Jedna ze sester z britské nemocnice v Darlingtonu, Karen Dansonová, uvedla, že převlékání vedle kolegy, který se identifikuje jako žena, ale biologicky je muž, jí vyvolalo vzpomínky na sexuální zneužívání z dětství.
Britská zdravotní sestra zapojená do sporu s kolegou, který se identifikuje jako transgender, promluvila o traumatu, které zažila poté, co se dozvěděla, že tento muž bude součástí chirurgického týmu při její hysterektomii.
Karen Dansonová sdělila, že ji chování transgender kolegy Rose Hendersona „traumatizovalo“, protože v ní vyvolalo vzpomínky na sexuální zneužívání, kterému podle svých slov čelila v dětství ze strany otce.
Patří mezi osm žen, které zažalovaly vedení zdravotnického zařízení County Durham and Darlington NHS Foundation Trust poté, co byly nuceny sdílet šatnu s mužským kolegou, který tvrdí, že je ženou, ačkoli na pohled vystupuje jako muž.
Dansonová, 45 let, prostřednictvím organizace Christian Concern uvedla, že „nešťastnou náhodou“ měla podstoupit hysterektomii v nemocnici Darlington Memorial Hospital loni v srpnu, jen dva měsíce poté, co se jejich právní spor dostal do médií.
Zjistila, že Henderson je naplánován jako chirurgický asistent při jejím zákroku.
„Okamžitě jsem věděla, že to je eticky nepřijatelné a že stres, který to způsobí, by jen zhoršil můj stav a přinesl další bolest,“ podotkla.
Obrátila se na vedoucího sálu a vysvětlila mu svou situaci, probíhající soudní spor i to, proč je účast Hendersona „naprosto nevhodná“. Dodala, že kvůli traumatickému dětství trvá na tom, aby byla při zákroku přítomna žena jako sálová sestra.
Na to jí bylo řečeno: „Ale Rose je žena.“ Zároveň byla obviněna z předsudků a vyzvána, aby zohlednila Hendersonovy pocity.
Vedoucí jí následně písemně sdělil, že její žádosti nemůže být vyhověno „kvůli klinickému a personálnímu složení týmu“ a doporučil jí buď vyhledat zákrok jinde, nebo akceptovat Hendersonovu přítomnost.
„Věřím, že to bylo čistě zlomyslné a ukázalo to, kam až jsou ochotni zajít,“ řekla Dansonová. „Genderová identita byla postavena nad péči o pacienty i zaměstnance. Pokusili se mě potrestat za to, že jsem součástí soudního sporu a že odmítám genderovou politiku nemocnice.“
Jen pár dní před operací se obrátila na službu pro pacienty (Patient Advisory and Liaison Service), která rychle rozhodla, že Hendersonova účast na operaci není vhodná.
Soudní řízení pokračuje i po nedávném verdiktu britského Nejvyššího soudu, podle něhož transidentifikovaný biologický muž nemá podle zákona o rovnosti (Equality Act) nárok na přístup do ženských šaten a toalet.
Dansonová a ostatní ženy v právním sporu mají podporu organizace Christian Legal Centre, která uvedla, že případ „ukazuje, jak daleko je Státní zdravotní služba (NHS) ochotna zajít v prosazování ideologie genderové identity, a to i za cenu ohrožení bezpečí a důstojnosti zaměstnankyň a pacientek“.
Vysoce sledovaný soudní spor začal před rokem poté, co vedení NHS označilo ženy za „transfobní“, protože odmítly muže v ženské šatně, a vyzvalo je, aby si „rozšířily obzory“ a „vzdělaly se“.
V neděli Dansonová, která pracuje jako zdravotní sestra šest let, sdělila, že její nepohodlí z nuceného převlékání před mužem zesílilo kvůli vzpomínkám na zneužívání, které v ní situace vyvolala.
V září 2023 se s Hendersonem poprvé setkala v ženské šatně. „Vzhlédla jsem a uviděla muže. Měl díry ve spodním prádle, takže nešlo přehlédnout mužské genitálie.“
Věděla, že někdo transidentifikovaný používá ženské šatny, a Hendersona předtím viděla, ale kvůli jeho mužskému vzhledu – včetně vousů – netušila, že se jedná právě o něj.
