„Stačí se dotknout špatné věci ve špatný čas a můžete být vyhoštěni,“ říká filmařka Kay Rubaceková.
Oceněná filmařka nabízí svůj pohled na to, proč se západní média zdánlivě odmlčela, pokud jde o informování o porušování lidských práv v Číně.
Odborníci na Čínu si všimli, že média, která dříve hlasitě upozorňovala na pronásledování meditační praxe Falun Gong v Číně nebo čínský útlak v Xinjiangu nebo Hongkongu, dnes většinou mlčí.
Kay Rubaceková, která je vdaná za muže, jehož rodina uprchla ještě před pádem železné opony z bývalého Československa, je filmařkou, spisovatelkou a obhájkyní lidských práv původem z Austrálie. Rubaceková, která si sama zažila represe ze strany čínského režimu, když byla krátce zadržena čínskou vládou, uvádí, že novináři západních médií jsou „ve velmi složité situaci“.
„Pokud informují o tématech, která jsou pro režim citlivá, vyhostí je a odeberou jim víza. To se stalo už mnohokrát,“ řekla pro rozhlasovou stanici ABC Radio Brisbane.
Dodala, že někdy šlo o to, že novinář informoval o „špatné věci ve špatný čas“.
Někteří reportéři byli vyhoštěni čínskými úřady kvůli pokrytí citlivých témat, jako je duchovní hnutí Falun Gong, nebo i kvůli zprávám o korupci v malém městě či o znečištění životního prostředí.
„Anebo vás chtějí použít jako pěšáka ve hře oko za oko – pak sledují celý průběh vaší práce. Takových případů už bylo mnoho, takže média jsou velmi, velmi opatrná, až do extrému.“
Příkladem může být svévolné zadržení reportérky stanice CGTN a australské občanky Cheng Lei, která byla zadržena během pandemie v reakci na tehdejší požadavek australské vlády na vyšetření původu covidu-19.
Rubaceková zároveň poukazuje na další faktor, kterým jsou reklamní peníze z Číny.
„Například deník China Daily vkládal přílohy do některých amerických médií, čímž přímo přinášel inzerci financovanou Komunistickou stranou Číny. A příklady najdete napříč celým spektrem – od rádia, televize, tisku až po filmy, Hollywood, cokoli si vzpomenete.“
China Daily je jedním z největších anglickojazyčných státních deníků patřících čínskému komunistickému režimu.
„Čína vyvíjí opravdu silný vliv a tlak a ví, jak zacílit na lidi, kteří mají tendenci se bát – a umí přesně zmáčknout ta správná tlačítka.“
V roce 2024 dva američtí senátoři vyzvali devět velkých mediálních domů, včetně Los Angeles Times a USA Today, aby přerušily spolupráci s China Daily.
„Od bagatelizace genocidy Ujgurů v Xinjiangu až po neustálé obhajování toho, že KS Číny financuje ruskou válku proti Ukrajině – cílem China Daily je šířit propagandu komunistické strany,“ napsali senátoři.
„Pokud s China Daily nadále spolupracujete, přispíváte k šíření propagandy čínského režimu pro americké publikum.“
Téhož roku deník China Daily chválil australského premiéra Anthonyho Albaneseho za to, že zvládá „balancování“ mezi spojenectvím s Washingtonem a hospodářskými zájmy Pekingu, stejně jako za jeho přístup ke globálním politickým změnám po druhém volebním vítězství amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Rubaceková v rozhovoru rovněž zdůraznila rozdíl mezi Čínou, čínským lidem a komunistickým režimem.
„Byla jsem v Číně. Je to nádherná země s úžasnou historií a tamní lidé jsou bytostně krásní a srdeční – přesně tak, jak bychom čekali v jakékoli jiné zemi, pokud se k sobě navzájem chováme s respektem,“ sdílela.
„Ale samotná komunistická strana, když se podíváme na to, jak funguje, se opravdu stala jakousi zlotřilou entitou.“
–ete–