Lily Zhou

25. 10. 2022

Do areálu čínského konzulátu v Manchesteru byl vtažen hongkongský protestující, jehož zbilo sedm až osm lidí. Protestující, který byl identifikován jako Bob Chan, uvedl, že se snažil zabránit pracovníkům konzulátu, aby mu vzali plakát, který držel, když byl vtažen do areálu.

Bob byl jedním z asi 60 lidí, kteří se v sobotu 15. října účastnili protestu organizovaného hongkongskými aktivisty, kteří protestovali proti znovuzvolení čínského vůdce Si Ťin-pchinga.

Prodemokratická skupina ve svém prohlášení uvedla, že „několik zaměstnanců čínského konzulátu ve výstroji [sic] se necelé dvě minuty po projevu jednoho z aktivistů pokusilo protestujícím zabavit velký protestní obraz“.

Totožnost útočníků není jasná, ale na záběrech nahraných na sociálních sítích je vidět, jak před incidentem vycházejí z konzulátu a po osvobození napadeného policistou se vracejí zpět do konzulátu.

Podle Luka de Pulforda z Hongkong Watch byl na místě údajně i generální konzul Čeng Si-jüan. Později tuto skutečnost potvrdil sám konzul, jehož reakci nabízíme níže.

Policistům se podařilo zabránit dalším protestujícím ve vstupu na půdu konzulátu, zatímco jeden policista šel dovnitř zachránit napadeného.

Ten byl později převezen do nemocnice. Hongkongské domorodé obranné síly, nevládní organizace, která protest pořádala, uvedla, že jeho stav je stabilizovaný. A dodali, že na jeho obličeji, krku, hlavě a zádech jsou vidět řezné rány a modřiny.

Mluvčí policie Velkého Manchesteru sdělil deníku The Epoch Times, že na místě byli přítomni policisté, kteří dokázali situaci uklidnit, a že probíhá vyšetřování, aby se zjistily všechny okolnosti.

Na velkém plakátu, který byl odnesen, je karikatura čínského vůdce Si Ťin-pchinga jako císaře bez šatů, který v rukou drží zakrvácené mapy Hongkongu, Tchaj-wanu a Ukrajiny.

Generální konzul tahal protestujícího za vlasy

Předtím, než byl transparent odnesen, byl spatřen starší muž, který kopl do jiného transparentu s nápisem „Nebesa zničí Komunistickou stranu Číny“ a roztrhal další transparent s nápisem „Gratulujeme! [vulgární výrazy]“.

Později byl viděn, jak stojí a sleduje, jak je Bob Chan bit zaměstnanci konzulátu.

Na sociálních sítích se uvádí, že se jednalo o generálního konzula Čeng Si-jüana.

Lord David Alton z Liverpoolu řekl, že čínský velvyslanec Čeng Ce-kuang by měl objasnit, zda se jedná o generálního konzula. „Pokud ano, měla by (ministryně vnitra) Suella Bravermanová požadovat, aby si sbalil kufry a okamžitě odešel,“ napsal na Twitteru.

Britská vláda si předvolala čínského chargé d’affaires na čínském velvyslanectví v Londýně a požádala ho o vysvětlení incidentu. Britský ministr zahraničí James Cleverly uvedl, že protest 30 až 40 lidí (před čínským konzulátem v Manchesteru) 16. října byl pokojný a legální. Mezi protestujícími byli i občané Hongkongu, kteří nyní žijí ve Spojeném království.

V rozhovoru pro Sky News z 19. října generální konzul Čeng Si-jüan obhajoval jednání své a svých zaměstnanců tím, že „hesla“ hongkongských prodemokratických demonstrantů podněcují k násilí.

„Já na nikoho neútočím. Jsem jen mírumilovný,“ řekl Čeng Si-jüan.

Na dotaz moderátora Sky News ohledně fotografie, na níž je zachycen v masce, jak tahá protestujícího Boba Chana za vlasy, Čeng změnil názor a hájil se: „Myslím, že je to moje povinnost (jako diplomata).“

Moderátor se zeptal: „Tahat ho za vlasy?“

„Ano,“ odpověděl Čeng Si-jüan. „Ano!“ a dodal, že „každý diplomat“ by v takové situaci udělal totéž.

