Promluvme si o stárnutí. Možná to nebude vaše oblíbené téma, ale i tak se tomu nevyhnete, je to součástí života. Bohužel žijeme ve společnosti, kde se o stáří moc nemluví, přitom stárnutí není zas tak špatná věc.

Elegantně stárnout je umění a existují všechny možné věci, kterými si můžete svá zralá léta vylepšit.

Nejprve se podívejme na některé fyzické aspekty. Samozřejmě, to, jak vaše tělo vypadá a jak se cítí, se bude s věkem měnit. Když zůstanete aktivní, budete správně jíst, a je-li třeba, brát nějaké výživové doplňky, i na stáří můžete vypadat a cítit se skvěle.

Jenže zdravé stárnutí je víc než jen fyzická stránka. Správné uvažování také hraje zásadní roli v tom, jakým směrem se budeme ubírat v budoucnu. Přijetí změn a jejich plánování může významně ovlivnit to, jak dobře stárnete.

Stárnutí může nahánět strach. Můžete se bát ztráty nezávislosti nebo potenciálního boje s nemocí. Tady může pomoci pozitivnější a aktivnější přístup.

Přijmout nevyhnutelné věci místo toho, abychom se jich obávali, je zásadní. Když zestárnete, váš život nezůstane stejný. Když je vám 95 let, je velká pravděpodobnost, že jste přišli o většinu svých přátel. Možná, že už nebudete mít takovou nezávislost jako teď a možná už ani nebudete žít ve svém domě.

Všechno tohle je v pořádku a když to dokážete přijmout, snáz se s tím vyrovnáte, a adekvátně k tomu si věci naplánujete. Co tím myslím? Za prvé to znamená vytěžit co nejvíce z toho, co teď máte k dispozici a co se vám nabízí.

Přidejte se k různým spolkům a kroužkům, budujte nové vztahy a vyhledávejte aktivity, které si můžete užít, dokud ještě můžete. V podstatě, maximálně si užijte život s prostředky, které právě máte po ruce.

To také znamená, že až přijde čas, budete připraveni na změnu. Přijmete-li, že se váš život změní, a porozumíte různým možnostem, které se vám to nabízí, můžete se se změnami snadněji vypořádat. A budete mít plán.

Změna pohledu na stárnutí vám muže také pomoci. Existuje spousta způsobů, jak najít smysluplný a plnohodnotný život, i když máte dojem, že nejlepší roky již máte za sebou. Nemáte – jde opravdu jen o to, jak si představujete svou budoucnost.

Věk představuje výzvy, ale nabízí také příležitosti. Jak stárneme, emočně vyzráváme a rosteme, méně nás trápí vzestupy a pády života a učíme se, na čem skutečně záleží. Kroky učiněné v oblasti životního stylu pro udržení si fyzického zdraví s přijetím pozitivního výhledu do budoucna vám pomohou užívat si plody svých let.

Devon Andre je držitelem bakalářského titulu v oboru forenzní vědy na University of Windsor v Kanadě a je držitelem odborného právnického titulu Juris Doctor na University of Pittsburgh. Andre je novinářem v torontské společnosti BelMarraHealth, která zveřejnila tento článek jako první.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.