Také máte rádi salát? Jeho příprava je zpravidla jednoduchá a rychlá. A pokud si připravíte dobrý dresing, pochutnáte si. Vykašlete se na supermarketové dresingy s éčky. Doma si uděláte zálivku na salát mnohem chutnější a zdravější!

Letos se mi na zahrádce urodilo požehnaně hlávkových salátů. Jsou svěže zelené, křupavé a  šťavnaté. Aktuálně tvoří přílohu ke každému jídlu a k tomu je potřeba obměňovat i dresing. A zatím jsme se jich ještě nepřejedli. Protože se mi letos povedlo vypěstovat také špenát, jehož tmavě zelené listy jsou neméně lákavé, připravuji z nich jednoduchý salátek.

Francouzský dresing

Potřebovat budete tři lžíce olivového oleje, lžíci vinného octa, rozmačkaný stroužek česneku, půl lžičky dijonské hořčice, lžičku medu, sůl a pepř. Ingredience dobře smíchejte a zálivku můžete použít třeba na zelený jarní salát, do kterého přidáte i lístky čekanky.

Italský dresing

Tuto salátovou zálivku požívají Italové na vařené brambory smíchané s  rajčetem a posekanou šalotkou. Použít ji ale můžete třeba i  na těstovinový salát. Potřebovat budete oloupané a nadrobno nasekané rajče, na jemno nasekané černé olivy, čtyři lžíce olivového oleje, lžíci vinného octa, rozmačkaný stroužek česneku, sůl a pepř na dochucení.

Jarní zelený salát se sladkokyselou zálivkou

Listy hlávkového salátu a špenátu omyjte, nechte okapat a natrhejte na menší kousky. Vložte do misky a připravte si jednoduchou salátovou zálivku. Do hrnečku dejte asi čtyři lžíce třtinového cukru, dvě lžíce octa (nahradit můžete šťávou z citrónu) a přidejte kapku olivového oleje. Vše důkladně zamíchejte a zalijte zálivkou salát.

Tip: Pokud k salátu přidáte natvrdo uvařené vejce a osmažené chlebové krutóny, máte skvělou lehkou večeři.

Exotická zálivka

Tato zálivka se hodí na netradiční exotické saláty – například z papáji, hlávkového salátu, rajčat, arašídů a šalotky. Potřebovat budete čtyři lžíce olivového oleje, lžíci světlé sójové omáčky, dvě lžíce citrónové šťávy, lžíci třtinového cukru, lžíci nadrobno nasekané čerstvé chilli papričky.

Česnekový dresing

Hodí se na různé druhy zeleninových salátů, kterým dá ten správný šmak a  chuť. Potřebovat budete dvě lžíce citrónové šťávy, rozetřený stroužek česneku, půl kelímku bílého (neslazeného) jogurtu, dvě lžíce olivového oleje, sůl a pepř na dochucení.

Bazalková zálivka

Jestliže máte rádi těstovinové saláty, které jsou mimochodem výtečným letním studeným obědem, připravte si tento lahodný salát s bazalkovou zálivkou. Dejte vařit 250 g těstovin (např. penne), připravte si kvalitní konzervu tuňáka, zelené fazolky, cherry rajčátka, 8 kousků ančoviček, černé olivy. Na zálivku budete potřebovat lžíci olivového oleje, rozetřený stroužek česneku, lžíci citronové šťávy, půl lžičky strouhané citrónové kůry a menší hrst čerstvých bazalkových listů. Ingredience do salátu dejte do velké mísy a promíchejte. Přelijte zálivkou a nechte chvilku odpočinout v lednici.

Jazykovědcům se omlouváme, víme, že správně bychom měli psát slovo dressing.

Převzato z webu o zdravé výživě Cojíme.cz.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…