26. 2. 2025

Analýza

USA a Rusko se sbližují – s možnými důsledky pro globální rovnováhu sil. Navzdory tomuto sbližování se plné partnerství zdá být nepravděpodobné. „Bezmezné přátelství“ mezi Ruskem a Čínou i silné hospodářské vazby ztěžují změnu kurzu.

Snahy USA o ukončení války na Ukrajině a zlepšení vztahů s Ruskem jsou nejen v EU vnímány se znepokojením. Komunistické vedení v Číně pravděpodobně také vnímá nejnovější vývoj s určitými obavami.

Od začátku ruské „vojenské operace na Ukrajině“ před třemi lety patřila Čína mezi její hlavní beneficienty. Roztržka mezi Ruskem a Západem pomohla vládnoucí komunistické straně dvěma způsoby. Peking nyní mohl více využívat levné a spolehlivé dodávky fosilních paliv, které dříve směřovaly do Evropy. Zároveň Čína těžila z toho, že Evropané chtěli o to rychleji prosazovat „postfosilní zásobování energií“: Tato země dominuje světovému trhu se vzácnými zeminami, solárními panely a komponenty pro větrné elektrárny.

Čína těží z ochlazení vztahů mezi USA a Ruskem

William Chih-tung Chung, odborník na evropskou bezpečnost ze státního Institutu pro národní obranu a bezpečnostní výzkum na Taiwanu, řekl v květnu 2024 deníku Epoch Times:

„Zdá se, že největší prospěch z této války v Evropě má Čína.“

Nejen suroviny, ale také možnost otevřít ruský trh pro čínské výrobky je podle Chunga v zájmu vedení v Pekingu. Normalizace vztahů mezi Ruskem a USA by proto nebyla v zájmu komunistické strany.

Po jednání s Ruskem v saúdskoarabském Rijádu na začátku tohoto měsíce Marco Rubio hovořil o „neuvěřitelných příležitostech“, které by mohlo přinést partnerství s Moskvou.

Takové partnerství by „doufejme bylo dobré pro svět a také by zlepšilo naše vztahy v dlouhodobém horizontu“, řekl americký ministr zahraničí. Společný rozvoj těžby vzácných zemin nedávno navrhl také ruský prezident Vladimir Putin při rozhovorech s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Washington vidí potenciál pro budoucí vztahy

J. D. Vance také naznačil, že současné spojenectví Ruska s komunistickým režimem v Pekingu nemusí sloužit jeho vlastním zájmům. Americký viceprezident to řekl deníku Wall Street Journal:

„Není v Putinově zájmu být malým bratrem v koalici s Čínou.“

Mezi Ruskem a Čínou existují hospodářské vazby a další propojení. Nicméně existuje také „mnoho příležitostí pro vztahy mezi Ruskem a Západem v budoucnosti“, řekl Vance.

Někteří pozorovatelé se domnívají, že již vidí počátky „obráceného Kissingerova projektu“. To by znamenalo, že se Američané spojí s Ruskem, aby udrželi na uzdě čínský komunistický režim. Během studené války zastával tehdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger opačný přístup: Kissinger se spojil s Čínou proti tehdejšímu Sovětskému svazu.

Zlepšení vztahů je pravděpodobné – pro více však chybí důvěra

V republikánských kruzích MAGA se myšlenka rusko-amerického partnerství těší velkým sympatiím.

The Diplomat se však domnívá, že „obrácený Kissingerův projekt“ se navzdory vznikajícímu tání pravděpodobně neuskuteční. Začíná to už u předběžných podmínek. Kissingerova strategie využívala existujícího nepřátelství mezi čínským diktátorem Mao Zedongem (Mao Ce-tung) a Sověty. Naproti tomu nyní existuje mezi sousedními státy takzvané přátelství bez hranic, které Putin a Xi Jinping (Si Ťin-pching) oznámili v Pekingu na začátku února 2022.

Rusko se tím zřejmě snažilo ujistit o tom, že po vojenské operaci na Ukrajině, která byla zahájena krátce poté, budou ze strany Západu uvaleny očekávané sankce. Rusko tehdy slíbilo, že toto partnerství zachová i v případě, že Peking zaútočí na Taiwan.

