Jack Phillips Terri Wu

a 26. 1. 2021

Počet uprchlíků na jižní hranici Spojených států roste v poslední době „znepokojivým tempem,“ varuje šéf pohraničníků z Texasu. Do USA mezitím míří devítitisícová karavana migrantů z Hondurasu, která tam má dorazit v nejbližších týdnech.

Matthew Hudak, vedoucí týmu Celní a pohraniční správy Spojených států v sektoru Laredo v Texasu, upozorňuje, že migranti nepředstavují pouze bezpečnostní riziko, ale také riziko zdravotní, kvůli probíhající pandemii.

Podle něj došlo v letošním fiskálním roce (v USA začíná 1. října) o dramatický nárůst migrantů, kdy jich v Laredu zatknuli dosud 30 tisíc, což je o 50 procent víc, než ve stejném období v loňském (fiskálním) roce.

Matthew J. Hudak, vedoucí pohraniční stráže v sektoru Laredo v Texasu, při video rozhovoru s Epoch Times; 21. ledna 2021. (Terri Wu / The Epoch Times)

Podle Hudaka je trend nárůstu migrace způsoben růstem americké ekonomiky v posledních letech a také lákadlem lepší zdravotní péče. Existence uprchlíků nahrává mexickým gangům, které si převáděním osob přivydělávají a páchají na hranicích další trestné činy, jako pašování drog.

Teresa De la Garza, která původně pochází z Mexika a nyní pracuje pro ministerstvo spravedlnosti jako zástupkyně imigrantů v Laredu, podotýká, že nadšení uprchlíků je spíše než změnou imigračních zákonů vyvoláno změnou prezidenta.

Míní však, že takové nadšení není realistické. „Některé z politik, které se za poslední čtyři roky změnily, nelze zvrátit hned po příchodu nového prezidenta. Zabere to nějaký čas,“ říká.

mexiko hranice usa
Sektor Laredo je jedním z 9 sektorů pohraniční stráže na jižní hranici Spojených států amerických. Tvoří ho asi 135 mil (217 km) dlouhý pás podél hranice s Mexikem. (Americanpatrol.com)

Jiní ale zásadní obrat v imigrační politice vidí jako nebezpečný trend. Bývalý komisař Celní a pohraniční správy Mark Morgan obvinil nastupujícího prezidenta Joea Bidena, že svými úpravami stávajících zákonů ohrožuje bezpečnost ve Státech.

„Mávnutím pera učinil prezident Biden tuto zemi méně bezpečnou. Je to čistě politikaření místo veřejné bezpečnosti,“ prohlásil Morgan 23. ledna pro Breitbart News.

Morgan také uvedl, že jeho tým předal lidem nového prezidenta relevantní data a analýzy o tom, že obří zeď, která se začala stavět na jižní hranici za prezidenta Donalda Trumpa, funguje.

Podle jeho názoru Bidenova vláda nekonzultovala experty od pohraniční stráže ohledně toho, jaké postupy by bylo třeba zachovat. Jako příklad uvádí zastavení programu Migrant Protection Protocol (MPP), také zvaného „Zůstaň v Mexiku“ nebo ukončení výstavby zdi. 

MPP program přitom podle Morgana přispěl k absolutnímu snížení přílivu uprchlických rodin ze Střední Ameriky. Program spuštěný v lednu 2019 pomohl odlehčit úřadům zahlcených stovkami tisíc neopodstatněných žádostí migrantů tím, že uprchlíci museli čekat v Mexiku, než se jejich žádost o setrvání v USA vyřídí.

US Mexico Border
Hlídka pohraniční stráže USA u mexické hranice v okrese Calexico v Kalifornii parkuje před kovovou zábranou proti nelegálním uprchlíkům; 24. června 2020. (Mario Tama / Getty Images)

Praxe předtím vypadala tak, že tisíce nelegálních migrantů se volně pohybovaly po Státech, přičemž většina z nich se ani neobtěžovala přijít k soudu, aby si výsledek rozhodnutí vyslechla. Se zrušením MPP programu hrozí, že se tato situace vrátí, ani nemluvě o riziku šíření nákazy COVID-19.

Přeložil a editoval: O. H.


Zdroje:

https://www.theepochtimes.com/migrants-increase-at-concerning-rate-on-southern-border_3667976.html

https://www.theepochtimes.com/former-border-patrol-head-biden-administration-made-america-less-safe-within-hours_3668931.html


Ex-šéf pohraniční stráže: Biden ohrožuje každého člověka v USA imigrační politikou

Střih: Vladislava Mašková. Scénář: Veronika Sunová.

Zdroje:

https://www.theepochtimes.com/former-…

https://www.epochtimes.cz/2019/10/14/…

https://www.epochtimes.cz/2019/08/09/…

https://www.epochtimes.cz/2019/08/09/…

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.