Mohan Garikiparithi

3. 3. 2021

Pohyb a cvičení jsou pro tělo dobré, ale možná, že víc, než si myslíte. Nové poznatky z výzkumu ukazují, že když se teď rozhodnete udržovat se v kondici, vašemu mozku to velmi pomůže do budoucna.

Stárnutí mozku se začíná projevovat u lidí, kteří dosáhnou středního a vyššího věku. Může dojít dokonce ke ztrátě paměti, demenci nebo jiné formě úpadku poznávacích schopností.

Možná si říkáte, že je to nevyhnutelné a že je to naprosto „přirozená“ součást stárnutí, a částečně máte pravdu. Ale není to tak úplně. Stejně jako zbytek těla, i váš mozek prochází s věkem několika přirozenými změnami.

Ale když se začnete udržovat fit už nyní, ve středním věku, možná se vám podaří zachovat si mozek vitální po následující desetiletí.

Nová studie, publikovaná v deníku Neurology, naznačuje, že pokud si každý týden vyhradíte alespoň 75 minut mírné až intenzivní fyzické aktivity, můžete podpořit zdraví mozku a pomoct k lepšímu zachování jeho struktury.

A pokud budete cvičit více než 2,5 hodiny týdně, mohou být účinky ještě výraznější.

Vědci v New Yorku shromáždili údaje o více než 1 600 osobách s průměrným věkem 53 let, kteří během 25 let prošli pěti zdravotními prohlídkami, a každý týden hlásili rozsah své fyzické aktivity. Po ukončení studie podstoupili zkoumaní lidé vyšetření mozku za pomoci přístrojů.

Vzájemná souvislost mezi aktivitou a věkem mozku byla poměrně silná. Výsledky odhalily, že ti, kteří necvičili alespoň hodinu a 15 minut týdně, měli o 47 procent větší šanci, že se u nich rozvine poškození mozku, než ti, kteří cvičili více.

Vědci usuzují, že výsledky mohou mít co do činění s účinkem cvičení na malé krevní cévy v mozku. Mírné až intenzivní cvičení rozproudí krev a otevírá krevní cévy, aby se zajistilo jejich optimální fungování.

Cvičení nabízí také další výhody pro zdravý mozek. Může zvyšovat produkci oxidu dusnatého, snižovat riziko srdečních onemocnění a pomoci nervovým cestám, aby zůstaly otevřené a funkční.

Zahájení pravidelného cvičebního režimu vám může v budoucnu pomoci v boji proti ztrátě paměti a úbytku kognitivních schopností, k nimž dochází se stárnutím. Zde je důležité pouze jedno pravidlo: být důsledný.

Pokud pravidelně necvičíte a nejste vytrvalí, jednorázová náhodná aktivita vám nepomůže. Jakmile se pohyb zastaví, získané výhody se ztrácejí. Budujte tedy své zdravé návyky už dnes a držte se jich i v pozdějším věku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Mohan Garikiparithi vystudoval medicínu na Osmania University (University of Health Sciences). Klinickou medicínu praktikuje více než deset let. Během tříletého komunikačního programu v Německu se začal zajímat o homeopatii a další alternativní systémy medicíny. Tento článek byl původně publikován na webu Bel Marra Health.

Originální článek naleznete zde.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?