Milan Kajínek

13. 5. 2020

„Komunistická strana Číny ohrozila naše životy a zdraví, ochromila naši ekonomiku a v budoucnu by mohla omezit i naši svobodu,“ uvádí text petice české nevládní organizace Lidská práva bez hranic (LPBH).

Podle české neziskovky došlo ze strany čínského režimu k zatajování informací a umlčování svědků, kteří upozorňovali na přítomnost nového nebezpečného viru v čínské metropoli Wu-chan v provincii Chu-pej v prosinci 2019 a lednu 2020.

„Čínský režim významně přispěl k rozšíření wuchanského koronaviru do celého světa,“ uvádí LPBH. „První případ nákazy tímto virem se v Číně objevil již 17. listopadu 2019. Wuchanští lékaři, kteří upozorňovali na velký nárůst pacientů s respiračním onemocněním podobným viru SARS, byli obviněni z šíření poplašných zpráv a donuceni podepsat „doznání“ o své „vině“.“

Nezisková organizace dále uvádí, že čínský režim (Komunistická strana Číny) masivně porušuje svobodu slova, svobodu myšlení, víry či shromažďování. LPBH kritizuje například masivní cenzuru médií, represe věřících nebo etnických skupin či pronásledování jejich obhájců.

„Z autonomní oblasti Sin-ťiang vytvořila komunistická strana velký koncentrační tábor pro nepohodlné ujgurské etnikum. Oblast Tibetu je kulturně a rasově transformována. Následovníky meditační praxe Falun Gong strana nechává věznit, „převychovávat“ nucenou prací, mučit, a jak potvrdil nezávislý lidový tribunál v Londýně, zabíjet pro orgány, využívané při komerčních transplantacích,“ upozorňuje LPBH.

Výsledně chce nezisková organizace vyzvat občany a parlament, aby se distancovali od jakéhokoliv způsobu podporování čínského režimu a povstali na obranu univerzálních hodnot. Například mezinárodní deklarace lidských práv a svobod, ale také tradičních morálních hodnot a lidskosti či lidského zacházení.

„Vlády většiny států dlouhodobě zavíraly oči před zločiny Komunistické strany Číny s vírou, že tento postoj povede k prosperitě jejich země,“ míní LPBH. „Nyní se ukazuje, že důvěra ve zločinecký režim přináší hořké ovoce,“ naráží neziskovka na současnou epidemii koronaviru rozšířenou z čínského Wu-chanu, ale také na vzrůstající globální moc čínského režimu, který již aktivně zasahuje do mnoha demokratických zemí světa.

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.