Útok na Kapitol

Aktivista z hnutí Black Lives Matter, který byl 6. ledna viděn mezi demonstranty, kteří vtrhli do budovy Kapitolu, byl obviněn z násilného vstupu do zakázaných prostor, z občanských nepokojů a výtržnictví, uvedlo 14. ledna 2021 Ministerstvo spravedlnosti USA.

Nové soudní podání uvádí, že 26letý John Earle Sullivan agentům FBI minulý týden řekl, že byl v Kapitolu, když došlo k vloupání. Řekl, že vstoupil do budovy oknem, které bylo rozbité. Řekl také, že byl přítomen, když byla veteránka letectva Ashli Babbittová zastřelena americkým policejním důstojníkem, když se pokoušela vlézt oknem do předsíně Sněmovny reprezentantů USA.

Sullivan ukázal agentům některé záběry, které pořídil uvnitř budovy, kam on i další lidé nelegálně vstoupili.

Videozáznamy ukázaly, že Sullivan a další prorazili policejní barikádu a jak muž ze státu Utah křičí: „Je tu tolik lidí. Pojďme. Toto [citoslovce klení] je naše! [Kur**] jo. Toho jsme dosáhli [klení]. Udělali jsme to společně. [Kur**] jo! Všichni jsme součástí téhle historie. Pojďme to [klení] vypálit.“

Později je na záznamu slyšet, jak povzbuzuje protestující, aby vyšplhali na zeď, aby se dostali ke vchodu do Kapitolu, a byl viděn jak vstupuje do budovy.

Během rozhovoru s ostatními, když byl uvnitř, Sullivan řekl: „Musíme to [kur**] spálit.“ Jindy mimo jiné řekl: „Je to náš dům [klení]“ a „my si ho vezmeme [kur**].“

Podle soudního spisu řekl Sullivan členům kapitolské policie, aby odstoupili, aby nebyli zraněni, a připojil se k davu, který se pokoušel prorazit dveře do jiné části Kapitolu. Sullivan řekl okolostojícím lidem „Hej, lidi, mám nůž“ a požádal je, aby ho nechali dostat dopředu. Nedostal se ke dveřím. Později se pokusil přimět policisty hlídající vstup do Sněmovny reprezentantů, aby odešli, a řekl jim: „Brácho, viděl jsem venku zraněné lidi.“

Skupina demonstrantů vstoupila do budovy Kapitolu, sídla kongresu USA ve Washingtonu 6. ledna 2021. (Saul Loeb / AFP prostřednictvím Getty Images)

Sullivan po rozhovoru s agenty FBI hovořil s řadou médií, včetně CNN a ABC. V rozhovoru s Epoch Times řekl, že podnikl kroky, aby splynul s davem, takže „nedostal namláceno“. Řekl, že je v komunitě aktivistů známý jako člen krajní levice, anarcho-komunistické skupiny Antifa. Sullivan však zároveň popřel, že by byl členem této skupiny.

Dále The Epoch Times sdělil, že věděl o plánech zaútočit na Kapitol a že je viděl na „undergoundových chatech a podobných věcech“. Zveřejnil informace o plánech na útok na svých účtech na sociálních médiích, ale neinformoval orgány činné v trestním řízení. „Nejsem práskač,“ řekl.

Sullivan byl v roce 2020 obviněn z výtržnictví a trestné činnosti ve městě Provo ve státě Utah na základě jeho aktivit týkajících se protestu, při němž byl jedna osoba postřelena a zraněna.

Z jeho účtu je patrné, že Sullivan zveřejňoval příspěvky na podporu Black Lives Matter a často používal hashtag #blm. Vede skupinu nazvanou Insurgence USA, která o sobě říká, že byla založena po smrti černocha George Floyda v loňském roce při zásahu policie ve městě Minneapolis ve státě Minnesota.

„Nedostatek péče o lidský život byl nepřijatelný, a tak jsme se rozhodli ukončit policejní brutalitu. Poté jsme se rozhodli posílit a povznášet [sic]* černé a domorodé hlasy,“ uvádí se na webu skupiny.

Nebylo jasné, zda si Sullivan tento týden najal právníka. Případ byl zapečetěn ve federální kartotéce.

V případě, že bude Sullivan usvědčen, hrozí mu vězení.

Na této zprávě se podílel Petr Šváb.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.


* zkratka [sic] ve významu hle, pohleď, všimni si se užívá jako upozornění na důležitost některých pasáží textu.

Události v USA 15. ledna 2021 – přehled