Frank Fang

13. 4. 2021

Čtyři muži vtrhli do tiskárny hongkongské kanceláře deníku The Epoch Times v časných ranních hodinách dne 12. dubna 2021 a poškodili počítače a tisková zařízení. Násilný útok a vandalismus je považován za poslední pokus Komunistické strany Číny umlčet deník The Epoch Times.

V listopadu 2019 došlo k dalšímu útoku, když čtyři maskovaní muži neoprávněně vstoupili do stejné budovy a zapálili dvě tiskárny. Pachatelé, kteří stáli za žhářským útokem, zůstávají na svobodě.

Mluvčí hongkongské redakce Cheryl Ng uvedla, že toto vloupání je charakteristické pro čínský režim a jeho cílem je umlčet nezávislé médium, aby přestalo informovat o tématech, která jsou pro komunistický režim tabu. Útok odsoudila a prohlásila, že se jedná o zločin proti svobodě slova v Hongkongu.

Deník Epoch Times je jedním z mála nezávislých sdělovacích prostředků v Hongkongu. Přináší necenzurované zpravodajství o Číně, včetně politických bojů uvnitř komunistické strany, porušování lidských práv ze strany režimu vůči etnickým menšinám a náboženským skupinám. Odhaluje také propagandu a vlivové operace Pekingu v zahraničí.

Hongkongské vydání publikuje rozsáhlé nezávislé zpravodajství o prodemokratickém hnutí v Hongkongu, které začalo v červnu 2019, ale v červenci loňského roku odeznělo, když Peking uvalil na Čínou ovládané město drakonický zákon o národní bezpečnosti. Zákon ještě více snížil klesající úroveň autonomie Hongkongu, zejména svobodu tisku.

Hongkongské vydání listu The Epoch Times v tiskovém prohlášení odsoudilo čínský režim za vytváření bílého teroru* v Hongkongu a zároveň vyzvalo mezinárodní společenství, aby monitorovalo stav svobody slova v Hongkongu, který je v obležení komunistického režimu.

Dva ze čtyř vetřelců zachytily průmyslové kamery umístěné v objektu. (The Epoch Times)

Obtěžování

V neděli kolem 4:38 ráno se zaměstnankyně tisku vrátila do tiskárny, kde zahlédla opodál stojícího muže kolem třicítky, jak si s někým povídá přes mobilní telefon.

Když se zaměstnankyně pokusila zavřít posuvné dveře, muž náhle přistoupil, postavil se do dveří a zabránil jejich zavření.

Muž poté rozzlobeně oslovil zaměstnankyni tiskárny a žádal ji, aby přiměla pana Chu, aby vylezl ven a setkal se s ním. Zaměstnankyně na to odpověděla, že tam nikdo takový není, ale muž přesto odmítl odejít.

Stavební suť na povrchu tiskového zařízení hongkongské kanceláře The Epoch Times 12. dubna, 2021. (Adrian Yu / The Epoch Times)

Najednou se objevili další tři muži a protlačili se vchodem do tiskárny. Dva z nich nesli kladiva a jeden z nich nesl igelitovou tašku, v níž byl nůž.

Křičeli na dalšího zaměstnance tiskárny: „Jdi pryč, jdi pryč. Do toho ti nic není. Odejdi. Nenuťte mě něco udělat.”

Poté, co vtrhli dovnitř, začali muži kladivy rozbíjet tiskařské stroje. Mezi poškozenými předměty byl centrální ovládací panel tiskárny a několik počítačů. Jeden z mužů také vysypal na zařízení stavební suť, kterou si přinesl ve svém vaku.

Vniknutí bylo zachyceno na videozáznamu. Trvalo přibližně dvě minuty. Všichni čtyři muži měli na obličejích masky. Při odchodu muži ukradli jeden z počítačů. Poté uprchli z místa v bílé dodávce.

Pracovníci tiskárny zavolali policii, která dorazila krátce poté.

Tiskárna založená v únoru 2006 byla napadená už celkem čtyřikrát.

V únoru 2006 se do ní vloupali jiní násilníci a poškodili nově zakoupené tiskové zařízení.

V říjnu 2012 se násilníci pokusili vloupat do tiskárny, ale nepodařilo se jim rozbít vstupní bránu. V prosinci 2012 se objevilo sedm mužů s několika bednami s nářadím a začali se pokoušet bránu prorazit. Utekli poté, co byla přivolána policie.

Žhářský útok, který přišel 19. listopadu 2019, způsobil odhadované škody přes 40 000 dolarů. Toho dne čtyři osoby oblečené v černém, ve zjevné snaze přestrojit se za hongkongské protestující za demokracii, zapálily oheň, který spustil hasicí systém budovy.

Proti žhářskému útoku vystoupilo několik amerických senátorů, stejně jako organizace na ochranu práv Reportéři bez hranic, Výbor na ochranu novinářů a také Klub zahraničních korespondentů v Hongkongu.

Poškozený počítač po útoku vetřelců. (Adrian Yu / The Epoch Times)

Paní Cheryl Ng řekla, že hongkongské vydání deníku The Epoch Times se nebude sklánět před násilnými hrozbami a je v procesu opravování poškozeného vybavení. Vyjádřila také naději, že hongkongská policie případ vyřeší a předá čtyři muže spravedlnosti.

Vyzvala obyvatele Hongkongu, aby noviny i nadále podporovali.

* Bílý teror je pojem odkazující na několikaleté období násilných represí disidentů.

původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.