ČTK

4. 1. 2025

Lékaři v Česku loni transplantovali pacientům 952 orgánů, což je nejvíc od prvního voperování orgánu od dárce v roce 1961. Dosud byl rekordním rok 2018. Meziročně jde o nárůst zhruba o desetinu. Vyplývá to z údajů Koordinačního střediska transplantací. Rekordní byl počet dárců orgánů i operovaných srdcí, plic a ledvin. Naopak nejméně od roku 2011 bylo na konci roku čekajících na transplantaci, na čekací listině je zapsáno 923 lidí.

Dlouhodobě nejvíc bývá transplantací ledvin, protože je jako párový orgán mohou darovat i živí dárci. Jejich transplantacím se věnují kromě dvou zařízení v Praze také Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) v Brně a transplantační pracoviště fakultních nemocnice v Hradci Králové, Plzni, Ostravě a Olomouci. V dosud rekordním roce 2022 bylo operací 520, loni ještě o čtyři víc. Nejvíc od roku 2015 bylo také žijících dárců orgánů, rekordem bylo 65 v roce 2014.

Meziročně o 17 pacientů víc se dočkalo transplantovaného srdce, lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), Fakultní nemocnici v Motole a CKTCH v Brně poprvé společně překonali stovku transplantací srdce za rok. Nad 200 se po šesti letech vrátil také počet transplantovaných jater, víc než loňských 206 jich bylo naposledy v roce 2018. O pět víc bylo meziročně také transplantovaných plic. Pacienti jich v pražské Fakultní nemocnici v Motole, která se tomuto typu transplantací věnuje jako jediná v ČR a zajišťuje péči i pro Slovensko, dostali 72 nových.

Loni se pacienti dočkali také 40 nových slinivek břišních, pro tento zákrok lékaři vybírají zejména pacienty s vážnou cukrovkou prvního typu doprovázenou obvykle selháním ledvin. Sedmi nemocným loni lékaři vpravili do jater takzvané Langerhansovy ostrůvky od dárce, jde o buňky, které produkují inzulin a zlepší pacientovu cukrovku. Dva pacienti loni dostali nové tenké střevo a od roku 2018 lékaři nepřikročili k žádné transplantaci dělohy.

Na některý z orgánů čekalo na konci loňského roku na seznamu 923 lidí, což je nejméně za posledních 13 let. Téměř 45 procent z nich potřebovalo novou ledvinu, zhruba šedesát pacientů játra, přes 40 lidí srdce a 32 plíce. Novou slinivku by potřebovalo 31 lidí.

Jeden dárce orgánů v průměru může zachránit život třem až čtyřem dalším lidem. Vhodným je pacient, u kterého lékaři konstatují smrt mozku nebo nevratnou zástavu krevního oběhu. Nejčastěji jsou to lidé, které postihne krvácení do mozku. Česká legislativa počítá s předpokládaným souhlasem, lékaři ale většinou dají na přání rodiny. Lidé, kteří s darováním nesouhlasí, se mohou evidovat ve speciálním registru.

Počty transplantovaných orgánů:

Zdroj: Koordinační středisko transplantací

Související články

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.