Milan Kajínek

3. 12. 2020

Názory, retrospektiva

Bývalý český prezident Václav Klaus prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima News, že „korespondenční hlasování je věc, která zásadně pozměnila volby“ a označil jej za „strašlivý problém“.

„Nechci radit Spojeným státům, ale poraďme sami sobě, nic takového, jako je korespondenční hlasování, u nás nezavádějme,“ komentoval situaci exprezident 8. listopadu 2020.

Většina politických stran v České republice začátkem listopadu 2020 odmítla podpořit návrh zákona, který by umožňoval hlasování poštou, částečně také po zprávách o průběhu prezidentských voleb v USA.

Český poslanec Tomio Okamura (SPD) prohlásil 8. listopadu 2020, že průběh voleb v USA je „obrovské varování před tím, abychom zaváděli korespondenční volbu“. Kriticky se proti hlasování poštou staví také předseda Poslanecké sněmovny České republiky Radek Vondráček (ANO).

Česká poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP-09), která hlasování poštou prosazovala, uvádí, že korespondenční hlasování v různých podobách existuje ve více než dvaceti zemích Evropské unie.

„(Americké prezidentské) volby mě více než svým výsledkem zneklidnily svým průběhem,“ dodává český exprezident Václav Klaus. „Zneklidnilo mě to, že Amerika, jako nejvýznamnější demokracie světa, tak nezvládne průběh voleb, jak by si nedovolila žádná evropská země, ale nejenom evropská, ale řada rozvojových zemí.“

„Máme spoustu zpráv, že lidé mohli hlasovat dvakrát, že se jde do volební místnosti a neukazujte se žádný průkaz, že jsou důkazy o tom, že hlasovalo množství lidí, kteří už jsou dávno mrtví, a tak dále. To jsou věci, které by se v kultivovaných evropských zemích, včetně té naší, vůbec nemohly stát,“ říká bývalý český prezident.

Bývalý český velvyslanec v USA Alexandr Vondra situaci komentoval s nadsázkou, když prohlásil, že „korespondenční hlasování smrdí průse*em“.

Kriticky se k situaci vyjádřil 8. listopadu 2020 také bývalý český ministr financí Vlastimil Tlustý.

„Ukazuje se, že v americkém volebním systému je přinejmenším jedna vážná vada, a to jest, jak zpětně prokazovat, že korespondenční hlasy jsou skutečně hlasy pravých lidí, a že jsou jedinečné, to znamená, že tam nejsou žádné černé duše a žádné tupláky,“ reagoval exministr Tlustý.

Předseda zahraničního výboru Parlamentu České republiky, pan Ondřej Veselý (ČSSD) rovněž vidí americké prezidentské volby jako odstrašující případ.

„Obávám se, že právě průběh amerických prezidentských voleb, kde se započítávala řada korespondenčních hlasů, ukázal, že tento způsob volby není šťastný. Evidentně jej provázejí velké zmatky a jde o snadný terč pro zpochybňování výsledků.“

Politický komentátor a ředitel Občanského institutu Roman Joch uvedl, že by korespondenční hlasování v České republice rozhodně nezaváděl.

„Náš systém funguje dobře, tak proč ho měnit,“ říká Joch.

Bývalý český prezident Václav Klaus při rekapitulaci své politické činnosti uvedl, že proti zavedení korespondenčního hlasování bojoval během celých posledních třiceti let. „Doufám, že nepropadneme tomu zlu, které nastalo ve Spojených státech, které totálně znehodnotilo volby. Způsobí to, že ať už vyhraje ten či onen, je to pochybné vítězství s otazníkem. Vítěz tím bude strašlivě oslaben,“ dodává bývalý český prezident.

Vůči poštovnímu hlasování se staví pozitivně především česká Pirátská strana, která také navrhuje zavést hlasování elektronickou cestou.

„Vnímáme poštovní hlasování jako papírovou verzi možných elektronických voleb, takže by bylo logické, aby existovala společně s nimi, jako alternativa pro lidi, kteří nechtějí digitální variantu. Z technického a organizačního hlediska s sebou logicky nesou nějaké problémy, např. jak zajistit ověřitelnost, tajnost a další aspekty volby. Vzhledem k tomu, že uvnitř strany hlasujeme ryze digitálně, věřím, že se nám tyto problémy podařilo uspokojivě vyřešit a bylo by možné s pomocí těchto zkušeností uskutečnit i celostátní korespondenční nebo elektronické hlasování. Osobně bych tedy byl pro, neboť to umožní větší zapojení občanů do politiky,“ uvádí europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

„Zavedení korespondenční volby v Česku určitě podporuji, pro Česko podali Piráti návrh zákona už v roce 2018. Touto cestou umožňuje volit mnoho vyspělých demokracií, systém funguje například hned ve vedlejším Německu. Situace ve Spojených státech pro nás v tomto ohledu není úplně relevantní, tam se před letošními volbami Republikánská strana snažila distanční hlasování ztížit, a logistické podmínky jsou také odlišné, takže bych tamní volby nepovažoval za příliš relevantní pro náš kontext,“ dodává poslanec Jan Lipavský (Piráti).

Poštovní hlasování podporuje také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Je to způsob, který už skvěle funguje v mnoha evropských zemích a osobně ho proto dlouhodobě podporuji. Dokonce jsem se podílel na návrhu, který KDU-ČSL představovala už v roce 2014 a znovu loni. Restrikce kvůli koronaviru navíc ukázaly, že by něco podobného je skutečně potřeba.“

Podle Zdechovského je ale třeba se poučit ze současných negativních zkušeností v USA. „Konkrétně USA je na druhou stranu příkladem, jak korespondenční volby nedělat, protože není adekvátní zabezpečení a ani jednotný systém mezi státy. Ten systém musí být maximálně jednoduchý a zabezpečený proti podvodům.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.