Ondřej Horecký

13. 2. 2025

Bílý dům poskytl 11. února deníku The Epoch Times aktuální přehled úspor, kterých se docílilo díky škrtům v rozpočtech, které revidovalo dočasně fungující nové ministerstvo. Jsou mezi nimi i peníze pro některá velká média.

Na pátrání po místech, kde se dá ušetřit, pracuje speciální úřad Elona Muska s názvem „ministerstvo pro vládní efektivitu“ (DOGE). Jeho součástí jsou talentovaní počítačoví inženýři, kteří se s pomocí softwarových nástrojů napojují do IT systémů jednotlivých rezortů a úřadů, aby v nich našli projekty „zasluhující“ revizi účelnosti, či takové, které nejsou v souladu s vládními cíli a prioritami.

Podle Bílého domu se doposud ušetřilo 3,4 miliardy dolarů. Podstatná část z těchto škrtů byla provedena na ministerstvu školství. Například bylo zrušeno 89 kontraktů v hodnotě 881 milionů dolarů. Seznam také zahrnuje různé smlouvy a granty týkající se kontroverzní politiky diverzity, rovnosti a inkluze (DEI), opět mnohé na ministerstvu školství. Trump vydal hned první den v úřadu výkonné nařízení na vymýcení DEI ve federální vládě.

V systému sociálního zabezpečení objevilo DOGE osoby, které by tam být neměly, např. ilegální migranty nebo dávno zesnulé občany. Musk na brífinku v Oválné pracovně 11. února uvedl, že některé osoby, jimž se vyplácí dávky, mají 150 let.

Už vás číst nebudeme

V rámci honby za úsporami došlo ke změnám také v mediální oblasti. Škrty vyvolaly diskuse o vztahu mezi federální vládou a mediálními organizacemi s obavami z potenciálních dopadů na svobodu tisku a nezávislost žurnalistiky.

Ministerstvo financí zrušilo předplatné u největšího amerického deníku The New York Times v hodnotě 40 milionů dolarů, což je ekvivalent asi 800 tisíc ročních předplatitelů. Předplatné bylo určeno pro vládní ministerstva, úřady a instituce.

media bias rating

New York Times jsou největšími novinami v USA pokud jde o online předplatné. V hodnocení zaujatosti Allsides spadají do kategorie nakloněné vlevo, jejich názorová sekce pak levicově. Jako takové jsou trnem v oku republikánům. V období první Trumpovy vlády deník získal miliony předplatitelů svým kritickým reportováním o jeho působení. Elon Musk označil deník 5. února za „vládou financované médium“. V minulosti se na adresu listu opakovaně vyslovoval negativně, včetně označení „zlovolná propaganda“.

V rozhovoru na Epoch Times s Johnem Lenczowskim, zakladatelem a emeritním ředitelem Institutu světové politiky, zaznělo, že The New York Times a některé další velké americké deníky braly po léta „miliony dolarů od čínského ministerstva propagandy, aby v pravidelné příloze China Watch zveřejňovaly čínskou komunistickou propagandu“.

Martin Gurri, bývalý mediální analytik CIA, v loňském rozhovoru s Epoch Times rozebírá strmý vzestup deníku po roce 2016. List podle něj zavedl nový obchodní model zvaný „post-žurnalistika“, který je postaven na psaní pro vybraný okruh čtenářů. New York Times se stal „chrámem ideologie pro konkrétní skupinu lidí, kteří v tuto ideologii věří. V tomto případě se samozřejmě jedná o velmi liberální, velmi progresivní lidi, velmi antitrumpovské lidi,“ uvedl v rozhovoru.

V poslední době útočil deník The New York Times také na Epoch Times a zejména na umělecký soubor klasického čínského tance Shen Yun, jehož je Epoch Times mediálním partnerem.

Další na řadě

Stejný osud jako The New York Times potkal také deník Politico, kterému Trumpova administrativa zrušila předplatné pro federální agentury v hodnotě 8,2 milionu dolarů.

„Mohu potvrdit, že více než osm milionů dolarů, které šly v podstatě na dotování předplatného Politico na úkor amerických daňových poplatníků, se již posílat nebude,“ oznámila ve středu novinářům na svém pravidelném briefingu tisková tajemnice Bílého domu Karoline Leavittová.

Musk ve středu ráno napsal na síti X: „Neefektivní využití prostředků daňových poplatníků. Tyto zbytečné výdaje budou zrušeny.“ Technologický magnát označil výdaje na předplatné médií za „plýtvání“.

Je pravděpodobné, že seznam se bude rozšiřovat s tím, jak lidé z DOGE procházejí všemi úřady. Musk na svém účtu na X napsal 5. února: „Mnoho mediálních organizací zažije záhadný pokles příjmů“.

Přehled všech státních výdajů, které považuje DOGE za hodné zájmu, se objevují na jeho X účtu a na oficiální internetové stránce.

Související témata

Přečtěte si také

Senát bude rozhodovat o zvýšení benefitů pro vojáky z povolání

Novela o vojácích z povolání bude jediným zákonem, který má příští středu schvalovat Senát. Norma má zvýšit benefity pro vojáky kvůli doplnění jejich stavů.

Jednání v koalici ochotných se posouvá do operační fáze, uvedl Starmer

Takzvaná koalice ochotných zemí vypracuje plány, aby pomohly zajistit Ukrajinu na souši, na moři i na nebi v případě mírové dohody s Ruskem.

V době „celní války“ s USA si Čína vytyčila ekonomické cíle pro rok 2025

Čínský komunistický režim v době „celní války s USA“ oznámil své hospodářské cíle pro nadcházející rok. Ty vzešly z výročních vrcholných politických schůzí známých jako „Dvě zasedání“.

Schillerová vulgárně napadla Fialu, podle něj ztrácí nervy

Ve videu na sociální síti TikTok ho vulgárně napadla kvůli tomu, že inicioval schůzku šéfů parlamentních stran až poté, co vláda rozhodla o zvyšování výdajů na obranyschopnost ČR.

Čínský prezident podle Financial Times odmítl pozvánku na návštěvu Bruselu

Čínský prezident Si Ťin-pching odmítl pozvání na návštěvu Bruselu a k účasti na summitu s Evropskou unií k připomínce 50. výročí diplomatických vztahů s evropským blokem.

Proti korupci v Bělehradě demonstrovalo až 300.000 lidí, uvedla organizace

Dnešní protest (15. 3.) by mohl být vůbec největší od začátku demonstrací, které studenti pořádají od loňského incidentu ve městě Novi Sad.

Recept: Irský colcannon – krémová bramborová kaše se zelím a jarní cibulkou

Colcannon, tradiční irský pokrm z brambor a zelí, je skvělý nejen na Den sv. Patrika. Hodí se k dušenému masu i hovězímu.

Minimalismus v seberozvoji: Jednodušší cesta k lepšímu já

Minimalistický přístup k seberozvoji: místo hledání nových metod zkuste odstranit to, co vás brzdí. Méně je často více.

mark twain
Ex Libris: Mark Twain

Mark Twain, americká literární ikona, čerpal inspiraci nejen z vlastních dobrodružství, ale i z evropské klasiky. Od Dona Quijota po Artušovu smrt – jaké knihy formovaly jeho jedinečný styl?