Pohyb a cvičení jsou pro tělo dobré, ale možná, že víc, než si myslíte. Nové poznatky z výzkumu ukazují, že když se teď rozhodnete udržovat se v kondici, vašemu mozku to velmi pomůže do budoucna.

Stárnutí mozku se začíná projevovat u lidí, kteří dosáhnou středního a vyššího věku. Může dojít dokonce ke ztrátě paměti, demenci nebo jiné formě úpadku poznávacích schopností.

Možná si říkáte, že je to nevyhnutelné a že je to naprosto „přirozená“ součást stárnutí, a částečně máte pravdu. Ale není to tak úplně. Stejně jako zbytek těla, i váš mozek prochází s věkem několika přirozenými změnami.

Ale když se začnete udržovat fit už nyní, ve středním věku, možná se vám podaří zachovat si mozek vitální po následující desetiletí.

Nová studie, publikovaná v deníku Neurology, naznačuje, že pokud si každý týden vyhradíte alespoň 75 minut mírné až intenzivní fyzické aktivity, můžete podpořit zdraví mozku a pomoct k lepšímu zachování jeho struktury.

A pokud budete cvičit více než 2,5 hodiny týdně, mohou být účinky ještě výraznější.

Vědci v New Yorku shromáždili údaje o více než 1 600 osobách s průměrným věkem 53 let, kteří během 25 let prošli pěti zdravotními prohlídkami, a každý týden hlásili rozsah své fyzické aktivity. Po ukončení studie podstoupili zkoumaní lidé vyšetření mozku za pomoci přístrojů.

Vzájemná souvislost mezi aktivitou a věkem mozku byla poměrně silná. Výsledky odhalily, že ti, kteří necvičili alespoň hodinu a 15 minut týdně, měli o 47 procent větší šanci, že se u nich rozvine poškození mozku, než ti, kteří cvičili více.

Vědci usuzují, že výsledky mohou mít co do činění s účinkem cvičení na malé krevní cévy v mozku. Mírné až intenzivní cvičení rozproudí krev a otevírá krevní cévy, aby se zajistilo jejich optimální fungování.

Cvičení nabízí také další výhody pro zdravý mozek. Může zvyšovat produkci oxidu dusnatého, snižovat riziko srdečních onemocnění a pomoci nervovým cestám, aby zůstaly otevřené a funkční.

Zahájení pravidelného cvičebního režimu vám může v budoucnu pomoci v boji proti ztrátě paměti a úbytku kognitivních schopností, k nimž dochází se stárnutím. Zde je důležité pouze jedno pravidlo: být důsledný.

Pokud pravidelně necvičíte a nejste vytrvalí, jednorázová náhodná aktivita vám nepomůže. Jakmile se pohyb zastaví, získané výhody se ztrácejí. Budujte tedy své zdravé návyky už dnes a držte se jich i v pozdějším věku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Mohan Garikiparithi vystudoval medicínu na Osmania University (University of Health Sciences). Klinickou medicínu praktikuje více než deset let. Během tříletého komunikačního programu v Německu se začal zajímat o homeopatii a další alternativní systémy medicíny. Tento článek byl původně publikován na webu Bel Marra Health.

Originální článek naleznete zde.