Hongkongští občané, kteří pořádali shromáždění před čínským konzulátem v Manchesteru ve Velké Británii, byli 16. října 2022 vtaženi do budovy konzulátu a zbiti jeho zaměstnanci. (Hongkongské domorodé obranné síly / Snímek obrazovky prostřednictvím The Epoch Times)
Fotografie, na níž je zachycen generální konzul Čeng Si-jüan v masce, jak tahá protestujícího Boba Chana za vlasy. (Hongkongské domorodé obranné síly / Snímek obrazovky prostřednictvím The Epoch Times)

Čínské ministerstvo zahraničních věcí „bojovného ducha“ důrazně podporuje.

Náměstek ministra zahraničí Komunistické strany Číny Ma Čao-su 20. října na čtvrté tiskové konferenci 20. celostátního sjezdu prohlásil, že odvaha bojovat je duchovní kvalitou diplomacie komunistické strany. Dodal, že diplomacie strany bude i nadále prokazovat svého bojového ducha, zlepšovat svou bojeschopnost a bude vždy připravena chránit národní zájmy a důstojnost komunistické strany v první linii.

„Odvážíme se ukázat své meče a odhodlaně bojovat v otázkách týkajících se Tchaj-wanu, Hongkongu, Sin-ťiangu, Tibetu, námořní dopravy, lidských práv a dalších otázek a účinně chránit národní suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy,“ řekl Ma Čao-su.

Komentátor aktuálních událostí v Číně pan Li Linyi uvedl, že projev Maa Čao-sua na 20. celostátním sjezdu komunistické strany, v němž řekl, že se musí odvážit bojovat, se rovná nepřímé podpoře bití protestujících a podpoře jednání generálního konzula Čeng Si-jüana.

Generální konzul Čeng Si-jüan v rozhovoru pro britskou televizi Sky News shodně prohlásil: „Je to moje povinnost.“

„Dalším znakem je, že v atmosféře masivního obratu komunistické strany doleva se její diplomaté stali nestydatějšími. V případě přesvědčivých důkazů, jako jsou videozáznamy, má konzul Čeng Si-jüan tu drzost říkat, že bylo jeho povinností lidi bít,“ říká komentátor Li.

Li dodal, že z jiného pohledu je pochopitelné, proč to udělal a proč to řekl. Jelikož měl pocit, že protestující uráží Si Ťin-pchinga, a on vystoupil, aby bránil Siho bitím lidí, jakákoli diplomatická cena mu za to stála, protože mohl být později povýšen.

Čínští diplomaté jsou na mezinárodní scéně stále bojovnější, protože vztahy se Západem se stále zhoršují kvůli různým otázkám, od lidských práv po covid-19.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil P. M.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie
Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie

Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie. Kromě ní se od 1. května 2004 staly členskými zeměmi bloku také Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.

Smiřte se se zelenou deindustrializací, některé komodity seženeme levněji v cizině, radí klimatičtí vědci
Smiřte se se zelenou deindustrializací, některé komodity seženeme levněji v cizině, radí klimatičtí vědci

Klimatičtí vědci se domnívají, že než dotovat výrobu průmyslových komodit z obnovitelných zdrojů energie, Evropa by si zboží měla nechat vyrobit tam, kde je elektřina z obnovitelných zdrojů levná – i za cenu deindustrializace.

Miliardáři vytvořená Arabella Advisors významně ovlivňuje společnost v USA, říká autor knihy
Miliardáři vytvořená Arabella Advisors významně ovlivňuje společnost v USA, říká autor knihy

Síť stovek neziskových organizací v USA ovlivňujících společnost a politiku, sdružených pod společností Arabella Advisors, zachycuje ve své nové knize Scott Walter. Jak tato síť funguje a kým je využívána?

Zatímco pomáhá rodičům perzekvovaným v Číně, v Evropě jej komunisté monitorují
Zatímco pomáhá rodičům perzekvovaným v Číně, v Evropě jej komunisté monitorují

Když v roce 2012 přijel do Německa, byla jeho matka v Číně zatčena za to, že se věnuje Falun Gongu. Díky mezinárodnímu tlaku byla o rok později propuštěna. Nyní ale musí „bojovat“ znovu...

„mRNA vakcíny by mohly stimulovat růst rakoviny,“ konstatuje nová studie
„mRNA vakcíny by mohly stimulovat růst rakoviny,“ konstatuje nová studie

Poslední dobou zaznamenáváme u nás a ve světě nárůst rakoviny. Kromě známých příčin jako je kouření, životospráva či znečištěné ovzduší, by dalším důvodem mohly být i mRNA vakcíny.