Americké úřady oznámily, že mezi stovkami osob, které jsou vyšetřovány kvůli vniknutí do Kapitolu 6. ledna, byli také dva policisté mimo službu a zlatý medailista z olympijských her.

Před okresním soudem ve Washingtonu stanul držitel zlaté medaile za plavání, Klete Keller. Vyšetřovatelé ho identifikovali snadno podle jeho vysoké postavy, kdy trčel z davu hrnoucího se do budovy amerického Kongresu.

Objevilo se také několik svědků, kteří pro média Kellerovu totožnost potvrdili. Keller získal medaile za plavání na olympijských hrách v letech 2000, 2004 a 2008. Plaval štafety s takovými esy jako Michael Phelps, Ryan Lochte a Peter Vanderkaay.

Philllips National Championship
IRVINE, CA – AUGUST 03: Klete Keller of Club Wolverine takes a breather after his victory in the Men’s 800 Meter Freestyle event during the 2005 ConocoPhilllips National Championship at the William J. Woollett Aquatic Center on August 3, 2005 in Irvine, California. (Photo by Doug Benc/Getty Images)

Jeden ze čtenářů Epoch Times v diskuzi ke článku ironicky poznamenal: „Na ty plavce si musíte dávat pozor. Jak to ti levičáci říkají? Jsou hrozbou pro naši demokracii.“ Zatímco další napsal: „Kdyby byl Antifa nebo BLM, tak by ho nezatkli… ti všichni tvrdili, že oni ,jenom fotografují‘. Jasně.“

Několik účastníků protestu a osob, které analyzovaly dostupná videa, prohlašují, že na místě byli lidé z extremistické organizace Antifa, kteří stáli za stržením zábran a eskalováním konfliktu s policisty. Rozhovor se dvěma z nich si můžete poslechnout zdezde.

Z násilného vstupu do Kapitolu byl obviněn také aktivista Black Lives Matter (BLM). Více v článku zde.

Mezi protestujícími i policisté

Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo minulý týden, že podle fotografií identifikovalo jako účastníky vniknutí do Kapitolu také dva policisty mimo službu. Oba muži pracují u policejního oddělení v Rocky Mountains. Zatčeni byli 13. ledna.

Jacob Fracker and Thomas Robertson se zúčastnili vtrhnutí do Kapitolu v době, kdy zákonodárci sčítali hlasy volitelů. Oba muži zákona byli obviněni z vědomého vstupu do budovy či na pozemek vyhrazený pouze pro povolené osoby a v setrvávání zde bez zákonného oprávnění a z násilného vstupu na pozemek Kapitolu a výtržnictví.

Fracker byl také obviněn, že na sociální síť napsal: „Nic ilegálního jsme neučinili.“ (Svůj příspěvek již smazal.) Podle něj je do budovy eskortovala tamní policie.

Státní zástupce pro Washington, Michael Sherwin, uvedl na tiskové konferenci minulý týden, že ministerstvo spravedlnosti otevřelo přinejmenším 170 případů souvisejících s událostmi 6. ledna.

Obviněno bylo dosud přes 70 jedinců, obvinění se pohybovala od neoprávněného vniknutí až po vraždu. Při výtržnostech zahynulo minimálně pět osob. „Spektrum případů a trestného chování, které zkoumáme, je opravdu ohromující, a to FBI a regionálním kancelářím po celých Státech přináší opravdu nesmírné množství práce,“ uvedl Sherwin.

Násilnosti na Kapitolu odsoudil jak dosluhující prezident Donald Trump, tak jeho nástupce Joe Biden, stejně jako zákonodárci z řad demokratů i republikánů. Některá média Trumpa obvinila z podněcování k násilnostem, ale pravdou je, že jakmile se Trump o nepokojích u Kapitolu dozvěděl, opakovaně vyzval lid, ať se v míru rozejde domů.

Hoax s Chuckem Norrisem

S nepokoji u Kapitolu je spojen i kuriózní hoax s hvězdou akčních filmů Chuckem Norrisem. Ten musel prostřednictvím svého účtu na síti a svého agenta popřít, že se protestu zúčastnil poté, co na internetu začal kolovat snímek z události s mužem velmi podobným Norrisovi.

80letý Norris je sice velkým zastáncem Trumpa, ale podle svého agenta byl 6. ledna i s rodinou na svém ranči v Texasu.