Epoch Cinema

8. 7. 2020

Redaktorka televize NTD se vydává zpátky v čase a krok za krokem prozkoumává fakta o začátku šíření epidemie koronaviru v Číně. Z ověřitelných dokumentů, zpráv v médiích a oficiálních prohlášení se postupně skládá přehledný příběh, který divákům předkládá srozumitelný vhled do sledu událostí.

Kdo a kdy o viru poprvé informoval? Věděla čínská vláda o přicházejícím nebezpečí? Z jakých důvodů se reakce na epidemii zpozdila a dalo se celosvětové pandemii zabránit nebo se už nedalo nic dělat?

První oficiální zaznamenaná zmínka o neznámém viru a důvodná podezření o jeho přenositelnosti z člověka na člověka se datuje do prosince 2019, kdy byli v čínské nemocnici hospitalizováni tři členové jedné rodiny se stejnými příznaky neznámé plicní choroby.

https://www.youtube.com/watch?v=cav-OCuNmBI

Doktorka, jako spořádaná členka komunistické strany, informuje o případu pouze své nadřízené, ale nepodá zprávu do celostátního informačního systému, který využívají lékaři.

29. prosince 2019 přijala nemocnice další 4 pacienty s podobnými symptomy. Pravděpodobnost přenositelnosti z člověka na člověka je nyní mnohem doložitelnější. I v tomto případě jsou informovány pouze státní úřady, ale i lékaři. Veřejnost ani lidé v zahraničí nemají o vývoji událostí žádné tušení.

30. prosince začínají někteří lékaři varovat své kolegy. Státní úřady je za zveřejňování informací začínají postihovat.

Začátkem ledna 2020 se neznámá nemoc začíná šířit i na lékařský personál, ale úřady po dobu dvaceti dní stále prohlašují, že není jisté, zda je nemoc přenositelná z člověka na člověka.

Záznamy ukazují jasné případy nakažení nemocničního personálu a rostoucí počet pacientů se stejnými příznaky. Státní úřady po celou dobu vydávají prohlášení, že nedošlo k nákaze žádného člena nemocničního personálu.

Uprostřed těchto událostí místní státní úřady ve Wu-chanu, epicentru epidemie nového viru, uspořádají oslavu nového roku za účasti 10 000 místních rodin. Ve stejný den je zaznamenáno nakažení sedmi nemocničních sester novým virem.

Teprve 20. ledna 2020 se v čínské státní televizi objeví doktor Čung Nan-šan a oznámí zjištění, že dochází k šíření viru z člověka na člověka. Vývoj událostí se začíná dále zaplétat…

Čínský režim z pozdní reakce obviňuje místní úředníky, ale interní dokumenty ukazují, že čínská armáda i Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí mají od začátku jasný přehled, a přijímají bezpečnostní opatření.

Nejzávažnější chyba začíná rozhodnutím Komunistické strany ponechat nerušený průběh oslavám čínského nového roku 2020, kdy obyvatelé celé Číny cestují mezi provinciemi a společně oslavují na velkých shromážděních. Desítky tisíc lidí opouštějí Čínu a odlétají slavit do celého světa. Nikdo z nich nic netuší o šíření neznámého viru přenositelného z člověka na člověka a namísto radosti z nového roku se potichu mezi lidmi roznáší smrtící virus do celé Číny a mezinárodními lety do celého světa.

Chování čínského režimu nedává smysl. Příkazy k ničení vzorků nového viru čínským laboratořím již v prosinci 2019 a na začátku ledna 2020, umožnění cestování obyvatel Wu-chanu zasaženého epidemií do celého světa, stahování a nakupování lékařského vybavení do Číny od začátku ledna 2020 a další kroky. Sled událostí vede k otázce, kterou se mnozí lidé obávají položit – proč se čínský režim choval takovým způsobem, který v podstatě umožnil rozšíření viru do celého světa? Dělal to z čiré ignorance nebo to bylo vědomé jednání s úmyslem způsobit závažné škody?

Filmový dokument využívá animace, pomocí nichž provádí rekonstrukci některých událostí. Poskytuje záběry z čínské centrální televize CCTV, prohlášení úředníků komunistické strany a mnohé další záběry z nedávných událostí.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.