Hongkong
Univerzita v Hongkongu zaznamenala nejhorší násilí od začátku protestů za demokracii, kdy demonstranti čelili policii – střílení šípů a vrhání benzínových bomb, salvy slzného plynu a vodní děla.
Střety na Polytechnic University 17. listopadu 2019 v Hongkongu se také poprvé setkaly s použitím zvukových (sonických) zařízení.
Sledujeme podrobně vývoj událostí v Hongkongu.
Demonstranti drží deštníky na mostě u Polytechnic University během střetu s policií v Hongkongu, 17. listopadu 2019. (Sung Pi Lung / The Epoch Times) Demonstranti se shromáždili na Edinburg Place v Hongkongu 17. listopadu 2019. (Rona Rui / The Epoch Times) Demonstranti staví barikády na kampusu Polytechnic University v Hongkongu 17. listopadu 2019. (Sung Pi Lung / The Epoch Times) Demonstranti stojí čelí policejním jednotkám před Hongkonskou polytechnickou univerzitou 17. listopadu 2019. (Isaac Lawrence / AFP prostřednictvím Getty Images) Během střetů na Polytechnické univerzitě v Hongkongu 17. listopadu 2019 došlo k požáru obrněného kamionu. (Sung Pi Lung / The Epoch Times) Policejní požární vodní kanon stříká do demonstrantů a na míst, která byla zapálena házením zápalných lahví a bomb na Hong Kong Poytechnic University 17. listopadu 2019 v Hongkongu. (Anthony Kwan / Getty Images) Univerzita v Hongkongu zaznamenala nejhorší násilí od začátku protestů za demokracii, kdy demonstranti čelili policii – střílení šípů a vrhání benzínových bomb, salvy slzného plynu a vodní děla.
Začátkem týdne obsadili demonstranti hongkongskou univerzitu, aby ji použili jako základnu k zablokování centrálního křížového silničního tunelu města, ve snaze donutit hongkongskou vládu, aby splnila jejich požadavky.
Akce je pokračováním masových protestů, které začaly již v červnu 2019 jako přímá reakce na přípravy vydání zákona o zatýkání a odesílání “nepohodlných” lidí do pevninské Číny. Kritizovaný zákon by čínskému režimu umožnil usilovat o vydání lidí označených za podezřelé z trestné činnosti, a to bez rozdílu, zda se jedná o obyvatele Hongkongu nebo zahraniční turisty. Mnozí pozorovatelé začali situaci chápat jako masivní odklon od demokratického zřízení města a možnost širokého zákroku proti demokratickým aktivistům, disidentům a “nepohodlným” návštěvníkům města ze zahraničí.
Návrh zákona byl po historicky největších protestech ve městě stažen. Protesty však pokračovaly dál a rozvinuly se do širšího odporu proti tomu, co demonstranti považují za rostoucí kontrolu nad Hongkongem ze strany Komunistické strany Číny. Protestující nyní požadují uvedení plné demokracie pro území města Hongkongu.
Celý článek naleznete zde.
Přeložil M. K.