Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl v Rozstřelu minulý týden řekl, že se svět „deglobalizuje“ a probíhá změna „velmocenské rovnováhy“, přičemž současná administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa posilující roli národního státu pohání konec globalizace.
Ekonomiky Evropy i ekonomika České republiky jsou podle Hampla založeny na „mezinárodní dělbě práce“, ale „od nástupu covidu“ začaly tendence „uzavírání světa“, a tedy odstup od globalizace.
Realita americké politiky je podle ekonoma taková, že Trump ve svém prvním funkčním období začal klást důraz na národní stát a Joe Biden v tom pokračoval. Nyní, ve svém druhém funkčním období, Trump tento důraz akceleruje.
„Tak jako se demokraté a republikáni na mnoha věcech neshodnou, tak na tom, že se má Amerika více uzavřít, se shodnou,“ míní Hampl. „A tohle je takový poslední hřebíček do té rakve globalizace.“
Předseda NRR má za to, že si Spojené státy uvědomily, že politika globalizace je oslabila a ekonomicky vynesla nahoru Čínu, která ale nechce respektovat pravidla a útočí na pozici USA. Proto dle něj dochází také k ústupu od „dotování“ jiných států.
Podle Hampla povede důraz na národní státy k tomu, že „svět už nebude bohatnout jako dřív a hrozí výrazné oslabení Evropy“. Hampl míní, že Evropa přichází o „hlavní hnací síly, které ji v posledních dekádách táhly kupředu“.
Ekonomické dopady budou podle Hampla velké a dlouhodobé, ale stále ještě radí vyčkat, jak dopadnou jednání mezi Evropskou unií a USA. O obchodní politice a celní unii rozhodují úřady Evropské unie, nikoliv národní státy. Bude tedy přímo na vedení Unie, aby tato jednání vedlo.
I přes možné změny po jednáních však podle ekonoma nikdo „nezvrátí trendy uzavírání se Ameriky“.
Evropa přišla o „levné energie z Ruska“ a nyní přichází o „levný bezpečnostní deštník ze Spojených států a o tempo globalizace“, říká předseda Národní rozpočtové rady. Celosvětový odklon od globalismu k merkantilismu povede podle Hampla k ekonomickým ztrátám.
Současná situace je podle ekonoma „poslední budíček“, že je v Evropě třeba „začít něco dělat s prioritami, které máme“ v oblasti energetiky, obrany a ekonomickém modelu. Takzvaná dekarbonizace, která brzdí výrobu, je „luxus, který si už Evropa nemůže dovolit“, míní ekonom.
Ministr Marek Ženíšek (TOP 09) v červnu 2022 oznámil, že EU poskytne České republice 59 miliard eur (cca 1,5 bilionu Kč) v letech 2027–2032 „na dekarbonizaci českého průmyslu a domácností“. Zřejmě jde ale o odhad kombinace různých programů. Deník Epoch Times ministra pro vysvětlení nekontaktoval.
V Rozstřelu Hampl zároveň představil svoji novou miniknihu nazvanou Globalizace u konce s dechem.