Victor Davis Hanson

28. 6. 2021

Existuje mnoho důvodů, proč se „wokeismus“ (česky volně snaha o „uvědomělost“ či „probuzenost“ v sociálních otázkách, pozn. překl.) rozšířil jako požár, poté co Amerika ztratila kolektivní rozum během pandemie, karantény, recese a nepokojů v roce 2020.

Wokeismus vlastně nikdy nebyl o rasismu, sexismu nebo jiných -ismech. Pro některé byl ilustrací psychologické patologie zvané projekce: přenášení vlastních předsudků na ostatní, aby je člověk zmírnil nebo zamaskoval.

Měli bychom se tedy smát, nebo plakat nad tím, že spoluzakladatelka hnutí Black Lives Matter, která sama sebe označuje za marxistku, je možná korporátní podvodnicí? Podle zprávy deníku New York Post nashromáždila Patrisse Khan-Cullorsová několik luxusních domů a jedna z jejích nadací nenahlásila finančnímu úřadu významné dary. Je to snad tak, že čím více Khan-Cullorsová vyznává marxistickou ideologii a zatracuje toxické „bělošství“, tím pohodlněji se jí žije v domě za 1,4 milionu dolarů v luxusní oblasti Topanga Canyon v jižní Kalifornii?

Vezměme si dále demokratického senátora Sheldona Whitehouse, otevřenou liberální ikonu. Je jedním z „nejprobuzenějších“ členů Senátu. Přesto vyšlo najevo, že Whitehouse je členem de facto „čistě bílého“ plážového klubu elit v Newportu na Rhode Islandu. Zasazuje se snad Whitehouse o vykořenění bělošských privilegií v teorii, aby pak, ponořen do těchto privilegií, mohl v praxi relaxovat s kolegy modré krve?

Barack a Michelle Obamovi se občas vypraví ven ze svého mnohamilionového sídla ve Washingtonu nebo na Martha’s Vineyard, aby zemi poučili o jejím systémovém rasismu. Mohli bychom takováto kázání označit za kvadraturu kruhu, když Obamovi netouží po návratu do svého domova v Chicagu – města, kde byly v roce 2020 zavražděny stovky afroamerických mužů, většinou jinými černochy?


Rozhovor s Davidem Hansonem

Joe Biden často poučuje Ameriku o jejím rasismu a rozpoutal byrokracii federální vlády na vymýcení bájného spiknutí bílých nadřazenců. Je snad slovo pokání vysvětlením Bidenovy fixace na systémový rasismus? Když odsuzuje anonymní bílé rasisty, má snad jeho rozhořčení zmírnit urážky namířené proti Asiatům, které napsal jeho syn Hunter v textové zprávě z roku 2019?

Druhým katalyzátorem wokeismu je odvádění pozornosti od děsivých problémů, které ohrožují americkou civilizaci. Zatímco je země pohlcena požadavkem na více než dvanáctiprocentní zastoupení černošských herců v televizních reklamách, státní dluh se blíží ke 30 bilionům dolarů. Tento ohromující deficit si nakonec vyžádá utahování opasků v rámci recese, další inflační tisk peněz nebo obojí.

„Probuzená“ Bidenova administrativa nedokáže zastavit statisíce přistěhovalců, kteří letos nelegálně vstoupili do Spojených států. Téměř všichni potřebují bezplatnou americkou zdravotní péči, bydlení, potraviny a legální dotace. Násilná kriminalita stoupá alarmujícím tempem. Málokdo se však odváží říci, proč tomu tak je – nebo jak tomu zabránit.

Zdá se, že Amerika se nedokáže vyrovnat s možností, že čínští výzkumníci zkonstruovali funkční virus – za dohledu čínské armády a s využitím dotací ze Spojených států.

A tak místo toho, abychom nabízeli skutečná řešení těchto krizí, válčíme mezi sebou o to, zda zesnulý autor dětských knih Dr. Seuss nebo plastová hračka pan Brambůrek byli rasisté nebo jinak nevyhovující.

Když si naše elity nevědí rady ohledně státního dluhu, inflace, nelegální imigrace, kriminality, prudce rostoucích cen benzínu a globální pandemie, uklidňují se tím, že mohou alespoň „zrušit“ otce Junípera Serru nebo zbourat další sochu Roberta E. Leeho.

A konečně, hysterie wokeismu je prohlubována za účelem zisku – pokud již ovšem neodráží realitu, že mnozí z našich nejprobuzenějších jsou zároveň těmi nejbohatšími z nás.

Jedním z důvodů, proč Oprah Winfreyová, Meghan Markleová a LeBron James hýří obviněními z bělošského rasismu, je snaha připomenout Americe, že člověk může zbohatnout jako Kroisos, a přesto zůstat sympatickou obětí.

Pro podvodníky nové generace, jako je Ibram X. Kendi a Robin DiAngelová, s sebou tvrzení, že Amerika byla, je a vždy bude rasistická, nese víc než jen řečnická vystoupení a prodej knih. Řešením pseudokrize, kterou si vymysleli, je masová převýchova provinilých bělochů – z čehož mají oba autoři i tisíce dalších lukrativní honoráře za poradenství.

Amerika je systematicky podváděna těmi, kdo maskují své pokrytectví, manipulují s lidmi trpícími pocitem viny, nemají zájem řešit nejnebezpečnější problémy Ameriky a těmi, kdo bohatnou nebo si své bohatství udržují díky tomu, že propagují Ameriku, která potřebuje masivní restart.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.


Přeloženo z původního článku, který vyšel na stránkách newyorské redakce Epoch Times. (Překlad: Jana Skovajsová)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.