Milan Kajínek

27. 7. 2021

Minulý týden se po celém světě konaly pokojné protesty za ukončení násilných represí v Číně. Protestní prohlášení také zaznívala na vládních a parlamentních úrovních z různých zemí. Příznivci meditační praxe Falun Gong, ale také další skupiny věřících, jsou v Číně pronásledováni již více než 20 let.

V minulém týdnu 69 českých poslanců vyzvalo sněmovnu k jednání o násilných represích čínského režimu, vedených proti příznivcům meditační praxe Falun Gong a dalším skupinám věřících. Poslanci chtějí, aby sněmovna vydala prohlášení směrem k české vládě a čínskému režimu, aby se zasadily za ukončení represí a propuštění nespravedlivě vězněných, kteří jsou v Číně zadržováni pro svoji víru, přesvědčení nebo etnickou příslušnost, aniž by spáchali zločin.

Odmítavý postoj vůči represím v Číně projevila také řada významných britských osobností. Lord Mackenzie z Framwellgatu, držitel Řádu britského impéria, ve svém prohlášení poděkoval všem lidem, kteří připomínají světu „erozi lidských práv, svobody a právního státu v Číně“.

Řada britských osobností vyjádřila podporu příznivcům Falun Gongu a vyzvala k ukončení násilných represí v Číně. (Minghui.org)

V reakci na výsledky vyšetřování mezinárodního soudního tribunálu, který zasedal v Londýně v roce 2019 Lord Mackenzie napsal: „Je skutečně šokující, že v roce 2021 existují nezpochybnitelné důkazy o zacházení, které se rovná genocidě, probíhá v průmyslovém měřítku v rozvinuté zemi, která zasedá v Radě bezpečnosti OSN.“

Soudní tribunál složený ze sedmi expertů provedl vůbec první nezávislou analýzu svědectví a závěrů z vyšetřování, která se zabývají obviněním čínských transplantačních center ze zneužívání vězňů svědomí, jako nedobrovolných dárců orgánů.

Tribunál, kterému předsedal sir Geoffrey Nice, vyslechl více než padesát svědků, vědců, zdravotních profesionálů, novinářů a přeživších vězňů svědomí. Tribunál shledal pronásledování příznivců Falun Gongu komunistickou stranou Číny jako naplňující skutkovou podstatu „zločinů proti lidskosti“ zahrnujících násilné útoky, mučení, usmrcování a zneužívání k orgánovým transplantacím.

Minulý tedy se k protestním výzvám připojila také vláda USA. „Vyzýváme Čínskou lidovou republiku, aby okamžitě ukončila svoji kampaň proti lidem praktikujícím Falun Gong a propustila z vězení ty, kteří jsou vězněni pro svoji víru,“ tlumočil Ned Price postoj Ministerstva zahraničí USA.

Bývalý ministr zahraničí USA Mike Pompeo, 27. února 2021. (Joe Raedle/Getty Images)

Bývalý americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že Spojené státy by měly vést svět k ukončení násilných represí v Číně. „Neexistence náboženské svobody v Číně je strašná, tragická, trvá už příliš dlouho a Amerika musí vést svět, aby zajistila, že tito lidé budou mít možnost praktikovat svou víru tak, jak chtějí,“ uvedl Pompeo.

K výzvám se přidali také vládní představitelé Austrálie, Kanady, Irska a dalších zemí.

V 90. letech byl v Číně Falun Gong značně populární. Zakladatel Falun Gongu, pan Li Hongzhi, svoji metodu pro rozvíjení těla a charakteru vyučoval za podpory státních úřadů po celé Číně.

V roce 1998 se v Číně podle vládních statistik věnovalo Falun Gongu 70–100 milionů lidí. Tehdejší generální tajemník komunistické strany Ťiang Ce-min v té době začal Falun Gong označovat za „hrozbu absolutní moci“.

20. července 1999 vydala komunistická strana zákaz praktikování Falun Gongu ve všech 22 provinciích, a odstartovala masivní celostátní pronásledování jeho příznivců, které zahrnuje očerňování v médiích, svévolné zatýkání, zabavování majetku, nucené práce a v mnoha případech i fyzickou likvidaci.

Co je Falun Gong?

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Návrh na omezení diskriminace obranného průmyslu kvůli ESG ve sněmovně neprošel, firmy lamentují

„Předpokládal jsem, že obranyschopnost a posílení domácího obranného průmyslu je věc nadstranická a že se z ní nikdy nestane předmět politického boje," uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Už začátkem roku vyvstávají otázky, zda nebude překročen plánovaný schodek letošního rozpočtu

Schválený rozpočet na rok 2025 je naplánován se schodkem 241 miliard korun. Ke konci února vzrostl na 68,6 miliardy korun z lednových 11,2 miliardy korun. Národní rozpočtová rada upozorňuje, že se rozpočet může dostat do problémů.

Spojené státy shání vejce po celém světě. Oslovily i české chovatele

Nedostatek vajec na trhu přiměl americké orgány poohlédnout se po této komoditě i za oceánem. Dostupnost vajec pro export do USA se snaží zajistit v řadě zemí světa, včetně České republiky.

Reinkarnace živoucích buddhů se podle komunistické strany musí řídit „národními zákony a předpisy“

Poté, co komunistická strana unesla původního pančhenlámu a dosadila si vlastního, čeká na to, až zemře současný dalajláma. „Jejich“ pančhenláma potom vybere nového dalajlámu.

Slovenská prokuratura obžalovala útočníka, který loni v květnu postřelil premiéra Fica; hrozí mu doživotí

Žalobkyně na Slovensku dnes podala obžalobu na útočníka, který loni v květnu střílel na premiéra Roberta Fica.

„Chemie“ v leteckých stopách mění klima, tvrdí evropské a americké úřady

Evropská a americká letecká agentura v nedávno vydaných dokumentech uvádí, že letadla emitují nejen CO2, ale také oxidy síry, dusíku, saze a další chemické částice, které pravděpodobně přispívají k oteplování planety.

Maďarská vláda předložila návrh zákona zakazující pochod LGBT+

Maďarská vládní strana dnes předložila parlamentu návrh zákona zakazující pochod hrdosti LGBT+.

Léčivá síla vyprávění

Vyprávění utváří naši identitu a ovlivňuje, jak vnímáme sebe i svět. Když pochopíme sílu vlastních příběhů, můžeme přepsat omezující vzorce myšlení, odemknout skrytý potenciál a předat svou moudrost dalším generacím.

Deník Epoch Times získal ocenění za odhalování porušování lidských práv čínským režimem

Zpravodajka Epoch Times Eva Fuová získá cenu Wilbur Award za odhalování nuceného odebírání orgánů v Číně. Ocenění uděluje Rada pro náboženskou komunikaci za výjimečnou práci v oblasti náboženských témat v médiích.