení, že se firma se rozhodla neobnovit své členství v paktu Climate Action 100+, protože vyvinula vlastní „rámec závazků pro klimatická rizika“ a významně investovala do svých možností.

Společnost State Street, která spravuje přibližně 4,1 bilionu dolarů, sdělila deníku The Epoch Times, že se rozhodla opustit pakt o klimatu, protože nesouhlasí s některými rozšířenými závazky skupiny „fáze dva“, které podle ní ohrožují její schopnost jednat nezávisle.

„Po pečlivém přezkoumání dospěla společnost State Street Global Advisors k závěru, že rozšířené požadavky na signatáře Fáze dva paktu Climate Action 100+ nebudou v souladu s naším nezávislým přístupem k hlasování v zastoupení a zapojení portfoliových závazků. V důsledku toho jsme se rozhodli od programu Climate Action 100+ odstoupit,“ uvedl mluvčí v e-mailovém prohlášení.

Závazky Fáze dva vyzývají signatáře iniciativy, aby zvýšili tlak na společnosti, aby jednaly v boji proti změně klimatu, což je krok nad rámec dřívějšího zaměření na („pouhé“) zveřejňování zpráv týkajících se klimatu.

„Ve druhé fázi je hlavním cílem přejít od slov k činům,“ řekl loni agentuře Reuters Francois Humbert, předseda řídícího výboru CA100+ a manažer pro angažovanost ve společnosti Generali Investments.

Druhá fáze bude vyžadovat „desetkrát větší úsilí“ a bude potřebovat lidi s „mnoha zkušenostmi s angažovaností a trochu šedivějšími vlasy“, dodal.

Společnost BlackRock, největší světový správce aktiv, který kontroluje zhruba 9,1 bilionu dolarů, podle Financial Times rovněž opouští Climate Action 100+ a převádí svou účast na jednu ze svých menších jednotek.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Byl redakčně zkrácený.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.