Americký prezident Donald Trump v úterý na svém Twitteru oznámil, že schválil celkové odtajnění všech dokumentů týkajících se „ruského spiknutí“ a prošetřování kauzy e-mailů Hillary Clintonové.

„Schválil jsem úplné odtajnění jakýchkoliv a všech dokumentů týkajících se největšího politického ZLOČINU v americké historii, ruského hoaxu. A stejně tak i skandálu s e-maily Hillary Clintonové. Bez úprav!“ napsal na svém Twitteru Trump. O původu dokumentů se více nerozepisoval.

Později dodal na adresu bývalých představitelů FBI, že „nemůže uvěřit tomu, že tito podvodníci ještě nejsou trestně stíháni“.

Mark Meadows, šéf štábu Bílého domu, začátkem týdne informoval, že zatímco se prezident léčil z viru KS Číny, zplnomocnil jej k odtajnění uváděných informací.

Rozhodnutí přichází v době, kdy republikánští kongresmani Sněmovny reprezentantů prohlásili, že budou bojovat proti snahám zpravodajských služeb blokovat zveřejnění utajovaných informací z vyšetřování údajného spiknutí Trumpa s Ruskem před volbami v roce 2016.

Následné vyšetřování obvinění nepotvrdila. Naopak se postupně začaly vyšetřovat a odtajňovat postupy FBI v této věci. Bylo dosud zjištěno, že FBI nechala odposlouchávat volební tým Donalda Trumpa na základě nepodložených obvinění.

David Nunes (rep.), člen Zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů, pro mediální dům Fox News v souvislosti s aférou dokonce řekl, že by nevylučoval celkovou reorganizaci zpravodajských služeb.

„Chceme každý zpropadený důkaz, který mají všechny zpravodajské služby, jinak je na čase tyto agentury uzavřít, “ řekl Nunes. „Protože nakonec… naše svobody jsou důležitější než cokoliv jiného v této naší zemi. A právě ony byly rozdupané těmi nečestnými policisty.“

Nunes také řekl, že by měly být zveřejněny i záznamy Christophera Steelea, jenž je autorem kontroverzních a zdiskreditovaných „Steeleových spisů“ proti Trumpovi.

Jak vyšetřování dosud ukázalo, byl bývalý člen britských tajných služeb Steele najatý předvolebním štábem Clintonové, aby přišel s informacemi o údajných vazbách mezi Trumpem a Ruskem.

Přední demokraté a bývalý ředitel CIA za Obamovy administrativy, John Brennan, současný vývoj tvrdě kritizují.

Brennan řekl pro CNN, že současný šéf zpravodajských služeb John Ratcliffe odtajňuje informace selektivně, aby pomohl Trumpovi před volbami získat preference.

Ratcliffe se totiž rozhodl odtajnit Brennanovy zápisky ze schůzky s bývalým prezidentem Obamou ve věci zpravodajských informací ruských bezpečnostních služeb, které tvrdily, že Clintonová schválila „návrh od jednoho jejího zahraničně-politického poradce na očernění Donalda Trumpa k rozdmycháním skandálu, který by poukázal na vměšování ruských bezpečnostních služeb“.

John Ratcliffe (rep.), přísahá před nominačním slyšením senátního Zpravodajského výboru ve Washingtonu 5. května. (Andrew Harnik-Pool / Getty Images)

„John Ratcliffe není žádným zpravodajským profesionálem. Jeho selektivní odtajňování informací je otřesné. Jeho účelem je posílit politické zájmy Donalda Trumpa a republikánů, kteří při něm stojí,“ řekl Brennan.

Demokraté obvinili Ratcliffa ze šíření ruských dezinformací. Nicméně, Ratcliffe sdělil médiím, že jejich obvinění jsou nepravdivá.

„Aby bylo jasno, tohle není ruská dezinformace a ani tak nebyla vyhodnocena zpravodajskými službami. V nadcházejících dnech budu Kongres informovat o citlivých zdrojích a metodách, jakými byla [informace] získána,” řekl Ratcliffe pro Fox News.

V dopisu z konce září Lindsey Grahamovi (rep), předsedovi senátního Soudního výboru, Ratcliffe odhalil, že CIA koncem července 2016 získala analýzu ruských tajných služeb, ve které se uvádělo, že Hillary Clintonová 26. července 2016 schválila komplot na Trumpa, jehož účelem bylo očernit protikandidáta naznačením spojení mezi předvolební kampaní Trumpa a Ruskem ve věci údajného hackerského útoku na Národní demokratický výbor.

Dle tajných služeb bylo účelem komplotu odvést pozornost veřejnosti od skandálu Clintonové s e-mailovým serverem.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.