Jack Phillips

22. 11. 2020

Prezidentské volby v USA 2020

Prezidentský kandidát Donald Trump vyhrál v roce 2016 prezidentské volby ve státě Arizona o 3,5 procenta hlasů. Letos však došlo ke zvratu a do vedení se v Arizonských volbách dostal Joe Biden, když ho sčítání hlasů dostalo do vedení o 10 000 hlasů před Trumpem.

V nejlidnatějším arizonském okrese Maricopa rozpoutali republikáni právní spory o výsledky voleb poté, co sčítání hlasů ukázalo výhru Bidena o více než 45 000 hlasů. Výsledek je pro pozorovatele překvapující, neboť ještě v roce 2016 v okrese zvítězil Donald Trump, jak je vidět na výsledné volební mapě. Jedná se masivní změnu v hlasování obyvatel okresu.

Guvernér státu Arizona uvedl, že přijme výsledek prezidentských voleb až v okamžiku, kdy budou vyřešeny všechny soudní spory. Guvernér Doug Ducey odmítl uzavřít volby, protože prezidentská kampaň Donalda Trumpa a Národní republikánská strana (GOP) podaly žaloby v okrese Maricopa. Žaloby měly zamezit úředníkům v certifikaci volebních výsledků kvůli obviněním z nesrovnalostí a nesprávného sčítání hlasů.

„Našim volbám zde v Arizoně můžeme důvěřovat,“ řekl Ducey, ale „existují otázky a na tyto otázky je třeba odpovědět.“

Prezident Donald Trump se 5. srpna 2020 setkal s arizonským guvernérem Dougem Duceym v Oválné pracovně ve Washingtonu. (Doug Mills / The New York Times via Getty Images)
Prezident Donald Trump se 5. srpna 2020 setkal s arizonským guvernérem Dougem Duceym v Oválné pracovně ve Washingtonu. (Doug Mills / The New York Times via Getty Images)

Soudy žaloby zamítly

Všechny tři žaloby však byly místními soudy zamítnuty a Dozorčí rada okresu Maricopa, čtyři republikáni a jeden demokrat 20. listopadu 2020 jednomyslně hlasovala pro schválení volebních výsledků.

Soud v Arozoně také zamítl žalobu dvou občanů. Paní Laurie Aguilera, které údajně nedostala nový hlasovací lístek poté, co její hlas načítací přístroj odmítl přijmout. Dovocan Drobina uvedl, že načítací stroj jeho hlas nenačetl správně.

„Zjišťovali jsme výsledky obecných voleb a můžeme voliče okresu Maricopa ujistit, že byla podniknuta správná opatření k zajištění úplného a přesného spočítání všech hlasů,“ uvedl ve svém prohlášení předseda dozorčí rady okresu Maricopa Clint Hickman. „Bez ohledu na to, jak jste hlasovali, byly tyto volby spravovány čestně, transparentně a v souladu se státními zákony.“

Hickman (republikáni), uvedl, že neexistuje žádný právní důvod k tomu, aby výsledky nebyly certifikovány.

„Výsledkem voleb ve svobodné demokracii je prohra některého z lidových kandidátů,“ řekl. „Byl jsem zklamán výsledkem v několika volbách, a byl jsem nadmíru spokojen s výsledky v jiných. Ale nebudu porušovat zákon, ani se odchylovat od svého morálního kompasu, jak mě k tomu někteří tlačili,“ objasňuje Hickman důvody pro své rozhodnutí.

Nedůvěra přetrvává

https://www.youtube.com/watch?v=uZpePxwihug&list=PLNiGhWqYcxYuIVbg1nRUp_-BNWI5AOopM&index=1

Republikáni požadují, aby byl proveden audit hlasovacích lístků v okrese Maricopa, aby mohly být rozptýleny všechny pochybnosti o výsledcích voleb.

Podobně hovoří obyvatelé Arizony, kteří podporují prezidenta Trumpa. Někteří z nich uvedli v reportáži televize NTD z 21. listopadu 2020, že nevěří tomu, že by Arizoňané, jako tradičně převážně republikáni, změnili volební preference. Výsledkům voleb nedůvěřují a požadují audit a přepočítání hlasů.

„Arizona je svobodný stát. Arizona je Trumpův stát. Pořádáme každý víkend průvody a akce. Není možné, aby v Arizoně Biden porazil Trumpa,“ řekl obyvatel Arizony na shromáždění ve Washingtonu 21. listopadu 2020. „Všichni jsou nejvíce naštvaní kvůli tomu, že není možné jít a přepočítat ty hlasy a vědět, že jsi odvedl svoji práci a že je to v pořádku… Když se červený stát změní na modrý, máte mnoho pochybností“

Znepokojeni jsou především zprávami o případech volebních podvodů, nálezů nezapočítaných hlasů, softwarových chyb nebo tím, že údajně volili i lidé, kteří již ve státě nežijí, nebo někdo volil jménem lidí, kteří jsou již mrtví.

Uvádějí také, že po provedení důvěryhodného auditu a ručního přepočítání hlasů jsou ochotni uznat jakéhokoliv kandidáta, který získá potřebný počet hlasů.

Mnozí voliči Donalda Trumpa a republikánů uvádějí obavy, že Joe Biden a Demokratická strana USA chtějí Spojené státy přivést k socialismu a komunismu. Obávají se také, že změní přístup k čínskému režimu, který nastolila Trumpova administrativa, a zvrátí proces odpoutání se od ekonomického a politického vlivu Číny a tamní Komunistické strany.

Zaznívají také hlasy o dodržování ústavy bez ohledu na to, kdo je prezidentem.

„Jenom prezident Trump se dokáže postavit Číně. Jedině prezident Trump se dokáže postavit komunistické straně v Číně,“ řekla jedna z účastnic shromáždění na podporu prezidenta Trumpa. „Prezident Trump se jim neobává podívat do očí a říci, aby osvobodili lidi v Číně. To se snaží prezident Trump dělat. Biden to neudělá. Biden za lidi v Číně a jejich budoucnost nebude bojovat. Biden bude podporovat komunistickou stranu v Číně, přímo nebo nepřímo.“

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.