„Každá jednotlivá reklama je důkazem! Každý telefonát je důkazem: orgány jsou veřejně kupovány a prodávány!“ uvádí Du Wen.
Bývalý čínský úředník varuje před nuceným odběrem orgánů prováděným komunistickým režimem na základě svých vlastních zkušeností z Číny.
Du Wen, bývalý výkonný ředitel Právního poradenského úřadu vlády Autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, byl neprávem uvězněn Komunistickou stranou Číny (KS Číny) na 12 let, než v roce 2023 odešel do zahraničí a usadil se v Belgii.
Během svého pobytu ve vězení se Du na vlastní oči přesvědčil, že orgány odsouzených na smrt jsou odebírány ještě před jejich popravou. Setkal se také se zámožnými vězni, kteří popisovali, jak snadné je získat odpovídající orgán, což naznačovalo, že nemocnice získávají orgány od živých lidí.
„Kdysi jsem si říkal: ‚Kde je důkaz?‘ To jsou důkazy!“ prohlásil Du o reklamách na transplantace orgánů, které byly viditelné před velkými nemocnicemi v Pekingu.
„Každá taková reklama je důkazem. Každý telefonát je důkazem: orgány jsou veřejně kupovány a prodávány,“ sdělil čínské edici deníku Epoch Times 16. prosince.
„[Reklamy uvádějí], ‚Pokud vaše shoda [orgánu] nebude úspěšná, zavolejte na toto číslo a my vám shodu zajistíme.‘ Jakmile zaplatíte dostatečně vysokou částku, zajmou živého člověka, odeberou mu orgány a prodají je,“ poznamenává.
„Mají celý organizovaný systém, s lékaři a vším… Jde o rozsáhlé odebírání orgánů od živých lidí,“ dodává.
Schéma masového zabíjení pro zisk prostřednictvím nuceného odebírání orgánů, které provozuje KS Číny, existuje v Číně nejméně od 90. let. Londýnský nezávislý tribunál China Tribunal v roce 2019 jednomyslně dospěl k závěru, že vězni svědomí byli – a stále jsou – v Číně zabíjeni kvůli svým orgánům „v podstatném rozsahu“.
Za poslední dvě desetiletí byli hlavními oběťmi nuceného odebírání orgánů praktikující Falun Gongu, známého také jako Falun Dafa, což je meditační a duchovní praxe založená na principech pravdivosti, soucitu a tolerance.
Letos problém nuceného odebírání orgánů získal větší pozornost, když první známý přeživší utekl do Spojených států a veřejně promluvil.
Tři fáze k pravdě
Co se týká téměř dvacetiletého úsilí komunity Falun Gongu, která volá po ukončení nuceného odebírání orgánů čínským režimem, Du zmiňuje, že sám prošel třemi fázemi pochopení toho, co se děje.
První fází byla nedůvěra.
„Jako normální člověk jsem tomu nevěřil. Nucené odebírání orgánů? Za žádných okolností jsem si to nedokázal představit, protože to není něco, co by dělal člověk – to dělají jen bestie,“ konstatuje.
„Slyšel jsem o tom dlouho, [ale pořád jsem si] myslel, že si to praktikující Falun Gongu vymýšlejí,“ přiznal.
Vězni odsouzení k smrti
Druhou fází bylo uvědomění si, že KS Číny odebírá orgány vězňům odsouzeným k smrti.
Du strávil šest let v detenčním centru, během kterých viděl 32 osob odcházet ze svých cel poté, co byly odsouzeny k trestu smrti. Někdy těmto vězňům pomáhal psát žádosti o darování orgánů.
Jednoho dne měli Du a jeden z odsouzených vězňů stanovené slyšení ve stejnou dobu.
Du se zeptal soudního úředníka: „Jak se teď vykonává trest smrti? Dříve museli ti, co byli popraveni zastřelením, platit za kulky. Slyšel jsem, že nyní se [trest smrti] provádí injekcí. Platí odsouzení za injekci?“
Soudní úředník odpověděl, že injekce stojí 2 800 jüanů (cca 8 700 Kč), ale nyní už odsouzení k smrti nemusí platit.
Du se zeptal, proč. Úředník odpověděl, že nyní stačí podat anestézii, odebrat orgány a člověk zemře, takže už není třeba další injekce.
„Tehdy jsem si uvědomil, že odběr orgánů od živých lidí skutečně existuje,“ sdílí Du. „Policie mi jasně řekla, abych o orgánech nepřemýšlel. [Oni] vám vezmou všechny orgány… a za to nedostanete žádnou kompenzaci. Je to, jako byste to ‚vraceli společnosti‘.“
Po propuštění z vězení se Du zeptal starého přítele ze soudního systému, který mu potvrdil, že odsouzení k smrti už nedostávají injekce.
„Soudní lékař kontaktuje spřátelenou nemocnici, lékaři tam přijdou a odeberou orgány. Poté [tělo] spálí. Rodina tělo nevidí, není to povoleno, ukážou jim jen popel.“
Bohatí vězni, kteří podstoupili transplantace
V tu chvíli Du dosáhl třetí fáze porozumění – nakonec uvěřil, že čínská komunistická strana skutečně provádí odběry orgánů od praktikujících Falun Gongu.
„Potkal jsem několik bohatých spoluvězňů, kteří podstoupili transplantace orgánů, především jater a ledvin. Někteří zaplatili 3 miliony jüanů (cca 9,3 milionu Kč), jiní 2 miliony jüanů (cca 6,2 milionu Kč) a nejlevnější byla za 900 000 jüanů (cca 2,8 milionu Kč).“
Du se jich zeptal, jak transplantace získali, a bylo mu řečeno: „Někdo vám to zařídí, někdo orgány prodá, vy jen zaplatíte a o zbytek se nestaráte.“
„Rozsah toho všeho může výrazně překračovat očekávání lidí zvenčí, protože jen v jedné malé části naší věznice tolik lidí podstoupilo transplantace jater a ledvin,“ podotýká Du.
„Odkud tyto orgány pocházely? Kolik jich bylo skutečně darováno?“ ptá se.
Rozdíly v cenách orgánů podle informací, které Du získal po svém propuštění z vězení, závisí na věku dárce.
„Je to velmi jednoduchá logika – orgány praktikujících Falun Gongu jsou zdravější, protože nekouří ani nepijí alkohol,“ vysvětluje. „Dalším faktorem je věk; pokud je člověk příliš mladý, dětské orgány také nejsou vhodné. Nejlepší orgány pocházejí od lidí ve věku mezi 16 a 22 lety.“
Du dodává, že tento systém vytváří problém „vražd na objednávku“.
„Pokud je shoda orgánu vězně úspěšná, bez ohledu na to, zda je jeho zločin lehký nebo závažný, je stále odsouzen k smrti,“ uvádí.
Du, který má také zkušenosti z médií, zmiňuje případ ženy, která mu řekla, že po sterilizaci vaječníků zjistila, že jí chybí jedna ledvina.
„Požádala mě, jestli bych jí mohl pomoci. Řekl jsem jí, že by to rozhodně mělo být nahlášeno, a pokud ne, že bych kontaktoval média. Když jsme o tom diskutovali, požádal jsem ji, aby si připravila lékařské zprávy a další dokumenty, ale poté tato osoba zmizela a už jsem ji nikdy nenašel,“ vzpomíná.
„Stalo se to loni,“ dodává, těsně předtím, než opustil Čínu.
Na zprávě se podílel Shi Ping.
–ete–