Pat Harriman

10. 10. 2020

Vědci zjistili, že děti se musí naučit oplácet dobro dobrým, zatímco oplácet zlým je pro ně přirozené.

V naší sérii pokusů jsme se domnívali, že děti budou vykazovat pozitivní reciprocitu – sklon oplácet těm, kdo jim pomohli – již od raného věku, ale nebylo tomu tak. Děti předškolního věku nevykazovaly téměř žádné povědomí o tom, že by měly laskavosti vracet,“ říká vedoucí studie, Nadia Chernyaková z University of California–Irvine, která je docentkou kognitivních věd.

Výzkumníky zajímalo, jak se reciprocita vyvíjí. Naplánovali proto s 330 dětmi ve věku 4-8 let pět experimentů a zjistili, že děti daleko častěji oplácí zlým než dobrým.

Děti byly nechány na počítači, aby si hrály hry na „dávání“ a „kradení“. Děti měly čtyři spoluhráče, o nichž si myslely, že jsou to druhé děti. V první (dávací) verzi dostal každý kromě zkoumaného dítěte samolepku a dítě muselo čekat, až mu někdo dá tu svoji. V druhé (kradoucí) verzi si začalo dítě hrát se samolepkou, a někdo ze spoluhráčů mu ji ukradl.

V další fázi dávací verze dostalo dítě druhou samolepku, kterou mohlo dát kterémukoliv ze spoluhráčů. V kradoucí verzi mělo dítě příležitost ukrást samolepku od někoho ze spoluhráčů.

Dají děti svou druhou samolepku hráči, který jim dal tu jejich první? Ukradnou nálepku od hráče, který ji ukradl jim?

Druhý případ se stával daleko častěji. Děti se rády mstily, ale oplácet laskavost se jim nechtělo.

Děti je třeba učit, co je správné

Co z toho vyplývá? „Malé děti nemusí být přirozeně lakomé, jen neznají pravidla. Jejich zásady jsou trochu jiné než zásady dospělých. Aby se naučily navigovat svět, je třeba nějakých kognitivních stavebních bloků a kontakt se sociálními normami platnými v jejich kultuře,“ vysvětluje Chernyaková.

Podle ní, jestli se děti mají naučit vděčnosti, musíme jim ukazovat příklady, kdy druzí lidé toto žádané chování vykazují.

Posledním pokusem bylo zjistit, jestli děti budou oplácet dobrým, pokud dostanou pobídku, že by to udělat měly.

Jedna skupina dětí si vyslechla povídku o tom, jak si dvě děti oplatily projevenou laskavost. Druhá skupina si vyslechla příběh o dvou chlapcích, kteří dělali dobré skutky, ale navzájem si nic neopláceli.

Obě skupiny pak byly poslány hrát si hru na dávání. Děti, které slyšely povídku o oplácení dobrého dobrým, daleko častěji oplácely spoluhráči, který jim dal samolepku.

Docentka Chernyaková v tom vidí velké pozitivum. „Nevraživost možná přichází přirozeně, ale vděčnost se dá snadno naučit. U malých dětí stačilo vyslechnout si krátkou povídku, a ony začaly následovat normy oplácení dobrého dobrým.“

Studie vyšla v časopise Psychological Science. K vědecké práci přispěl dodatečný výzkum z Franklin & Marshall College, Yale University a Boston University.

Tento článek byl původně publikován University of California–Irvine. Přebráno v rámci Creative Commons License 4.0. Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?