Milan Kajínek

9. 4. 2025

Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl v Rozstřelu minulý týden řekl, že se svět „deglobalizuje“ a probíhá změna „velmocenské rovnováhy“, přičemž současná administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa posilující roli národního státu pohání konec globalizace.

Ekonomiky Evropy i ekonomika České republiky jsou podle Hampla založeny na „mezinárodní dělbě práce“, ale „od nástupu covidu“ začaly tendence „uzavírání světa“, a tedy odstup od globalizace.

Realita americké politiky je podle ekonoma taková, že Trump ve svém prvním funkčním období začal klást důraz na národní stát a Joe Biden v tom pokračoval. Nyní, ve svém druhém funkčním období, Trump tento důraz akceleruje.

„Tak jako se demokraté a republikáni na mnoha věcech neshodnou, tak na tom, že se má Amerika více uzavřít, se shodnou,“ míní Hampl. „A tohle je takový poslední hřebíček do té rakve globalizace.“

Předseda NRR má za to, že si Spojené státy uvědomily, že politika globalizace je oslabila a ekonomicky vynesla nahoru Čínu, která ale nechce respektovat pravidla a útočí na pozici USA. Proto dle něj dochází také k ústupu od „dotování“ jiných států.

Podle Hampla povede důraz na národní státy k tomu, že „svět už nebude bohatnout jako dřív a hrozí výrazné oslabení Evropy“. Hampl míní, že Evropa přichází o „hlavní hnací síly, které ji v posledních dekádách táhly kupředu“.

Ekonomické dopady budou podle Hampla velké a dlouhodobé, ale stále ještě radí vyčkat, jak dopadnou jednání mezi Evropskou unií a USA. O obchodní politice a celní unii rozhodují úřady Evropské unie, nikoliv národní státy. Bude tedy přímo na vedení Unie, aby tato jednání vedlo.

I přes možné změny po jednáních však podle ekonoma nikdo „nezvrátí trendy uzavírání se Ameriky“.

Evropa přišla o „levné energie z Ruska“ a nyní přichází o „levný bezpečnostní deštník ze Spojených států a o tempo globalizace“, říká předseda Národní rozpočtové rady. Celosvětový odklon od globalismu k merkantilismu povede podle Hampla k ekonomickým ztrátám.

Současná situace je podle ekonoma „poslední budíček“, že je v Evropě třeba „začít něco dělat s prioritami, které máme“ v oblasti energetiky, obrany a ekonomickém modelu. Takzvaná dekarbonizace, která brzdí výrobu, je „luxus, který si už Evropa nemůže dovolit“, míní ekonom.

Ministr Marek Ženíšek (TOP 09) v červnu 2022 oznámil, že EU poskytne České republice 59 miliard eur (cca 1,5 bilionu Kč) v letech 2027–2032 „na dekarbonizaci českého průmyslu a domácností“. Zřejmě jde ale o odhad kombinace různých programů. Deník Epoch Times ministra pro vysvětlení nekontaktoval.

V Rozstřelu Hampl zároveň představil svoji novou miniknihu nazvanou Globalizace u konce s dechem.

Související články

Přečtěte si také

Pražský zastupitel Wolf žádá prošetření postupu policie při blokádě Pochodu pro život

Pražský zastupitel Jan Wolf zaslal ministru vnitra Vítu Rakušanovi otevřený dopis, ve kterém žádá prošetření postupu policie při sobotním Pochodu pro život, který zablokovali jeho odpůrci. Rakušan reagoval.

Mediální výbor doporučil Sněmovně neschválení výroční zprávy o činnosti ČT

Sněmovní mediální výbor dnes doporučil Poslanecké sněmovně, aby neschválila zprávu Rady České televize o činnosti ČT za loňský rok. Pro negativní doporučení hlasovalo šest poslanců z 11 přítomných.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance AfD ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Mr. Blackout: „To, před čím jsme varovali o Velikonocích v Německu, se nyní stalo ve Španělsku“

Španělsko, Portugalsko a části Francie zasáhly v pondělí rozsáhlé výpadky elektřiny. Epoch Times si o této mimořádné události pohovořil s odborníkem a známým youtuberem Mr. Blackoutem. Ten lidem doporučuje, aby byli připraveni.

Britská vláda plánuje rozprášit chemii do atmosféry s cílem zastínit slunce a ochladit planetu

Během několik příštích týdnů britští vědci hodlají zahájit projekt rozptylování chemických částic do atmosféry se záměrem snížit globální teploty. Britská vláda financuje tento projekt grantem ve výši 50 milionů britských liber.

EK: Splácení dluhu z NextGeneration EU má stát téměř pětinu nynějšího rozpočtu

Splácení jistiny a úroků z dluhů na financování unijního plánu na podporu oživení, tzv. NextGeneration EU (NGEU), si v novém unijním rozpočtu po roce 2027 vyžádá ročně 25 až 30 miliard eur, tedy až 750 miliard korun. Splátky v maximálním scénáři tak budou představovat téměř pětinu nynějšího rozpočtu unie. Uvedla to Evropská komise ve svém sdělení k novému víceletému finančnímu rámci 2028+, tedy […]

Brusel ve svém „akčním plánu“ neřeší jednu klíčovou věc, upozorňují oceláři

Evropská komise nedávno představila akční plán pro ocel a kovy. Cílem má být „posílit konkurenceschopnost tohoto odvětví a zajistit jeho budoucnost“. Oceláři krok vítají, ale poukazují na neřešení přemrštěných cen energií.

Shen Yun nás vrací „k lidskosti, laskavosti a pokoře“, uvádí kněz

Arménský pravoslavný kněz Mesrob Kerkezian navštívil Shen Yun v Paříži a označil představení za duchovní zážitek, který nás vrací k lidskosti, laskavosti a pokoře.

Co by měl každý návštěvník posilovny vědět o doplňcích před tréninkem

Předtréninkové doplňky slibují energii a výdrž, ale nesou i rizika. Co skutečně obsahují, jak fungují – a kdy je lepší dát si kávu?