Ondřej Horecký

19. 1. 2021

Americké úřady oznámily, že mezi stovkami osob, které jsou vyšetřovány kvůli vniknutí do Kapitolu 6. ledna, byli také dva policisté mimo službu a zlatý medailista z olympijských her.

Před okresním soudem ve Washingtonu stanul držitel zlaté medaile za plavání, Klete Keller. Vyšetřovatelé ho identifikovali snadno podle jeho vysoké postavy, kdy trčel z davu hrnoucího se do budovy amerického Kongresu.

Objevilo se také několik svědků, kteří pro média Kellerovu totožnost potvrdili. Keller získal medaile za plavání na olympijských hrách v letech 2000, 2004 a 2008. Plaval štafety s takovými esy jako Michael Phelps, Ryan Lochte a Peter Vanderkaay.

Philllips National Championship
IRVINE, CA – AUGUST 03: Klete Keller of Club Wolverine takes a breather after his victory in the Men’s 800 Meter Freestyle event during the 2005 ConocoPhilllips National Championship at the William J. Woollett Aquatic Center on August 3, 2005 in Irvine, California. (Photo by Doug Benc/Getty Images)

Jeden ze čtenářů Epoch Times v diskuzi ke článku ironicky poznamenal: „Na ty plavce si musíte dávat pozor. Jak to ti levičáci říkají? Jsou hrozbou pro naši demokracii.“ Zatímco další napsal: „Kdyby byl Antifa nebo BLM, tak by ho nezatkli… ti všichni tvrdili, že oni ,jenom fotografují‘. Jasně.“

Několik účastníků protestu a osob, které analyzovaly dostupná videa, prohlašují, že na místě byli lidé z extremistické organizace Antifa, kteří stáli za stržením zábran a eskalováním konfliktu s policisty. Rozhovor se dvěma z nich si můžete poslechnout zdezde.

Z násilného vstupu do Kapitolu byl obviněn také aktivista Black Lives Matter (BLM). Více v článku zde.

Mezi protestujícími i policisté

Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo minulý týden, že podle fotografií identifikovalo jako účastníky vniknutí do Kapitolu také dva policisty mimo službu. Oba muži pracují u policejního oddělení v Rocky Mountains. Zatčeni byli 13. ledna.

Jacob Fracker and Thomas Robertson se zúčastnili vtrhnutí do Kapitolu v době, kdy zákonodárci sčítali hlasy volitelů. Oba muži zákona byli obviněni z vědomého vstupu do budovy či na pozemek vyhrazený pouze pro povolené osoby a v setrvávání zde bez zákonného oprávnění a z násilného vstupu na pozemek Kapitolu a výtržnictví.

Fracker byl také obviněn, že na sociální síť napsal: „Nic ilegálního jsme neučinili.“ (Svůj příspěvek již smazal.) Podle něj je do budovy eskortovala tamní policie.

Státní zástupce pro Washington, Michael Sherwin, uvedl na tiskové konferenci minulý týden, že ministerstvo spravedlnosti otevřelo přinejmenším 170 případů souvisejících s událostmi 6. ledna.

Obviněno bylo dosud přes 70 jedinců, obvinění se pohybovala od neoprávněného vniknutí až po vraždu. Při výtržnostech zahynulo minimálně pět osob. „Spektrum případů a trestného chování, které zkoumáme, je opravdu ohromující, a to FBI a regionálním kancelářím po celých Státech přináší opravdu nesmírné množství práce,“ uvedl Sherwin.

Násilnosti na Kapitolu odsoudil jak dosluhující prezident Donald Trump, tak jeho nástupce Joe Biden, stejně jako zákonodárci z řad demokratů i republikánů. Některá média Trumpa obvinila z podněcování k násilnostem, ale pravdou je, že jakmile se Trump o nepokojích u Kapitolu dozvěděl, opakovaně vyzval lid, ať se v míru rozejde domů.

Hoax s Chuckem Norrisem

S nepokoji u Kapitolu je spojen i kuriózní hoax s hvězdou akčních filmů Chuckem Norrisem. Ten musel prostřednictvím svého účtu na síti a svého agenta popřít, že se protestu zúčastnil poté, co na internetu začal kolovat snímek z události s mužem velmi podobným Norrisovi.

80letý Norris je sice velkým zastáncem Trumpa, ale podle svého agenta byl 6. ledna i s rodinou na svém ranči v Texasu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.