Henderson se jí třikrát zeptal: „Ty se ještě nepřevlékáš?“ a prý měl na tváři „úšklebek“.
Uvedla, že situace a pronesená slova ji vrátily k sexuálnímu zneužívání, které zažila jako šestiletá, kdy se jí násilník ptal, jestli se „už převléká“ před spaním.
„Rose měl úplně stejný výraz jako můj otec. Chtěla jsem z té místnosti odejít, ale nemohla jsem.“
Od incidentu se jí o události zdály noční můry, v nichž Hendersonovu tvář nahrazovala tvář jejího otce. Aby se vyhnula dalším setkáním, začala se převlékat na toaletě.
V březnu 2024 Dansonová a dalších 26 sester zaslalo vedení stížnost kvůli obavám o své soukromí, bezpečnost a důstojnost na pracovišti.
Poté, co pět sester loni v červenci vystoupilo veřejně, umožnila jim nemocnice využívat upravenou kancelář jako „dočasnou“ šatnu a na dveře ženské šatny umístila ceduli s duhovým nápisem Inclusive Changing Space (Inkluzivní šatna).
Sestry předaly petici s 48 tisíci podpisy na podporu oddělených prostor podle pohlaví přímo na Downing Street a získaly širokou veřejnou podporu.
Vnitřní směrnice NHS s názvem Transitioning in the Workplace (Přechod na jinou genderovou identitu na pracovišti) se používá plošně a umožňuje mužům používat ženské šatny, pokud tvrdí, že se identifikují jako ženy – bez ohledu na to, zda užívají hormony nebo podstoupili chirurgickou změnu pohlaví.
Podle svědectví některých žen Henderson tvrdil, že má partnerku a snaží se s ní zplodit dítě.
Minulý týden ministr zdravotnictví Wes Streeting oznámil, že po rozsudku Nejvyššího soudu budou během několika týdnů vydána „nová pravidla“ týkající se prostorů vyhrazených podle biologického pohlaví.
Dočasné pokyny zveřejnila Komise pro rovnost a lidská práva 25. dubna a výslovně v nich uvedla, že zařízení určená pouze pro ženy či muže mají být přístupná pouze osobám stejného biologického pohlaví – bez ohledu na to, zda má daná osoba Osvědčení o změně pohlaví (Gender Recognition Certificate).
Loni v říjnu se Dansonová zúčastnila schůzky s ministrem Streetingem a řekla mu, že setkání v šatně u ní vyvolalo příznaky PTSD.
Ačkoli podle ní ministr projevil pochopení, dosud nebyla přijata žádná opatření k nápravě situace. Sestry nadále používají provizorní šatnu, zatímco Henderson má stále přístup do té ženské.
Soudní jednání je naplánováno na říjen. Soudce Stuart Robinson konstatoval, že kvůli očekávanému výslechu zhruba 30 svědků potrvá proces přibližně čtyři týdny.
Sestry podaly žalobu kvůli sexuálnímu obtěžování, diskriminaci, šikaně a porušení práva na soukromý život podle článku 8 Evropské úmluvy o lidských právech.
Podobný případ probíhá také ve Skotsku, kde sestra Sandie Peggyová tvrdí, že ji zastrašoval transidentifikovaný lékař.
Deník Epoch Times požádal County Durham and Darlington NHS Foundation Trust o vyjádření.
V prohlášení pro Daily Mail řekl, že bere na vědomí nedávný rozsudek Nejvyššího soudu a pečlivě posuzuje jeho důsledky. „V současnosti jsou k dispozici individuální šatny a průběžně vyhodnocujeme, co lze v rámci prostorových možností našich zařízení dále zajistit.“
Dále dodal: „Chceme, aby se u nás všichni kolegové i pacienti cítili bezpečně, s úctou a podporou. Je nám velmi líto, pokud tomu tak není. Zavázali jsme se poskytovat bezpečné a soucitné prostředí pro všechny pacienty i zaměstnance.“
–ete–