Eva Fu

25. 12. 2019

Během ohromující přehlídky vzdoru neozbrojená protestující obyvatelka Hongkongu zvedla plakát vytvořený hongkongskou edicí deníku The Epoch Times a ukazuje jej policistovi, zatímco na ten na ni namířil pistoli. Na plakátu stojí nápis „Nebesa zničí komunistickou stranu“ odkazující na tradiční čínskou kulturu a víru ve vyšší spravedlnost.

Epoch Times se nepodařilo ženu na fotografii identifikovat, ale z událostí na místě bylo zjištěno, že policie zbraň nepoužila a že protestující bezpečně opustila protestní shromáždění, které proběhlo 22. prosince 2019.

Policejní důstojník míří pistolí na protestující během shromáždění v Hongkongu 22. prosince 2019, zatímco se jej kolegové evidentně pokoušejí strhnout, aby nestřílel. (Anthony Wallace / AFP / Getty Images)
Policejní důstojník míří pistolí na protestující během shromáždění v Hongkongu 22. prosince 2019, zatímco se jej kolegové evidentně pokoušejí strhnout, aby nestřílel. (Anthony Wallace / AFP / Getty Images)

Plakát obsahuje vzkaz, který se stal mezi protestujícími v Hongkongu populárním. Vytištěný v čínštině i angličtině uvádí „Nebesa zničí komunistickou stranu“. Slogan se v posledních měsících rozšířil do ulic, na zdi města a do uměleckých děl propagovaných v čínském městě Hongkongu, které zažívá historicky největší protesty za demokracii.

Jeden z demonstrantů popsal význam sloganu jako: „ať Bůh ve svém milosrdenství rozbije komunistickou stranu“.

„Chceme, aby se Komunistická strana Číny úplně rozpadla,“ řekl jeden z demonstrujících obyvatel Hongongu.

Nedělní incident byl jedním z posledních hongkongských protestů probíhajících déle než šest měsíců. Protestuje se zejména proti rostoucímu zasahování čínského režimu do záležitostí města, které mělo od Pekingu přislíbeno, že mu bude zachováno demokratické zřízení a demokratický systém.

Demonstranti důsledně požadují splnění pěti požadavků, včetně skutečného všeobecného volebního práva a nezávislého vyšetřování údajné policejní brutality.

Protestující uspořádali nedělní shromáždění na podporu potlačované Ujgurské menšiny v čínské severozápadní oblasti Sin-ťiang. Ten den policie také zatkla nejméně dva protestující, kteří se pokoušeli spálit čínskou vlajku, a rozptýlili ostatní pomocí obušků a pepřového spreje.

Celý článek je možné přečíst na stránkách The Epoch Times New York. (Přeložil M. K.)

Maskovaní vetřelci zapálili tiskárnu deníku Epoch Times v Hongkongu

Čtyři maskovaní vetřelci oblečeni v černém zapálili tiskařský stroj hongkongské redakce deníku The Epoch Times v časných ranních hodinách 19. listopadu 2019. Jedná se o čtvrtý útok na tiskařské zařízení od jeho zprovoznění před více než deseti lety.

Útok žhářů je považován za poslední příklad úsilí čínské komunistické strany o umlčení listu The Epoch Times.

Mluvčí hongkongské kanceláře Cheryl Ng tento incident důrazně odsoudila a uvedla, že útok nese znaky taktik používaných komunistickou stranou s cílem zastrašit kancelář, aby přestala vydávat zprávy o tématech, které čínský režim považuje za „citlivé“.

Noviny tištěné deníkem Epoch Times jsou jedny z mála nezávislých médií v Hongkongu a je známo, že pokrývají zprávy o vnitřní politice čínského režimu a také podávají informace o potlačování svobody čínským režimem jak v pevninské Číně, tak v zahraničí.

Deník rovněž poskytuje rozsáhlé nezávislé zpravodajské pokrytí probíhajících protestů v Hongkongu a pro-demokratického hnutí.

Celý článek naleznete zde.

Přední strany osmi hlavních hongkongských novin, 12. listopadu 2019. Vlevo dole je vydání redakce Epoch Times. (Sarah Liang / The Epoch Times)
Přední strany osmi hlavních hongkongských novin, 12. listopadu 2019. Drtivá většina odsuzuje protesty za demokracii jako výtržnosti. Vlevo dole je vydání redakce Epoch Times. (Sarah Liang / The Epoch Times)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…