Milan Kajínek

29. 7. 2020

Agentura Reuters zveřejnila zprávu, že Ekvádorské námořnictvo v minulém týdnu objevilo obrovskou čínskou rybářskou flotilu o síle 260 lodí, která se nachází přibližně tři sta kilometrů od Galapážského souostroví.

Čínské lodě údajně podnikají masivní výlov ryb na okraji výhradní hospodářské oblasti souostroví Galapág v Tichém oceánu. Agresivní výlov by mohl (podle autora článku) naznačovat, že se Čína dostala do vážných problémů v oblasti zemědělství, které decimují sucha a masivní záplavy v posledních týdnech a měsících.

V okolí Galapág žije celá řada jedinečných rostlin i živočichů. Přírodní bohatství souostroví bylo zachováno až dodnes díky přísné ochraně přírody. Experti se domnívají, že masivní výlov, který v oblasti podnikají čínské lodě, naruší těžce budovanou a ochraňovanou přírodní rovnováhu.

Ochránce přírody znepokojuje již samotná přítomnost tak velkého množství lodí v oblasti, což může samo o sobě ovlivnit citlivý ekosystém. „Velikost a agresivita této flotily proti mořským druhům je velkou hrozbou pro rovnováhu druhů na Galapágách,“ uvedla podle I-dnes bývalá ministryně životního prostředí Ekvádoru a odbornice na ochranu přírody Yolanda Kakabadseová.

Souostroví Galapágy, přírodní bohatství

Galapágy jsou neuvěřitelný zvířecí ráj zrozený ohněm a lávou. Tady zvířata žijí v symbióze s lidmi. Unikátní místo, kde se zastavil čas a díky přísné ochraně přírody, doslova o zvířata zakopáváte. Na lávě se vyhřívají i metr a půl dlouzí ještěři, na trávě si pochutnávají obrovské želvy a nad hlavami vám plachtí terejové a pelikáni. Ve vodě si hned vedle vás hrají tuleni a pod hladinou bezstarostně plavou mořské želvy, stejně jako žraloci. Neuvěřitelný životní zážitek, na který nikdo nezapomene. (Text autora videa)

Čína zasažená povodněmi a suchem hledá levné zdroje?

Události v Číně z posledních měsíců jsou pro tamní ekonomiku, ale i zemědělství skutečně devastující. Zatímco lidé po celé Číně hlásí velké ztráty v zemědělství v důsledku ničivého sucha, masivního nárůstu kobylek v jedné oblasti a neustálých dešťových srážek v jiných oblastech. Čínský režim ve státních médiích uvádí, že úrody je dostatek, a rovněž bagatelizuje dopady vznikajících povodní.

Čínský režim ve státních médiích uvádí, že úrody je dostatek.

Mocné proudy rozvodněných řek strhávají celé domy a zaplavují rozsáhlé oblasti. Pro zahraniční pozorovatele a běžné obyvatele Číny je devastace zemědělské půdy očividným důsledkem těchto událostí. Čínská státní média však uvádějí, že došlo pouze k malým škodám.

Záplavy po celé Číně, 38 milionů lidí evakuováno, nebezpečí protržení největší přehrady

Masivní nákupy Číny v oblasti potravin ze zahraničí a současný agresivní výlov tak velké flotily naznačují, že problém se zajištěním jídla pro čínskou populaci bude mnohem závažnější, než je tamní Komunistická strana ochotna připustit.

Čínský režim byl opakovaně kritizován za zamlčování událostí v souvislosti s epidemií SARS (2013) a epidemií koronaviru (2019/2020). Docházelo k zamlčování epidemie, zkreslování počtu nakažených a mrtvých.

Historie se opakuje

Velký hladomor: Asi čtyřicet milionů lidí zemřelo a země se zmítala v ekonomické krizi. Úřady následně označily toto neštěstí za „přírodní pohromu“. V té době však žádné přírodní katastrofy nebyly zaznamenány. (www.svetbezkomunismu.cz)

V období o něco vzdálenějším, probíhala kampaň komunistické strany v Číně nazvaná Velký skok kupředu, kdy měl celý národ masivně zvýšit výrobu oceli. V té době docházelo ke značnému úbytku pracujících v zemědělství, v důsledku čehož nebyly pěstovány téměř žádné potraviny.

Komunistická strana tehdy ve státních médiích stále opakovala, že jídla je dostatek. Nakonec v důsledku hladomoru zemřelo 40 milionů lidí.

Komunistická strana tehdy ve státních médiích stále opakovala, že jídla je dostatek.

Pan Ťiang z provincie Šan-si, který dnes vyučuje ve městě, popisuje utrpení během velkého hladomoru: „Spousta malých vesnic byla vyhlazena, když celé rodiny farmářů vyhladověly k smrti. Lidé jedli cokoliv. V každé rodině někdo umřel a mrtvá těla byla všude.“ Aby přežili, uchýlili se někteří lidé ke kanibalismu a jedli maso z těl mrtvých lidí.

Tento incident se udál za vlády komunistického vůdce Mao Ce-tunga a zůstává i po letech pro čínský režim citlivým tématem. Média v Číně o něm mají zakázáno informovat.

Související témata

Přečtěte si také

Vytvoření „evropské CIA“ je nerealistické, míní Fiala i BIS
Vytvoření „evropské CIA“ je nerealistické, míní Fiala i BIS

„Prohlubování vzájemné spolupráce mezi zpravodajskými službami podporuji, ale nepovažuji za realistické vybudovat opravdu funkční společnou službu,“ prohlásil Fiala pro server Euractiv.

VOLBY V USA online: Harrisová poblahopřála Trumpovi ke zvolení, slíbila spolupráci při předání moci
VOLBY V USA online: Harrisová poblahopřála Trumpovi ke zvolení, slíbila spolupráci při předání moci

Donald Trump přesvědčivě vyhrál prezidentské volby, Harrisová uznala porážku. Republikáni znovu ovládli Senát.

Uplynulo 75 let od první masové justiční vraždy komunistického režimu v Československu
Uplynulo 75 let od první masové justiční vraždy komunistického režimu v Československu

Před 75 lety došlo k první masové justiční vraždě, kterou provedl komunistický režim v bývalém totalitním Československu. Šestice nestraníků byla obviněna z přípravy na ozbrojeném převratu a odsouzena ve vykonstruhovaném procese k trestu smrti. Poprava se konala v Pankrácké věznici v Praze 5. listopadu v roce 1949.

Češi hledají zprávy hlavně v on-line médiích, v tisku jen desetina
Češi hledají zprávy hlavně v on-line médiích, v tisku jen desetina

Většina Čechů hledá zprávy o aktuálním dění hlavně v on-line médiích, v tisku je čte pouze asi desetina lidí.

Když se narodíte do rodiny násilníka a alkoholičky, máte dvě možnosti, píše v nové knize chirurg Tomáš Šebek
Když se narodíte do rodiny násilníka a alkoholičky, máte dvě možnosti, píše v nové knize chirurg Tomáš Šebek

Vychází poslední kniha Tomáše Šebka, chirurga a autora reportážních knih z humanitárních misí, s názvem Objektivní nález. Sepsáním knihy se podle svých slov vydává na zatím nejnáročnější misi...