Významné novinářské organizace odsoudily útok na tiskárnu Epoch Times v Hongkongu a žádají úřady o postavení útočníků a těch, kteří útok plánovali, před soud.

Útok se odehrál v pondělí 12. dubna v brzkých ranních hodinách, kdy čtyři maskovaní muži vnikli do tiskařské budovy Epoch Times v Hongkongu (ETHK). Kladivy rozbíjeli zařízení a sypali do něj stavební suť. Načasování násilné akce znemožnilo ETHK tisknout noviny v době jen pár dní před soudním procesem s pro-demokratickými aktivisty.

Epoch Times se domnívá, že za útokem stojí Komunistická strana Číny, protože noviny vytrvale odhalují její zneužívaní moci.

„Jsme pobouřeni tímto posledním útokem na Epoch Times, který přišel v době, kdy komunistický režim obyvatele Hongkongu metodicky a brutálně zbavuje jejich základních práv, včetně svobody projevu,“ uvedl náměstek ředitele vídeňského Mezinárodního tiskového institutu (IPI) Scott Griffen.

„Násilný útok na tiskárnu Epoch Times v Hongkongu je dalším znepokojujícím příkladem násilí, kterému čelí média provozovaná ve městě,“ sdělil Carlos Martinez de la Serna, programový ředitel Výboru pro ochranu novinářů (Committee to Protect Journalists). „Hongkongské úřady musí podniknout kroky a postavit před soud, ty, kteří jsou za útok zodpovědní, včetně jejich plánovačů.“

Výbor mapuje již desetiletí útoky na novináře po celém světě. Zdokumentoval i žhářský útok na tiskárnu Epoch Times v Hongkongu v roce 2019.

V obdobném duchu jako Výbor pro ochranu novinářů se vyjádřila i hongkongská pobočka nejprominentnějšího světového Klubu zahraničních korespondentů. Kromě výzvy o dosažení spravedlnosti uvedla, že „média v Hongkongu by měla fungovat svobodně bez strachu z násilí, nehledě na politické postoje“.

Hongkongská asociace internetové žurnalistiky odsoudila útok na svém Facebooku ještě tentýž den: „Asociace ostře odsuzuje násilné zákeřně zaměřené akce a zastrašování hongkongské edice The Epoch Times a všech dalších novinářů.“

Hongkongská novinářská asociace upozorňuje na prudký pokles svobody tisku ve městě od roku 2013. Obdobně informuje i organizace Reportéři bez hranic. Dle jejich indexu svobody tisku se Hongkong propadl z 18. „nejsvobodnější příčky“ v roce 2002 na 80. příčku v roce 2020. Jen pro srovnání, Čína je na na 177. místě ze 180.

V souvislosti s tímto útokem a také žhářským útokem na ETHK v roce 2019 sdělil Cédric Alviani, šéf východoasijské pobočky Reportérů bez hranic: „Tím, že předešlé útoky na novináře zůstaly nepotrestané a pro nezávislá média se vytvořila atmosféra nejistoty, hongkongské úřady takové násilí podpořily.“

Překlad a redakční úprava původních článků (1, 2): J. S.