Minulý týden se po celém světě konaly pokojné protesty za ukončení násilných represí v Číně. Protestní prohlášení také zaznívala na vládních a parlamentních úrovních z různých zemí. Příznivci meditační praxe Falun Gong, ale také další skupiny věřících, jsou v Číně pronásledováni již více než 20 let.
V minulém týdnu 69 českých poslanců vyzvalo sněmovnu k jednání o násilných represích čínského režimu, vedených proti příznivcům meditační praxe Falun Gong a dalším skupinám věřících. Poslanci chtějí, aby sněmovna vydala prohlášení směrem k české vládě a čínskému režimu, aby se zasadily za ukončení represí a propuštění nespravedlivě vězněných, kteří jsou v Číně zadržováni pro svoji víru, přesvědčení nebo etnickou příslušnost, aniž by spáchali zločin.
Odmítavý postoj vůči represím v Číně projevila také řada významných britských osobností. Lord Mackenzie z Framwellgatu, držitel Řádu britského impéria, ve svém prohlášení poděkoval všem lidem, kteří připomínají světu „erozi lidských práv, svobody a právního státu v Číně“.
V reakci na výsledky vyšetřování mezinárodního soudního tribunálu, který zasedal v Londýně v roce 2019 Lord Mackenzie napsal: „Je skutečně šokující, že v roce 2021 existují nezpochybnitelné důkazy o zacházení, které se rovná genocidě, probíhá v průmyslovém měřítku v rozvinuté zemi, která zasedá v Radě bezpečnosti OSN.“
Soudní tribunál složený ze sedmi expertů provedl vůbec první nezávislou analýzu svědectví a závěrů z vyšetřování, která se zabývají obviněním čínských transplantačních center ze zneužívání vězňů svědomí, jako nedobrovolných dárců orgánů.
Tribunál, kterému předsedal sir Geoffrey Nice, vyslechl více než padesát svědků, vědců, zdravotních profesionálů, novinářů a přeživších vězňů svědomí. Tribunál shledal pronásledování příznivců Falun Gongu komunistickou stranou Číny jako naplňující skutkovou podstatu „zločinů proti lidskosti“ zahrnujících násilné útoky, mučení, usmrcování a zneužívání k orgánovým transplantacím.
Minulý tedy se k protestním výzvám připojila také vláda USA. „Vyzýváme Čínskou lidovou republiku, aby okamžitě ukončila svoji kampaň proti lidem praktikujícím Falun Gong a propustila z vězení ty, kteří jsou vězněni pro svoji víru,“ tlumočil Ned Price postoj Ministerstva zahraničí USA.
Bývalý americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že Spojené státy by měly vést svět k ukončení násilných represí v Číně. „Neexistence náboženské svobody v Číně je strašná, tragická, trvá už příliš dlouho a Amerika musí vést svět, aby zajistila, že tito lidé budou mít možnost praktikovat svou víru tak, jak chtějí,“ uvedl Pompeo.
K výzvám se přidali také vládní představitelé Austrálie, Kanady, Irska a dalších zemí.
V 90. letech byl v Číně Falun Gong značně populární. Zakladatel Falun Gongu, pan Li Hongzhi, svoji metodu pro rozvíjení těla a charakteru vyučoval za podpory státních úřadů po celé Číně.
V roce 1998 se v Číně podle vládních statistik věnovalo Falun Gongu 70–100 milionů lidí. Tehdejší generální tajemník komunistické strany Ťiang Ce-min v té době začal Falun Gong označovat za „hrozbu absolutní moci“.
20. července 1999 vydala komunistická strana zákaz praktikování Falun Gongu ve všech 22 provinciích, a odstartovala masivní celostátní pronásledování jeho příznivců, které zahrnuje očerňování v médiích, svévolné zatýkání, zabavování majetku, nucené práce a v mnoha případech i fyzickou likvidaci.