Hospodářské vazby mezi Čínou a Ruskem jsou podle deníku Diplomat také příliš silné na to, aby se riskovalo jejich přerušení ve prospěch Američanů. Objem bilaterálního obchodu mezi Pekingem a Moskvou dosáhl v roce 2023 téměř 240 miliard amerických dolarů. Ten mezi Ruskem a USA činil v poslední době pouhých 52 miliard amerických dolarů, což je rovněž zatíženo sankcemi.

Putin ujišťuje Xi o své věrnosti „bezmeznému přátelství“

I když je větší sblížení USA pod vedením Trumpa a Ruska v zájmu obou stran, Rusko by kvůli tomu neohrozilo své partnerství s Čínou. Desetiletí studené války a geopolitické napětí posledních desetiletí příliš otřásly vzájemnou důvěrou, píše Diplomat.

V případě budoucí změny u moci v USA by se mohly zhoršit i rusko-americké vztahy. I v takovém případě bude mít Rusko v zádech silného zahraničněpolitického partnera, jakým je Čína. Obě země by navíc měly zájem na tom, aby působily proti globálním institucím ovládaným západními státy a omezovaly význam amerického dolaru jako rezervní měny.

I proto prezident Putin 24. února ujistil čínského vůdce Xi, že dvoustranné vztahy jsou „zásadním stabilizačním faktorem ve světových záležitostech“. Tyto vztahy „mají strategickou povahu, nepodléhají žádné politické zaujatosti a nejsou namířeny proti nikomu“. V telefonickém rozhovoru, který trval více než 90 minut, Putin a Xi jednali také o rozšíření hospodářské a investiční spolupráce mezi oběma zeměmi.

etg

Související články

Přečtěte si také

Senát bude rozhodovat o zvýšení benefitů pro vojáky z povolání

Novela o vojácích z povolání bude jediným zákonem, který má příští středu schvalovat Senát. Norma má zvýšit benefity pro vojáky kvůli doplnění jejich stavů.

Jednání v koalici ochotných se posouvá do operační fáze, uvedl Starmer

Takzvaná koalice ochotných zemí vypracuje plány, aby pomohly zajistit Ukrajinu na souši, na moři i na nebi v případě mírové dohody s Ruskem.

V době „celní války“ s USA si Čína vytyčila ekonomické cíle pro rok 2025

Čínský komunistický režim v době „celní války s USA“ oznámil své hospodářské cíle pro nadcházející rok. Ty vzešly z výročních vrcholných politických schůzí známých jako „Dvě zasedání“.

Schillerová vulgárně napadla Fialu, podle něj ztrácí nervy

Ve videu na sociální síti TikTok ho vulgárně napadla kvůli tomu, že inicioval schůzku šéfů parlamentních stran až poté, co vláda rozhodla o zvyšování výdajů na obranyschopnost ČR.

Čínský prezident podle Financial Times odmítl pozvánku na návštěvu Bruselu

Čínský prezident Si Ťin-pching odmítl pozvání na návštěvu Bruselu a k účasti na summitu s Evropskou unií k připomínce 50. výročí diplomatických vztahů s evropským blokem.

Proti korupci v Bělehradě demonstrovalo až 300.000 lidí, uvedla organizace

Dnešní protest (15. 3.) by mohl být vůbec největší od začátku demonstrací, které studenti pořádají od loňského incidentu ve městě Novi Sad.

Recept: Irský colcannon – krémová bramborová kaše se zelím a jarní cibulkou

Colcannon, tradiční irský pokrm z brambor a zelí, je skvělý nejen na Den sv. Patrika. Hodí se k dušenému masu i hovězímu.

Minimalismus v seberozvoji: Jednodušší cesta k lepšímu já

Minimalistický přístup k seberozvoji: místo hledání nových metod zkuste odstranit to, co vás brzdí. Méně je často více.

mark twain
Ex Libris: Mark Twain

Mark Twain, americká literární ikona, čerpal inspiraci nejen z vlastních dobrodružství, ale i z evropské klasiky. Od Dona Quijota po Artušovu smrt – jaké knihy formovaly jeho jedinečný styl?