Místo abychom se trápili tím, co budeme v roce 2025 dělat více, můžeme svůj život zlepšit tím, že budeme dělat méně. Můžete zvážit dvě jednoduchá předsevzetí pro klidnější rok 2025.
1. Méně dělat a více být
Většina z nás je v neustálém, téměř zběsilém stavu konání. Já rozhodně ano. Mé dny jsou naplněny skoro nekonečným seznamem úkolů, které je těžké stihnout.
Nic z toho není překvapivé, když uvážíme, že žijeme v kultuře, která oceňuje ambice, úspěch a vysokou produktivitu. Neustálé snažení má však svou cenu. Kromě toho, že nás psychicky vyčerpává, podkopává naši celkovou pohodu, ovlivňuje naše duševní zdraví, může způsobit vyhoření a vede k srdečním onemocněním, vysokému krevnímu tlaku a zkrácení délky života.
Japonsko dovedlo úspěch do extrému a jeho pracovní kultura je tak nelítostná, že se lidé pravidelně upracují k smrti. Smrt z přepracování má dokonce své jméno – karoshi. Japonsko se s přepracovaností svých občanů potýká od 80. let 20. století a Světová zdravotnická organizace uvádí, že v roce 2021 bylo karoshi zodpovědné za přibližně 750 000 úmrtí na celém světě.
Protilátkou proti tomuto shonu je méně „dělat“ a více „být“. Odborníci říkají, že je třeba zpomalit, zhluboka se nadechnout a nic nedělat.
Když jsme neustále rozptylováni tím, co musíme udělat, netrávíme čas v klidu, odpočinkem nebo o samotě se svými myšlenkami. Málokdy si uvědomujeme přítomný okamžik a trávíme dny zběsilým přecházením od jedné činnosti k druhé.
V roce 2025 se zavažme, že o sebe budeme pečovat. Zajistěme si odpočinek a načerpání nových sil, zhodnoťme, které činnosti jsou nezbytné, a řekněme ne závazkům, které nejsou na tomto seznamu.
2. Méně pozornosti na vnější prostředí, více zaměření dovnitř
Stejně tak se extrémní jednání zaměřuje na úspěchy ve vnějším světě. Důraz naší kultury na vnější potvrzení jde na úkor vnitřního růstu, sebeuvědomění a emoční inteligence.
Výzkumy ukazují, že honba za fyzickými předměty je spojena s nižší osobní pohodou, nižší životní spokojeností, zvýšenou depresí a úzkostí a oslabeným smyslem života.
Přesto nás naše filmy, televizní pořady a populární kultura učí, že štěstí a naplnění přicházejí s nabytím slávy a bohatství. Jsme zahlceni zprávami, které nám doporučují, abychom si pořizovali více majetku, zážitků a chvály, abychom se cítili hodnotní a spokojení.
Trávit více času kultivací svého vnitřního světa nám může pomoci překonat naše vnější zaměření a najít hlubší pocit klidu. Pokud si nejste jisti, zda to potřebujete, zeptejte se sami sebe: „Kdy jsem si naposledy na chvíli sedl, aniž bych vytáhl telefon?“
Jsme tak nezvyklí být sami se sebou, že tato vyhlídka může být skličující. Soustředění se na sebe může vyžadovat, abychom se zbavili neustálých vnějších podnětů. S praxí můžeme pocítit výhody v podobě štěstí a tělesného i duševního zdraví.
Začít můžete jednoduše tím, že si na pár minut sednete do ticha bez jakýchkoli vnějších podnětů. Jděte sami na procházku, podívejte se z okna a přemýšlejte o kráse krajiny nebo stravte nějaký čas meditací – je to příležitost, jak lépe poznat sám sebe.
Závěrečné myšlenky
Vnější síly se neustále ucházejí o naši pozornost a energii. Ačkoli se cítíme být zavázáni k mnoha věcem, pravděpodobně jich můžeme několik opustit. Letos si udělejte prostor pro sebe – zpomalte, obraťte se dovnitř a udělejte si čas na to, abyste prostě byli.
–ete–