Otěhotnět se dá za jednu noc, ale často to tak není. Pokud se již nějaký čas bezúspěšně pokoušíte o miminko, jistě jste trochu frustrovaní a unavení.

Míváte často sex ve snaze, aby to už konečně vyšlo, ale to je jen ztráta času. S tímto přístupem se k tomu ještě přidává nežádoucí stres, problémy s libidem a nedorozumění ve vztahu.

Možná si myslíte, že byste měla otěhotnět co nejdříve, protože později budete na dítě příliš staří nebo že přiliš staří na nový přírůstek budou jeho starší sourozenci. Možná se obáváte, že později to s vaší plodností může být ještě horší, a tak se co nejvíc snažíte. Zkuste však změnit své nastavení a přejít z režimu ,,rychlé dítě“ do režimu ,,připraveni na dítě“.

Většina párů se svou plodností začne zabývat, až když chtějí počít dítě. Jsme takto nastavení hlavně ze školy, kde se v první řadě klade důraz na prevenci před nežádoucím těhotenstvím. Zkusme se ale na to podívat takhle:

Vezměme si pole, které již není dlouhé roky obhospodařované. Asi žádný farmář by neočekával, že stačí na to pole porozházet semena, a hned se jim bude dokonale dařit. Potřebuje kvalitní půdu s dobrým pH, možná jí budete muset dodat nějakou výživu, a také zabere nějaký čas.

A není to jen o půdě. Také semena musí být správné kvality a ve správném množství. Možná je budete muset namočit nebo jim pomoci ve vývinu. A celkem jistě je bude muset zasít v ten pravý čas.

Tělo vás a vašeho partnera jsou na tom stejně. Pokud jste dosud neuvažovali o vašem těle z hlediska,,úrodnosti“, sejete do nezkultivované země.

Plodnost ovlivňuje řada faktorů. Pro zvýšení šance na otěhotnění byste měla vědět o všech z nich. (Marcos Moraes / Unsplash)

Vaši plodnost ovlivňuje nejen samozřejmé věci, jako jsou např. antikoncepční tablety, nadváha, alkohol, káva a cigarety, ale také podvýživa, pohlavní choroby, užívání léků, byť by šlo jen o přípravek proti kašli, užívání lubrikantů (dokonce i přírodních), stres a emocionalita – a to je jen pár věcí z dlouhého seznamu.

Chcete-li zvýšit svoji šanci na početí, klíčem je být si vědom těchto faktorů. Upřímně a bez odsuzování zhodnoťte svůj a partnerův životní styl. Začněte 12týdenní plán s odborníkem v oblasti zdravotnictví, abyste zaručili vhodné vnitřní i vnější prostředí, kde máte vyšší šance na otěhotnění.

Proč 12 týdnů?

Je mnoho důvodů, zde jsou hlavní tři:

1. Jakýkoli rostlinný výživný prostředek potřebuje tři měsíce, aby mohl být integrován do vašeho těla.

2. Spermii trvá 90 dní, některé zdroje uvádějí až 120 dní, aby dozrála.

3. Je důležité sledovat průměrný menstruační cyklus během nejméně tří měsíců, abyste viděla, jak se projevují příznaky vašich plodných dnů v reálném čase.

Ano, tento 12-ti týdenní proces vyžaduje čas, ale ve výsledku čas šetří, protože pomáhá předcházet potenciálním problémům a v případě potřeby přichází s vhodnými řešeními. Se správným přístupem může být vaše cesta k rodičovství stejně radostná jako následné držení miminka v náručí.

Lorraine Ferrierová je expertka na ayurvédu, odbornice na přirozenou plodnost a tvůrkyní programu Fertility Joy.

Přeložil: Peter Petko; Zdroj.

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.