Milan Kajínek

29. 7. 2020

Agentura Reuters zveřejnila zprávu, že Ekvádorské námořnictvo v minulém týdnu objevilo obrovskou čínskou rybářskou flotilu o síle 260 lodí, která se nachází přibližně tři sta kilometrů od Galapážského souostroví.

Čínské lodě údajně podnikají masivní výlov ryb na okraji výhradní hospodářské oblasti souostroví Galapág v Tichém oceánu. Agresivní výlov by mohl (podle autora článku) naznačovat, že se Čína dostala do vážných problémů v oblasti zemědělství, které decimují sucha a masivní záplavy v posledních týdnech a měsících.

V okolí Galapág žije celá řada jedinečných rostlin i živočichů. Přírodní bohatství souostroví bylo zachováno až dodnes díky přísné ochraně přírody. Experti se domnívají, že masivní výlov, který v oblasti podnikají čínské lodě, naruší těžce budovanou a ochraňovanou přírodní rovnováhu.

Ochránce přírody znepokojuje již samotná přítomnost tak velkého množství lodí v oblasti, což může samo o sobě ovlivnit citlivý ekosystém. „Velikost a agresivita této flotily proti mořským druhům je velkou hrozbou pro rovnováhu druhů na Galapágách,“ uvedla podle I-dnes bývalá ministryně životního prostředí Ekvádoru a odbornice na ochranu přírody Yolanda Kakabadseová.

Souostroví Galapágy, přírodní bohatství

Galapágy jsou neuvěřitelný zvířecí ráj zrozený ohněm a lávou. Tady zvířata žijí v symbióze s lidmi. Unikátní místo, kde se zastavil čas a díky přísné ochraně přírody, doslova o zvířata zakopáváte. Na lávě se vyhřívají i metr a půl dlouzí ještěři, na trávě si pochutnávají obrovské želvy a nad hlavami vám plachtí terejové a pelikáni. Ve vodě si hned vedle vás hrají tuleni a pod hladinou bezstarostně plavou mořské želvy, stejně jako žraloci. Neuvěřitelný životní zážitek, na který nikdo nezapomene. (Text autora videa)

Čína zasažená povodněmi a suchem hledá levné zdroje?

Události v Číně z posledních měsíců jsou pro tamní ekonomiku, ale i zemědělství skutečně devastující. Zatímco lidé po celé Číně hlásí velké ztráty v zemědělství v důsledku ničivého sucha, masivního nárůstu kobylek v jedné oblasti a neustálých dešťových srážek v jiných oblastech. Čínský režim ve státních médiích uvádí, že úrody je dostatek, a rovněž bagatelizuje dopady vznikajících povodní.

Čínský režim ve státních médiích uvádí, že úrody je dostatek.

Mocné proudy rozvodněných řek strhávají celé domy a zaplavují rozsáhlé oblasti. Pro zahraniční pozorovatele a běžné obyvatele Číny je devastace zemědělské půdy očividným důsledkem těchto událostí. Čínská státní média však uvádějí, že došlo pouze k malým škodám.

Záplavy po celé Číně, 38 milionů lidí evakuováno, nebezpečí protržení největší přehrady

Masivní nákupy Číny v oblasti potravin ze zahraničí a současný agresivní výlov tak velké flotily naznačují, že problém se zajištěním jídla pro čínskou populaci bude mnohem závažnější, než je tamní Komunistická strana ochotna připustit.

Čínský režim byl opakovaně kritizován za zamlčování událostí v souvislosti s epidemií SARS (2013) a epidemií koronaviru (2019/2020). Docházelo k zamlčování epidemie, zkreslování počtu nakažených a mrtvých.

Historie se opakuje

Velký hladomor: Asi čtyřicet milionů lidí zemřelo a země se zmítala v ekonomické krizi. Úřady následně označily toto neštěstí za „přírodní pohromu“. V té době však žádné přírodní katastrofy nebyly zaznamenány. (www.svetbezkomunismu.cz)

V období o něco vzdálenějším, probíhala kampaň komunistické strany v Číně nazvaná Velký skok kupředu, kdy měl celý národ masivně zvýšit výrobu oceli. V té době docházelo ke značnému úbytku pracujících v zemědělství, v důsledku čehož nebyly pěstovány téměř žádné potraviny.

Komunistická strana tehdy ve státních médiích stále opakovala, že jídla je dostatek. Nakonec v důsledku hladomoru zemřelo 40 milionů lidí.

Komunistická strana tehdy ve státních médiích stále opakovala, že jídla je dostatek.

Pan Ťiang z provincie Šan-si, který dnes vyučuje ve městě, popisuje utrpení během velkého hladomoru: „Spousta malých vesnic byla vyhlazena, když celé rodiny farmářů vyhladověly k smrti. Lidé jedli cokoliv. V každé rodině někdo umřel a mrtvá těla byla všude.“ Aby přežili, uchýlili se někteří lidé ke kanibalismu a jedli maso z těl mrtvých lidí.

Tento incident se udál za vlády komunistického vůdce Mao Ce-tunga a zůstává i po letech pro čínský režim citlivým tématem. Média v Číně o něm mají zakázáno informovat.

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.