Přípravný zápas fotbalistů Maďarska proti Irsku odstartovala kontroverzní událost. Irští fotbalisté před výkopem poklekli na podporu hnutí Black Lives Matter, hráči Maďarska nepoklekli a namísto toho ukázali na dresu na nápis “respect”. Publikum na stadionu Ference Szuszy navíc irský tým hlasitě vybučelo.

Maďarská reprezentace dopředu oznámila, že se k podpoře BLM nepřipojí ani během evropského šampionátu, který začíná pozítří a Maďary na něm čekají i minimálně dva domácí zápasy v Budapešti.

Na situaci před zápasem reagoval trenér irského nároďáku Stephen Kenny: „Je nepochopitelné, že nás vypískali. Já si myslím, že jde o velmi, velmi důležitý vzkaz. Jsem hrdý na své hráče za to, že tento postoj vyjádřili.“ Bučení fanoušků ještě okomentoval slovy: „Tohle může Maďarsku uškodit i kvůli Mistrovství Evropy, skutečně to nevnáší dobré světlo na Maďarsko a maďarské fanoušky,“ dodal irský kouč.


Debatu téma vzbudilo i mezi maďarskými politiky. Starosta budapešťského obvodu Erzsébetváros z Demokratické koalice Péter Niedermuller napsal, že „včera bylo v Budapešti lepší být Ir. Přesně proto mě nezajímá maďarská reprezentace, můžeme se stydět.“ Jeho příspěvek měl velký ohlas, reagoval třeba bývalý předseda LMP András Schiffer: „V příštích třech letech (do komunálních voleb, pozn. red.) je v Budapešti lepší nebýt z Erzsébetvárose. Do toho ruinové bary*, do toho Maďaři!“

Národní tým Maďarska není jediný, který se k poklekávání v nedávné době nepřidal. V zápase s Belgií nepoklekli Chorvati, BLM nepodporuje taky česká a polská reprezentace. Naopak většina západoevropských celků se do podpory hnutí zapojuje.

* Ruinové bary (ruin bars, romkocsmák), jsou podniky vzniklé v bývalých squattech a ruinách domů právě v obvodu Erzsébetváros.


KOMENTÁŘ: Je obecně známo, že Evropská fotbalové unie (UEFA), stejně jako Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) mají ve svých řádech pravidlo o tom, že jakákoliv politická gesta na stadionech musí být trestána.

V roce tuším 2017 byli např. citelnými finančními pokutami potrestáni fotbalisté Velké Británie, když v kvalifikačních zápasech měli na dresech vlčí máky, jako upozornění na Den válečných veteránů, který je v Británii velmi ceněný. Stejně dopadli i polští fotbalisté, když jejich fanoušci na stadionu před zápasem Legie Varšava hlasitě připomněli, že zápas připadá na 73. výročí Varšavského povstání.


Knižní tip Epoch Times
Doporučujeme Vám knihu, která odhaluje jak se vliv komunismu rozšířil po celém světě a skrytě či pod různými maskami  působí proti celému lidstvu. Knižní vydání či e-book můžete zakoupit v našem E-shopu.


V současné době to však začíná vypadat, že trestány budou ty kluby, jejichž hráči před zápasem nepokleknou, aby se vyznali ze sympatií k hnutí BLM. Z nějakých důvodů totiž přestala platit zásada, že fotbalové stadiony jsou výhradně prostorem pro sport a ne pro politickou či jinou agitaci. Zdroj