Vláda na Slovensku chce všechny obyvatele plošně otestovat na koronavirus, aby tak zpomalila jeho šíření. V pátek slovenské úřady evidovaly druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie.

Testování bude prováděno rychlotesty, zatím však není jasné, zda testování bude povinné: „Bude to operace, jakou Slovensko nezažilo. Pokud se rozhodneme, že to má být povinné testování, musíme změnit zákon,“ uvedl slovenský premiér Igor Matovič k projektu, na který se slovenská vláda připravuje již tři týdny.

Celá operace bude logisticky velmi náročná a už delší dobu se na ni připravuje armáda. Hlavní fáze testování by se měla uskutečnit do dvou týdnů a  podle Matoviče by se měla uskutečnit podobně jako volby, kdy města a obce vyčleňují pro voliče volební místnosti. 

Lidé by měli být dle návrhu otestovaní během dvou víkendů a testovat by se mělo v časových rozvrzích podle abecedního pořadí obyvatel, aby se tak předešlo shromažďování lidí na jednom místě.

Bratislava již objednala 13 milionů takzvaných antigenových testů v ceně zhruba čtyři eura (110 korun) za kus. „Testování bude bezplatné,“ dodává slovenský premiér.